PKK'yı kınamak bizi halktan koparır

DTP Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın, terör örgütü PKK'yı açık bir dille kınamalarını isteyen sözlerine, "O zaman halktan koparız" karşılığını verdi.

ANKARA - DTP Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın, terör örgütü PKK'yı açık bir dille kınamalarını isteyen sözlerine, "O zaman halktan koparız" karşılığını verdi.
TBMM Başkanı, NTV'de katıldığı canlı yayında, "Üzülerek ifade etmek gerekir ki, terörü lanetlediklerine, tepki gösterdiklerine dair açıklamaları var arkadaşlarımızın ama terör örgütüyle ilgili net beyanı şu ana kadar koyabilmiş değiller" dedi. Türk, TBMM Başkanı'nın sözleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, kendilerinin aslında şiddete her zaman karşı çıktıklarını, silahla sorunların çözülemeyeceğini savunduklarını belirti. Türk, şunları söyledi:
"Bu konuda bize bir sorumluluk düşüyorsa, parti olarak çaba göstermek istiyoruz. Ama o istediklerini dediğimizde bizim etkinliğimiz mi kalır? Bizim bir etkinliğimiz varsa bunu akan kanın durması için kullanmak istiyoruz. Eğer onu söylersek, halk üzerindeki etkinliğimiz kırılır, halktan koparız. Bizim halk üzerindeki etkinliğimizin kırılmasına yönelik bir süreç kimseye yarar sağlamaz. Biz sürece yardımcı olup akan kanın durması içinden elimizden geleni yapmak istiyoruz."
'Çağrımıza yanıt alamadık'
Türk, PKK tarafından kaçırılan sekiz askerin serbest bırakılması için çağrı yapmalarından sonra, bu çağrılarına hiçbir karşılık alamadıklarını söyledi. Türk, "TBMM Başkanı, 'Bunun için girişimde bulunun' dese o zaman bir şeyler yapmak istiyoruz. Ne yapabiliriz diye düşünüyoruz, bu insani bir mesele" dedi.