PKK'ya dört ilde operasyon

PKK'ya dört ilde operasyon
PKK'ya dört ilde operasyon
Adana merkezli Hatay, Mersin ve İstanbul'da PKK'ya yönelik operasyonlarda 12 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

ADANA - Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana merkezli Hatay, Mersin ve İstanbul 'da PKK 'ya yönelik operasyonlarda 12 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Vali Coş, güvenlik kuvvetlerinin ilgili savcılığın talimatı ve vatandaşların da yardımıyla PKK'ya yönelik bazı çalışmalar yürüttüğünü, bu kapsamda 12 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.

Bu kişilerden 6'sının serbest bırakıldığını, 6'sının ise sorgusunun devam ettiğini aktaran Çoş, şunları kaydetti: "Bunlar sorgularına müteakip adliyeye çıkarılacaktır. Bunlarla beraber bazı malzemeler ele geçirildi. Bu malzemelerin mahiyetinin ne olup olmadığı, ne işe yarabileceği konusunda uzmanların incelemeleri devam ediyor. Söylenilen tarzda elde edilmiş gaz, vesaire yok. Bazı kimyasal maddeler var. Bunlar ne işe yarar, bunlar bir araya gelince ne tür sonuçlar üretebilir, bunları uzmanlar değerlendiriyor. Raporları tamamlanınca adliyeye teslim edilir ve bağımsız Türk yargısı da gereğini yapacak. Henüz sorgu bitmediği için örgüt isimlendirmesini yapmıyoruz. Örgütsel bağlantıları sorgulamalarının bitmesinin ardından ortaya çıkacaktır. Hangi örgüttenseler o kapsamda çalışamalar yürütülecektir. Şu aşamada örgütler konsunda açıklama yapmamız söz konusu değil."

Bazı gazetelerde Adana'da bomba yüklü araç olduğu ve emniyetin bu yönde çalışmalar yaptığı haberlerinin yer aldığının hatırlatılması üzerine Coş, şunları söyledi: "Dedikodu üretmek, insanları telaşa sürüklemek doğru bir yaklaşım değil. Hiç kimsenin resmi makamlarca teyit edilmeden, açıklanmadan bu tür haberleri doğru olarak kabul etmemeleri gerekiyor. Böyle bir şey yok. Jandarmamız, polisimiz, istihbarat birimlerimiz denizler de sahil güvenlik ekiplerimiz, görev ve sorumluluk alanlarında bütün duyumları, istihbaratları değerlendirmek suriyetiyle en etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda bütün araçlar güvenllik kuvvetleri tarafından incelenmektedir. Bunlarla ilgili her türlü güvenlik tedbiri alınmaktadır. Herkes müsterih olsun." (AA)


  http://www.radikal.com.tr/113563611356366

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bravo Radikal - Polat F

  Hiç yoruma gerek yok. Bravo Radikal, Bravo, Bravo, Bravo....

  hadiii - Efendisiz65

  çok şaşırdık, 1999 sürecinde barışacağız diye kürt gerilaları sınır dışına çıkmalarına ikna eden ancak pusu kurmaktaki maharetini iyi gösteren devletin ikinci defasında bu ahlak abideliğini yaparken elbette ağır adımlarla yol alacağını tahmin ediyorduk. lakin pkk eski pkk değil. devlet barışacaksa barışsın. aha türklere diyoruz, kardeş barış yaptıracaksanız büyüklerinize yaptırın yoksa valla ne size yol var ne kürtlere! inanki iki ucu pis değenek bu. devletinizi ikna edin bu ayak oyunlarından vazgeçsin ve iş barışla sonuçlansın. hakaten apo son şansınız. yarın öbür gün tabiat ana birşey yapar apo imralıdayken ölür falan bunun izahatını kimse kiseye yapmaz ve emin olun suriye karşımızda şerbet olur. ama hakaten bu defa barıştık barıştık, barışmadık ve yeniden çatışmalı sürece girdiysek valla suriye şerbetini içeriz!

  Masala gel - Pe@ce

  Örgüt gayet açık şekilde "çekilme sırasında müdahale olmamasını, aksi takdirde sürecin askıya alınacağını" dile getirdi; çekilme halen devam ediyor, herkes çok kırılgan bir dönemden geçildiğinin gayet farkında... Şimdi siz bana bazı kimyasal malzemelere sahip bir grup militan ele geçirdiğinizi, bunların da PKK'ye ait olduğunu mu söylüyorsunuz? Gidin de çocuklara anlatın siz bu masalları, belki inanırlar!

  Neden bu haber? - yasakilac

  Bu operasyonun Nusret cephesine karşı yapıldığını birçok site yazdı. Hem de o cepheye yakın adreslerden. Peki radikal neden böyle bir dezonfarmasyona gidiyor. Yoksa radikal in interneti mi yok? Yoksa....?

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  meydanı boş bulup cirit atmanın anlamı yok, emeği geçen herkese teşekkürler

  PKK olsa - Anzore

  Eğer yakalananların binde bir oranında bile PKK'li olma olasılığı olsa daha yakalar yakalamaz şu kadar PKK'liyi eylem hazırlığında yakaladık diye açıklama yaparlardı. Böyle bin dereden su getirdiklerine göre PKK'li değil yakalananlar ve muhtemelen bu soruşturmanın sonucu medyaya yansımadan hasıraltı edilecek. Niye mi? Bu kişiler ilk yakalandığında El Nasır militanları diye açıklama yapılmıştı, sonra "ne olduysa" bu açıklama geri çekildi. Özetle Reyhanlı patlamasından çok değil bir iki saat sonra Esad'ın adamları yaptı diye ortalıkta gezenlerin kem küm etmesi yeterli fikir veriyor bu sefer yakalananların kim olduklarına dair. Hal böyle iken ey Radikal, bu başlığın haber içeriğiyle ne alakası var? Devletin bile yapamadığını sen mi yaptın bu sefer, PKK'lıdır onlar teşhisi koyarak? Bravo!