PKK'ya havadan ve karadan operasyon

PKK'ya havadan ve karadan operasyon
PKK'ya havadan ve karadan operasyon
Kandil Dağı ve çevresindeki kamplar, dün gece düzenlenen hava operasyonunda bombalanırken, Çukurca'dan da bu sabah yoğun top atışı yapıldı.

DİYARBAKIR - Irak’ın kuzeyinde istihbarat amaçlı keşif uçuşu yapan İnsansız Hava Araçları (İHA) dün gece PKK ’lıların daha önceden bombalanan bölgelere yeniden dönerek yerleşmeye çalıştıklarını tespit etti.

İHA’lardan alınan görüntülerin değerlendirilmesi üzerine Diyarbakır’da bulunan 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda hareketlilik yaşandı. 8’inci Ana Jet Üssü’nde bekleyen uçaklar peş peşe havalandı.

Hakkari üstünden uçarak Irak’ın kuzeyine giden savaş uçakları, Kandil Dağı bölgesine yönlendi. Saat 21.30 sıralarında başlayan ve yaklaşık 2 saat sürdüğü belirtilen operasyona 8 F-16 savaş uçağının katıldığı öğrenildi.

Operasyona katılan uçakların Kandil Dağı ve çevresinde bulunan 12 hedefi bombaladığı belirtildi. Vurulan hedefler arasında bazı sığınak ve uçaksavar bataryalarının da bulunduğu öğrenildi.

ÇUKURCA'DA YOĞUN TOP ATIŞI

Öte yandan Hakkari'nin Irak'a sıfır noktada bulunan Çukurca İlçesi'nin 49. Sınır taşı bölgesi ve Karataş Jandarma Sınır Karakolu'nun üs bölgelerinden dün gece Kuzey Irak yönüne yoğun şekilde top atışı yapıldı.

Saat 11.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık 30 dakika süren top atışlarının sesi ilçe merkezinden de duyuldu. (dha)