PKK'ya üçlü kıskaç

Sitemler işe yaradı
Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK/Kongra-Gel varlığına dikkat çekip ABD'ye sitem etmesi Washington'ı harekete geçirdi. Henüz bu örgüte operasyon yapmayan ABD, Irak ve Türk hükümetiyle, teröre karşı ortak komite kurmak için çalışma başlattı.
Teröre karşı anlaşma
Irak Büyükelçisi Sabah Cemil Ümran, "Irak'ı ve komşu ülkeleri terör tehdidinden kurtarmak için hepimiz anlaştık. İlk toplantı Ankara'da olacak. Gerekirse güçlerimizi K. Irak'a kaydırıp PKK ile savaşırız" dedi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün son günlerde sürekli Kuzey Irak'taki PKK/Kongra-Gel varlığına dikkat çekip, ABD'ye sitem etmesi, Washington yönetimini harekete geçirdi. Henüz PKK'ya karşı operasyon yapmayan ABD, Irak ve Türk hükümetiyle birlikte teröre karşı ortak komite kurma çalışması başlattı.
Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Cemil Ümran, PKK'ya karşı savaşmak için hiç 'tereddütleri' olmadığını açıkladı. Ümran, konuyla ilgili ilk toplantının Ankara'da yapılacağını söyledi.
Öneri ABD'den
ABD, Irak ve Türkiye arasında teröre karşı mücadele için yürütülen çalışmaları anlatan Ümran, bu çalışmaların somut sonuçlarının ortaya çıktığını ifade etti.
ABD'nin kendilerine, "Teröre karşı bir komite kuralım. Bu komite, bir eylem planı belirlesin" önerisinde bulunduğunu belirten Ümran, sıcak baktıkları bu öneriyi Türk hükümetiyle de paylaştıklarını kaydetti. Ümran, "Irak'ı ve komşu ülkeleri terör tehdidinden kurtarmak için hepimiz anlaştık. Buna PKK da dahil. Türkiye de, bizim gibi teröre karşı son derece büyük bir hassasiyeti olan ülke. Bu konudaki işbirliğine açık oldu ve hep beraber anlaşmaya vardık. Şimdi herkes kendi dosyasını oluşturmaya başladı" dedi.
Ümran, teröre karşı ortak komiteye ilişkin hazırlıklar hakkında üç ülke cephesinde yürütülen çalışmaları şöyle özetledi:

  • Ortak komitenin kurulmasına ilişkin ilk toplantı Ankara'da yapılacak. Toplantıya tarafların dışişleri bakanlığı müsteşarlıkları düzeyinde katılım olacak.
  • Kimse askeri operasyonu tercih etmiyor, ama gerektiğinde bu metot da kullanılabilir. Gerektiğinde ordumuzu güçlendirip, güçlerimizi Kuzey Irak'a kaydırıp PKK ile savaşırız. Bunu Türk hükümetine de söyledik.
  • Ortak komite teröre karşı bir ortak eylem planı belirleyecek. ABD, bu planın içinde terörün finans kaynaklarının eritilmesine büyük önem veriyor. Terör örgütleri, Irak'ta medyayı da kullanarak kendilerini meşrulaştırma çabasındalar. Irak televizyonlarının bu çabaya ortak olmasını da engelleyeceğiz. ABD'den gelen bu önerilerin, Türk hükümetinin katkılarıyla daha da genişletileceğini düşünüyoruz.
    'Kürtlere öncelik yok'
    Kürt grupların Irak yönetiminde ayrıcalık kazanma girişimlerinin yalnızca Türk hükümetinde değil, kendi hükümetlerinde de önemli bir rahatsızlık yarattığını belirten Ümran, "Siyasi ataklar yapıp, kendi tabanlarını rahatlatmak istiyorlar. Hem yanlış anlaşıldıklarını söylüyorlar. Yine de, Irak'ta kimseye ayrıcalık yok. Biz Irak'ta merkezi ve tüm Iraklıları yönetecek bir hükümet istiyoruz" diye konuştu.
    30 Ocak'ta yapılacak Irak seçimlerinin 'yeni bir gelecek' anlamına geldiğini belirten Ümran, BM gözetiminde yapılacak seçimlere birçok siyasi grubun katılacağını, ancak 12 büyük partinin yarışacağını kaydetti. Ümran, "Irak' ta seçimi de kimse ertelemeye çalışmamalı artık. Bu şansı herkes iyi değerlendirmeli. Türkiye'nin de bize bu süreçte bize vereceği destekler önemli olacak" dedi.