PKK'ya 'bizim adımıza savaşma' çağrısı

PKK'ya 'bizim adımıza savaşma' çağrısı
PKK'ya 'bizim adımıza savaşma' çağrısı
Kendilerine 'Selam Anadolu Hareketi' adını veren bir grup, PKK'nın silah bırakması için 'bizim adımıza savaşma' ve 'edi bese' sloganıyla yürüyüşler düzenleyeceklerini duyurdu.

Oktay YAŞAR

GEBZE - PKK ’nın silah bırakmasını sağlamak amacıyla, başta İstanbul olmak üzere birçok kentte Artık Yeter (Edi Bese) sloganıyla yürüyüşler düzenlemeyi planlayan ve kendilerine ’Selam Anadolu Hareketi’ adını veren grup, Gebze’de gerçekleştirdiği basın açıklamasında, PKK’nın Kürt’ler adına savaşmasına karşı çıktıklarını duyurdu. Grup ilk yürüyüşlerini de 13 Mayıs’ta İstanbul Taksim’de yapacağını açıkladı.

Barış Yürüyüşleri’nin temel amacını, PKK’ya ’bizim adımıza savaşma, kayıtsız şartsız silah bırak, kendi kendini tasfiye edip teslim ol’ çağrısının yapılması olarak açıklayan Selam Anadolu Hareketi’nin kurucusu Galip İlhaner, sırtına Türk Bayrağı asarak yaptığı konuşmasında, amaçlarının tüm Kürt’lerin PKK’ya karşı net tavır alarak, PKK’nın Kürt’ler adına savaşmasını engellemek olduğunu söyledi.

Gebze Eski Çarşı Tarihi Çeşme önünde beraberindeki bir grupla basın açıklamasını okuyan Galip İlhaner, "Neredeyse son 30 yıldır kendi kendimizle savaşıyoruz. Kendi insanımızla, kendi kardeşlerimizle, kendi halkımızla, kendi ülkemizle çatışıyoruz. Kendi kendimizle savaşmaya alışmışız ve kimse bu gidişe ’dur’ diyemiyor" diye konuştu.

İLK YÜRÜYÜŞ 13 MAYIS’TA İSTANBUL’DA
Basın açıklaması sırasında Edi bese (artık yeter) pankartı da açan grup, 13 Mayıs’ta İstanbul Taksim’de ’Kürtler olarak PKK’ya silah bırakma’ yürüyüşlerini başlatacaklarını duyurdu.

Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı. (dha)


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  İstanbul

  ,

  Anadolu

  ,

  Çeşme

  ,

  silah

  ,

  Selam

  ,

  Karşı

  ,

  yaşar