PKK'ya dört ilde darbe: 60 gözaltı

Bursa, İzmir, İstanbul ve Mardin'de Kuzey Irak'tan getirdikleri uyuşturucu ve silahı satıp PKK'ya yardım ettikleri gerekçesiyle 60 kişi gözaltına alındı

BAHRİ KARATAŞ

İZMİR - Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri Mardin, Bursa, İstanbul ve İzmir'de yaptığı operasyonda, Kuzey Irak'tan getirdikleri uyuşturucu ve silahları satıp, PKK'ya maddi gelir sağladığı iddia edilen, aralarında kamu çalışanlarının da bulunduğu 60 kişiyi gözaltına aldı.

Bu tür suçlara bakan İzmir Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla harekete geçen ekipler üç ay önce, PKK'ya destek sağlayan örgütün lideri Z.T. ve elemanlarının telefonlarını dinlemeye aldı. İddiaya göre çete elemanlarının Kuzey Irak'tan Türkiye'ye illegal yollarla soktukları uyuşturcu ve silahları satıp gelir ettikleri, bazı işadamlarına gözdağı verip haraç aldıkları, tefecilik yaptıkları, örgüt propagandası yaptıkları ve adam yaralıklarını belirledi.

Savcının talimatıyla bugün operasyon için düğmeye basıldı. Dört ilde daha önceden, örgüt lideri ve elamanlarının belirlenen ev ve işyerilerine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyona çok sayıda polis katıldı. Operasyonda örgüt lideri olan Z.T. ve kamu çalışanlarının da bulunduğu 60 kişi gözaltına alındı. Çok sayıda silah ve uyuşturcu maddenin de elegeçirildiği öğrenildi. Operasyonun devam ettiği belirtildi. (dha)