PKK'nın kaçırdığı kişileri kurtarmak için sıraya girdiler

PKK'nın kaçırdığı kişileri kurtarmak için sıraya girdiler
PKK'nın kaçırdığı kişileri kurtarmak için sıraya girdiler
Öcalan'ın son İmralı görüşmelerinde PKK'nın kaçırdığı kişilerin sertbest bırakılabileceği yönündeki açıklamaları üzerine İHD ve Kuzey Irak yönetiminden 'kaçırılanları almaya hazırız' açıklamaları geldi.

DİYARBAKIR – İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, daha önce de defalarca çağrıda bulunduklarını, ancak son gelişmeler ışığında İHD Genel Başkanı’nın da dahil olduğu bir heyet ile PKK ’nın elindeki kişileri almaya hazır olduklarını ve bu yönde girişimlerini yeniden başlatacaklarını söyledi. İHD Diyarbakır şubesi kayıtlarına göre 6’si asker, 1’i polis ve 1’i Kaymakam adayı olmak üzere PKK’nın elinde toplam 8 kişi bulunuyor.

PKK’nın kaçırdığı kişiler İmralı adasında gerçekleşen BDP - Abdullah Öcalan görüşmesinde yeniden gündeme gelirken, Öcalan’ın kaçırılan kişilerin bir an evvel ailelerine kavuşturulması yönündeki açıklaması, PKK’nın elinde olanların ailelerini umutlandırdı. Daha önce PKK’nın kaçırdığı bir çok asker, polis ve siyasetçi için girişimlerde bulunan ve PKK’nın elinden bunları teslim alan İHD Diyarbakır şubesi, yine devreye girmeye hazırlanıyor.


’GİDİP ALMAYA HAZIRIZ’

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, PKK’nın elinde bulunan Kaymakam adayı, polis ve askerler için daha önce çağrıda bulunduklarını, ancak özellikle kış şartları nedeniyle girişimlerinin karşılıksız kaldığını belirterek, şöyle konuştu:
"İHD Diyarbakır şubesi olarak geçmişte PKK’nın kaçırdığı kişilerle ilgili girişimlerde bulunduk ve bir çok kişiyi ailelerine kavuşturduk. Son olarak kaçırılanlarla ilgili de defalarca çağrıda bulunduk, ancak devam eden operasyonlar ve kış şartları nedeniyle bu çağrılarımız karşılık bulmadı. İmralı adasında gerçekleşen BDP-Öcalan görüşmesinde bunun gündeme gelmesi ve Öcalan’ın bu yöndeki çağrısı bizi ve aileleri umutlandırdı. Biz bu tür girişimler için heyetimizi hazır tutuyoruz. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın da yer aldığı heyetimiz PKK’nın elindekileri almaya hazırdır. Bu konuda taraflardan cevap bekliyoruz. Girişimlerin karşılık bulması halinde, gidip PKK’nın elinde bulunan Kaymakam adayı, polis ve askerleri alabiliriz. Ankara ’da bu yönlü girişimlerimizi yeniden başlattık."

BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİ: BİZ DE YARDIMA HAZIRIZ

Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Sözcüsü Safin Dizai, İmralı’da başlatılan süreç kapsamında BDP Milletvekillerinin Abdullah Öcalan ile görüşmesinin çok önemli olduğunu belirterek, "Bu sorunun çözülmesi için Irak Kürdistan yönetimi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız" dedi. Dizai, PKK’nın elinde bulunan Kaymakam adayı, polis ve askerlerin bırakılması konusunda ise, "Şimdiye kadar bu yönde bir talep bize gelmedi, ancak bu konada üzerimize düşeni yapmaya hazarız. Onların ailelerine kavuşturulması en büyük temennimizdir" diye konuştu.

KAÇIRILANLAR KANDİL’DE

PKK tarafından kaçırılan Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, polis memuru Nadir Özgen, Astsubay Abdullah Söpçeler, uzman çavuşlar Zihni Koç ve Kemal Ekinci’nin, PKK tarafından uzun süre önce Kandil’e götürüldüğü belirtildi. Kaçırılan kişiler daha önce 2 kez örgütün yayın organlarına çıkarılarak, görüntüleri yayınlanmıştı. İHD’nin kayıtlarına göre, PKK’nın kaçırdığı kişiler ve kaçırıldıkları tarihler şöyle:
9 Temmuz 2011: Astsubay Abdullah Söpçeler, Uzman Çavuş Zihni Koç (Diyarbakır Lice ilçe yakınlarında)
12 Ağustos 2011 : Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu (Diyarbakır-Muş karayolunda)
9 Eylül 2011 : Polis memuru Nadir Özgen (Van Çatak ilçesi)
1 Ekim 2011 : Uzman Çavuş Kemal Ekinci (Şırnak)
7 Ağustos 2012: Erler Hadi Gizli, Ramazan Başaran ve Reşat Çeçan (Diyarbakır-Bingöl karayolundan) (dha)


