PKK'nın geri çekilmesi Şemdinli'den başladı

PKK'nın geri çekilmesi Şemdinli'den başladı
PKK'nın geri çekilmesi Şemdinli'den başladı
Türkiye'nin İran ve Irak'a sınırında bulunan ve yıllarca yoğun çatışmalara sahne olan Şemdinli İlçesi'ndeki PKK'lı grupların bu sabah saatlerinden itibaren Irak'a geçtiği bildiriliyor.

ŞEMDİNLİ - Çözüm süreci kapsamında PKK 'lılar sınır dışına çekilmeye ilk saldırıyı başlattığı Hakkari'nin Şemdinli'nin İlçesi'nden başladı. Türkiye 'nin İran ve Irak'a sınırında bulunan ve yıllarca yoğun çatışmalara sahne olan Şemdinli İlçesi'ndeki PKK'lı grupları bu sabah saatlerinden itibaren Irak'a geçiyor. Yerel kaynaklara göre, ilk çekilme Gediktepe ve Çarçel ile Derecik bölgesinde bulunan Yeşilova'dan oldu. PKK'lılar giderken geriye yaktıkları ateş, su ısıttıkları tenekeler ve su taşıdıkları bidonlar kaldı.
Sınır kesiminde bulunması, ayrıca sarp kayalıklar ve ormanlık bir alan olması nedeniyle PKK'nın en yoğun eylem yaptığı Şemdinli'de PKK'lıların çekilmesi, sabahın ilk ışıklarıyla başladı. Geçen yıl 23 Temmuz'da Zorgeçit bölgesinde PKK'nın yol kesmesi ile başlayan ve yaklaşık 2 ay süren operasyon ve yoğun çatışmalara sahne olan bölgeden PKK'lıların çekilmesi için bir dizi ön hazırlık yapıldı. İlk hareketlilik, Şemdinli ilçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Türkiye-İran-Irak sınırının kesiştiği Gediktepe'de başladı. Sayıları 5-10 arasında değişen PKK'lı gruplar, sabah saatlerinden itibaren Irak topraklarında bulunan ve sınıra yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Hakurk kampına gitmek üzere yola çıktı.
Bir diğer hareketlilik de yine sabah saatlerinde Aktütün bölgesinde gözlendi. Şemdinli'ye 80 kilometre uzaklıkta bulunan Aktütün Köyü'ne yakın olan Çarçel bölgesinden hareket eden gruplar, yine Irak topraklarındaki Basyan ve Avaşin kamplarına doğru gitti. Bu kamplarda verilecek molanın ardından PKK'lıların yine gruplar halinde Çemço'ya gidecekleri belirtildi.

EN YOĞUN ÇIKIŞ DERECİK'TEN 

PKK'nın en fazla eylem yaptığı bölgelerden Şemdinli'den çekilmede en yoğun hareketlilik ise Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Derecik Beldesi'nin dağlık kesiminde gözlendi.
Sarp dağlık bölgedeki mağaralardan çıkan PKK'lılar gruplar halinde sınırı geçerek Irak topraklarındaki Kaniyareş Kampı'na yöneldi. 

 


GERİDE BIRAKTIKLARI 

Geri çekilme ile birlikte Şemdinli'nin dağlarından ayrılan PKK'lılardan geride yaktıkları ateşin külleri, su ısıttıkları tenekeler ve boş su bidonları kaldı.
Derecik sınırları içerisindeki dağlık Habuşte Yaylası'nda geri çekilen PKK'lıların yaktıkları ateşin öğlen saatlerine kadar halen sıcaklığını koruduğu gözlenirken, su ısıttıkları çok sayıda teneke, bidonlar ve çeşitli yiyecek ambalajları ve karton kutular dikkati çekti. 

 İZLEME KOMİSYONLARI DA BÖLGEDE 

Bu arada, geri çekilmenin herhangi bir provokasyonla karşılaşılmaması için BDP de tedbir aldı. Süreci izlemek için Hakkari'de kurulan komisyonlardan biri de Şemdinli'de görev aldı.
Şemdinli'de BDP İlçe Başkanlığı'ndan yetkililer ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerden oluşan 10 kişilik bir komisyonun çekilmeyi izlemek için Şemdinli kırsalında bulunduğu ve süreci takip ettikleri kaydedildi. (Azer DEMİR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1132706113270613

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gidiş ve dönüş - Pe@ce

  Aslında gittiğiniz bugün değil; geri döndüğünüz, dönebildiğiniz Türkiye'ye kavuştuğumuz zaman hepimiz kazanacağız.

