PKK'yı Irak'tan çıkarın talebi

Türkiye, yarın Ankara'ya gelecek Bush'a şu mesajı iletecek: PKK'nın silahlı
varlığını gerekirse askeri müdahaleye başvurarak Irak'tan çıkarın.

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK), NATO zirvesi ve ABD Başkanı George Bush'un Ankara ziyareti öncesinde yaptığı toplantıda, Irak'ın toprak bütünlüğü ve PKK'nın ortadan kaldırılmasını stratejik hedef olarak belirledi. Türkiye, Bush'un ziyaretiyle NATO zirvesinde Irak konusundaki hassasiyetlerini ve PKK'nın Irak'tan çıkarılması talebini gündeme getirecek.
Ankara'da Bush'a verilecek mesaj
MGK'nın haziran ayı olağan toplantısı, dün Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanı
Ahmet Necdet Sezer başkanlığında yapıldı. Toplantıda Ankara'da Bush'a PKK'nın silahlı varlığının gerekirse askeri müdahaleye başvurarak Irak'tan çıkarılması talebi iletilmesi kararlaştırıldı. Kurulun asker kanadı, PKK'nın eylemleriyle ilgili ayrıntılı rapor sundu. Raporda Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani'nin verdiği bilgiler ışığında Osman Öcalan ve arkadaşlarının örgütten ayrılması ve PKK'nın bölünmesi iddiaları da değerlendirildi.
Irak'ta nasıl bir federasyon?
Kurulda Irak'ta Kürt federasyonu tartışmaları değerlendirilirken, Kürt grupların beklediği federasyon biçiminin kabul edilemez olduğu vurgulandı. Bu politikadan taviz verilmemesi kararlaştırılırken, İsrail'in bölgedeki faaliyetlerinin de yakından izlenileceği öğrenildi.
MGK'da İstanbul'da gerçekleştirilecek NATO zirvesi de ele alındı. Türkiye'nin NATO'nun yeni yapılanmasını desteklemesi, ancak Irak'ta
'kolektif' operasyona mesafeli kalması benimsendi. KKTC'ye uygulanan izolasyonun kaldırılması için Bush'un ziyareti ile NATO zirvesinin en iyi şekilde değerlendirilmesi kararlaştırıldı.
Cumhurbaşkanı Sezer'in isteği ve asker kanadın çalışmasıyla MGK'da devlet kurumlarında irticai kadrolaşma da masaya yatırıldı. Askerler özellikle
İçişleri Bakanlığı'nda Fethullah Gülen cemaatine mensup olanların önemli görevlere getirilmesine dikkat çekti.