  http://www.radikal.com.tr/112282611228268

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pkk nın kaçırdığı kişiler hk. - fgemak

  bu insanlarımız neden bugüne kadar unutuldu,bir ABD li vatandaşın ölümüne bütün medya ayağa kalkıyor,kendi insanımıza neden bu kadar ilgisiz kalıyor iktidar yetkilileri

  bende gidebilirim - bager27

  bu aşamadan sonra bende giderim

  kralcılar - bedran79

  Burda ben ihd nin tavrını kraldan fazla kralcı buluyorum. Einstein sadece aptallar aynı şeyi yapıp farklı sonuç bekler demişti ne kadar doğru.Ben o tutsak alınan asker ailelerinin genel kurmay önünde veya bakanlık önünde bir protesto gösterisinde bulunduğunu veya çocuklarının serbest bırakılması için bir kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını duymadım.Yanlışım varsa biri beni düzeltsin.İçişleri bakanlığına bir dilekçe verilir.Çocuğu niye şehit olmadığı için,ensesi kalın ve onlara zavallı gözüyle bakan yetkili bizim bişey yapmamız devlet olarak doğru değil.Daha önceden horladığı,terörist diye yaftaladığı her türlü baskıyı yaptığı,ihd ye onları sohbet arasında yönlendirir.Yani benden duymuş olmayın siz gidin ihd ye onlar onlardan. Onlar bu işlere bakıyor der.iHD yetkilileri hazır kıta bekliyordur.Hemen görüşmeler yapılır hatırı sayılır sanatçılar devreye sokulur.Askerler serbest bırakılır.Ensesi kalın yetkililer sen niye teröristlerle görüşmeye gitin diye İhd yetkililerinin evlerine bir gece yarısı baskını yaptırır.Saatlerce sorgulatır. Haklarında türlü türlü davalar açar mahkeme mahkeme gezdirir.Bu kısır döngü böyle devam eder gider .Umarım bu sefer farklı olur.Kimsenin evladından, ailesinden kopmasını ayrı kalmasını hiç bir insan istemez.Ama artık beyler siz de bir zahmet bu kirli savaşa bir dur deyin.

  IHD adına yalan yazmak! - cennetkursunu

  haberde aynen şöyle bir cümle geçiyor: "İHD Diyarbakır şubesi olarak geçmişte PKK?nın kaçırdığı kişilerle.." İHD 'kaçırdığı' demiyor 'alıkonulan' diyor. DHA'nin resmi cizgi siyaseti ile Türklük damarını anladık da, Radikal'ın bunu sorgusuz sualsiz yayınlamasını anlamadık. Çok mu zor İHD'ye 'açıklamanızı gönderin' demek??

  DEVLET BUNU İYİ İDRAK ETTİ AMA YA PKK LI TUTSAKLAR NE OLACAK BUNU KONUŞALIM - semi ekrem

  Medyanın kör gözlülügüne inanın dayanamıyorum artık ya bu toplumu geri zekalı olarak görüyorlar ya da sagır gibi davranarak sorunu iyi halka ifade edemiyorlar bir tarafın tutsakları olan vatandaş ve kamu görevlilerin örgüt tarafından serbest bırakılması düşünülürken kendi yandaşları olan pkk lı tutsakların türkiyenin nasıl serbest bırakılacagıdır bunlar kimlerdir bu soruların yanıtını bekliyoruz

  Pkk Birakir - aliselvi

  Pkk birakirda devlet ne yapar bu arkadaslari onu bilemem daha önceki örnekleri ortada kimine hapis kimine ceza verilmisti.

  devlet - Fidel Cinar

  devlet isteseydi bu insanlar coktan birakilirdi ama hukumet birakilmalari icin parmagini bile oynatmamislardir. bu insanlarin birakilinca hepse atilacaklarina adim gibi eminim. niye olmediniz cezalari verilecektir.