  Mesele Bildiğiniz gibi değil beyler - Selimserincan

  Beyler;kimse keyfi olarak silahı eline alıp,canını hiçe sayarak ve sevdiklerini de geride bırakarak dağa çıkmaz.Zannettiğiniz gibi kandırılarak da çıkmamışlardır.Zira kandırılmış binlerce insanı birarada tutmak,hele hele onları yıllarca savaştırmak mümkün değildir.Bu mesele Türkiye Cumhuriyeti'ni artık aşmıştı.Yani öldürerek bitiremeyeceğini ve git gide kendisine daha pahalıya mal olacağını iyice anlamış durumdaydı.Türkiye bu kararı vermese Avrupa Birliğine giremeyeceği gibi,Türkiye üzerinden geçecek olan petrol borularının gelirinden de faydalanamazdı.Bunun gibi yığınla gelir getiren kalemlerden olacağı gibi,dünyanın dayattığı demokratikleşmeye de daha fazla dirense AB ve ABD'ye ters düşecekti.Çünkü dünyada ana diliyle eğitim göremeyen tek millet Kürtler'di.Devlet bu kararı almak zorundaydı.Kürt hak ettiği için değil;demokratikleşme kendini dayattığı için devlet bu adımları atmak zorunda kaldı.İşte bu sonucu elde etmek için dağa çıkanlar, şimdi bu kadar rahat bir şekilde iniyorlar.Umutların boşa çıkmaması ve barışın kalıcı olması dileği ile...

  GIDIYORLAR - Secret Garden

  geride tek bir sey kaliyor devlet teroru fasist devletin sozleri.bakalim devletci fasistler insan haklarina demokrasiye ne kadar bagli kalacaklar gorecegiz.sizler pkk nin neden ateskes yaptigini emrak ediyorsunuz degilmi? pkk bugun isterse o daglara 100 bin kisi toplar merak etmesin kimse.kürtler uzerine dusen ne varsa yapiyor.irak iran suriye turkiyede.daima kan akmamasi icin kardeslik icin mucadele veriyor.yanlis yapan olursa kürtler cocuk colugu ile kazma kureklede olsa mucadelesini verir.kurtulus savasinda oldugu gibi.kurtler bu topraklarin en kulturlu en ahlakli baska halklara en saygili halkidir.dostuna dost.dusmaninada amansiz dusmandir.

  Hafıza - kaşınan adam

  Haber başlığınızla tüm okyucuları göz yaşlarına boğdunuz. Nerdeyse insanlar önlerini kesip n'olur gitmeyin diye yalvaracaklar.Geride bıraktıkları belki sizler çok çabuk unuttunuz ama ben bir kere daha hatırlatayım.Yüzlerce ırkdaşlarını gece uykusunda çoluk çocuk demeden ,bölgenin halkına okuma yazma öğretmek için gelen öğretmenleri erkek kadın demeden,silahsız olarak birliğine giden erleri,üniversiteye gitmek için kursa giden öğrencileri,alışveriş yapmak için mağazaya giden zavallı insanları yakarak bunlar katletmedilermi?Arkalarından bir ağıt yakmadığınız kalmış..Siz hafızanızı yitirmiş olabilirsiniz ama bu ülkede hafızası yerinde olan daha çok insan var..

  nerde Bariscil yorumlariniz? - Dersim85

  bazi yorumcu arkadaslara bakarsak hic memnun degiller baris durumundan. O giden insanlar da bu ülkenin vatandaslari, geri gelecekler ama ellerinde silah olmadan. Begenin begenmeyin.... Eger o insanlar bundan 30 yil önce silahsiz haklarini savunabilselerdi, kimse daga cikmazdi. Daha üc bes yil önce Kürtce konusmak yasak ve tehlikeliydi, bunu unutmayin. Bariscil olun arkadaslar, sevininki bundan sonra artik ölümler olmayacak, ne gencin biri dagda ölecek nede asker/polis...Hersey güzel olacak insallah

  Sevgisiz barış olmaz, gidenler gitse bile geri dönerler. - citizen

  Ne yapalım yani.., arkalarından su mu dökelim güle güle gitsinler, tez zamanda geri gelsinler diye. Gidenler de, onları izleyenler de çok iyi biliyorlar ki bu gitmeler gitme değil. Sanki nerede, ne kadar PKK lı olduğunu biliniyormuş gibi. Diyelim ki 1000 kadar kişi çıktı gitti. Ve Kandil'den "çıkış işlemi tamamlandı, bizden bu kadar" dediler. Kim bilebilir ki geride 3-5 bin tane daha PKK lı olmadığını, silahlarını başlarının altına yastık yapmadığını...Bunu çözüm diye yutturmaya kalkmayın. Barışı getirecek olan sevgidir. Kağıt üzeri her anlaşma bir tarafın teslimiyetidir, yenilgisidir. Yırtıldığı an hükümsüzdür. Hem var mı bu süreçte yenilgiyi kabul eden. Yapabiliyorsanız sevgiyi geri getirin. Eğer hiç olmamışsa iki etnik yapı içinde, o sevgiyi oluşturun. O zaman alkış alırsınız, o zaman barış gelir.

  Sönmüş Ateş? - RadikalGokhan

  Geride molotofla yakılan genç kızlar, nişanlısının yanında kafasından vurularak öldürülen mühendisler, alışverişte annesinin kucağında havaya uçurulan bebekler bırakıp gidiyorlar. Ancak bu basiretsiz ve adaletsiz hükümet Türklerin başında baki değil ya, şimdi sıvışıp kaçan bu teröristler er ya da geç işledikleri cinayetlerin hesabını vermek için adalete teslim edilecekler. Er ya da geç.