'PKK'ya göre plan yapmadık'

Başbakan Tayyip Erdoğan, 'Kürt sorunu' ile 'PKK terörünün ayrı şeyler olduğunu belirterek, "Bunları birbirinden ayıralım" dedi.
Formula 1 yarışı dönüşünde dün Üsküdar...

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, 'Kürt sorunu' ile 'PKK terörünün ayrı şeyler olduğunu belirterek, "Bunları birbirinden ayıralım" dedi.
Formula 1 yarışı dönüşünde dün Üsküdar Polis Hastanesi minibüs durağında şoförlerle konuşan Erdoğan bir gazetecinin "Sizin Aydınlar Heyeti'yle görüşmeniz ve Kürt sorununa ilişkin açıklamalarınızın ardından PKK bir ay eylem yapmama kararı aldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine şöyle konuştu:
"PKK'ya göre plan program yapan, bir iktidarın başkanı veya Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı değilim. Kürt sorunu farklı bir olaydır, PKK terörü farklı bir olaydır. Kürt vatandaşı benim vatandaşımdır. Bunlar birer alt kimliktir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı başlığı altında toplanmaktadır. Ülkemizde 30'a yakın etnik kimlik var. Bununla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını birbirine karıştırmayalım.
'Bu benim sorunumdur' derken sadece kendimi ortaya koymadım. Konuşmamı bazı siyasi liderler duymak istememişler. 'Ayrımcılık' gibi ifadeler kullanıyorlar, bu siyasi ahlaka ve terbiyeye sığmaz. Ben 72 milyon vatan evladının hepsini bağrıma basıyorum. Bu benim inancımın gereğidir. Yunus kültüründeki, 'Yaradılanı severim yaradandan ötürü' anlayışıyla bütün yaradılanlara böyle bakıyorum. Ama bu adamlar anlamak istemiyor. Rant elde etmek istiyor.
Gazetecilere 'kıyak' yaptı!
Bugüne kadar bu bölgede uygulamalar yapıldı. Aldık mı netice? Alamadık. Ben 12 tane bu ülkenin düşünürü ile aydınıyla oturup konuşuyorum. 'Onlarla görüşmemeliymişim'. Sana mı soracağım? İşine bak. Kiminle görüşeceğimi, kiminle oturup dertleşeceğimi, bunun hesabını ben yaparım."
Erdoğan, açıklaması bitince gazetecilere "Size bu kıyağım olsun. Bu saatte bu kadar kimse konuşmaz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7553567553560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.