PKK'nın Diyarbakır sorumlusu öldürüldü

PKK'nın Diyarbakır sorumlusu öldürüldü
PKK'nın Diyarbakır sorumlusu öldürüldü
Diyarbakır'da öldürülen 10 PKK'lı arasında örgütün Diyarbakır bölge sorumlusu olan ve 7 kişinin öldüğü dershane saldırısının emrini veren Ertem Karabulut'un da olduğu belirlendi.

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçeleri kırsalında istihbarat üzerine girdikleri kış üslenmesinde Jandarma-Polis Özel Harekat ve MİT’in ortaklaşa düzenlediği nokta operasyonunda 31 Aralık’ta öldürülen 10 PKK ’lı arasında örgütün Amed olarak adlandırılan Diyarbakır sorumlusu Numan kod adlı Ertem Karabulut’un da olduğu belirlendi.

Karabulut ile birlikte dürbünlü M-16 otomatik tüfek de ele geçirildi. Çatışmada öldürülen diğer PKK’lıların kimlik tespit çalışmaları sürüyor.

Karabulut’un son 4 yılda Diyarbakır merkez ve çevresinde gerçekleşen bütün silahlı ve bombalı saldırıların talimatını veren kişi olduğu belirtildi. Bölgede operasyonun sürdüğünü belirten yetkililer, operasyon tamamlandıktan sonra ayrıntılı açıklamanın yapılacağını belirttiler.

DERSHANE SALDIRISI EMRİ DE ONDAN
Ertem Karabulut’un 3 Ocak 2008 yılında Diyarbakır’da bir dershanenin önünde patlatılan ve 6’sı öğrenci 7 kişinin ölümü, 67 kişinin yaralanmasına sebep olan bombalı saldırı ile 4 Hizarin 2012’de Lice ilçesi kırsalında Lice İlçe Jandarma Komutanı Kurmay Binbaşı Ercan Kurt, Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Acıcı’nın şehit olduğu mayınlı saldırı olmak üzere bir çok silahlı ve bombalı saldırının talimatı veren kişi olduğu belirtildi.

Yetkililer, Karabulut’un bölgede bir çok saldırının talimatını veren kişi olduğunu bu olayların arasında Gaziantep’de gerçekleşen 9 kişinin öldüğü bombalı saldırı da olabileceğini söyledi.

Askeri kaynaklar, son 3 ay içerisinde Diyarbakır-Bingöl arasında gerçekleşen saldırı ve yola bomba koyma ile yol kesme olaylarını gerçekleştiren PKK’lı grubun, gerçekleştirilen operasyonlarla etkisiz kılındığını ve örgütün sürekli bölgede grup değiştirdiğini söyledi.

DHA - Ferit ASLAN