PKK'nın kaybı 14'e yükseldi

Gabar'da çatışma

Şırnak'taki Gabar Dağı'ndaki operasyonda iki günde öldürülen PKK'lı sayısı 14'e ulaştı. Kuzey Irak sınırındaki Yüksekova, Şemdinli, Çukurca ve Uludere kırsallarında da binlerce komandonun katıldığı geniş çaplı bir operasyon yürütülüyor.

HAKKÂRİ - Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte Kuzey Irak'tan Türkiye'ye giriş yapacakları iddia edilen PKK'lı gruplara karşı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sınır bölgesindeki operasyonları aralıksız sürüyor. Kuzey Irak'a sıfır noktalarda bulunan Hakkâri'nin Yüksekova, Şemdinli, Çukurca ve Şırnak'ın Uludere kırsalında PKK'ya yönelik başlatılan operasyonlara binlerce komando katıldı. Şırnak'ın Cizre ilçesindeki tank taburu ise, dün Gabar Dağı eteklerinde son dönemlerin en büyük tatbikatını gerçekleştirdi. Gabar Dağı'nda iki gündür süren operasyonlarda öldürülen PKK'lı sayısının 14 'e çıktığı açıklandı.
Kış mevsimini geçirmek üzere Türkiye'ye sızdığı tahmin edilen 300 PKK'lı teröristin bulunması için komandolar karlı dağları ve mağaraları didik didik arıyor. Dağların zirvelerine tırmanan askerler, stratejik noktalara konuşlanıyor. Kordon altına alınan dağlarda teröristlerle her an çatışmanın yaşanabileceği de belirtiliyor.
Bu arada sınırdan geçen ya da sınır içindeki çatışmalardan kaçan PKK'lıları tespit edebilmek için Diyarbakır 2'nci Taktik Hava Üs Komutanlığı'ndan dün gece kalkan iki savaş uçağı bölge üzerinde keşif uçuşu yaptı. Ayrıca gündüz de Yüksekova'dan sınır noktalarına çok sayıda helikopterler gönderildi. Helikopterlerin çıkılması zor olan karlı dağların zirvelerine komando ve mühimmat taşıdığı da bildirildi.
Cizre Tank Taburu'ndan sabah saatlerinde çıkan 30 tank ise Kasrik Bölgesi'nde son dönemlerin en büyük tatbikatını yaptı. Bugüne kadar en çok tank katılımlı yapılan tatbikatı bölgede görev yapan üst düzey komutanlar da izledi. Gün boyu süren tatbikatta tanklar Gabar Dağı'na gerçek mermilerle atış yaptı.
Şırnak'taki Gabar Dağı'nda sürdürülen operasyonda iki günde öldürülen terörist sayısı ise 14'e ulaştı. Genelkurmay Başkanlığı operasyonun Yüzbaşı Sinan Eroğlu'nun şehit düştüğü çatışmanın devamı olduğunu ve iki günde 14 PKK'lının öldürüldüğünü açıkladı. (dha, aa)