PKK'yı protesto gösterisinde Hizbullah bayrakları açıldı

PKK'yı protesto gösterisinde Hizbullah bayrakları açıldı
PKK'yı protesto gösterisinde Hizbullah bayrakları açıldı

Protestoda çarşaflı kadınlar erkeklerden iki metre uzakta durdu. Kalabalıkta Hizbullah bayrakları taşıyanlar vardı. fotoğraflar: CEM EMiR / dha

Diyarbakır'da PKK'nın kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılan eylemlerde AKP ve Şura-Der binalarına molotofkokteyli atılmasını İslamcı dernekler protesto etti. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı gösteride Hizbullah örgütünün bayraklarını açıldı

DİYARBAKIR- Hizbullah örgütü Diyarbakır’da yıllar sonra yeniden ortaya çıktı. PKK’nın 31. kuruluş yıldönümü nedeniyle AKP binası ve Şura-Der binasına molotofkokteyli atılmasını protesto etmek için islamcı derneklerin yaptığı eylemde Hizbullah bayrakları açıldı.  Kuran-ı Kerim taşıyanlar tekbir getirdi.
Diyarbakır’da önceki gün korsan gösteri yapan bir grubun, Şura-Der’e molotofkokteyli saldırıda bulunması ‘İslami dernekler’ ve aralarında Enerji Bir Sen, Sağlık Sen’in de bulunduğu sendikalar tarafından protesto edildi. Dernek binası önünde toplanan yaklaşık 1000 kişi, tekbir getirip, Hizbullah bayrakları açtı. Kuran-ı Kerim taşıyan protestocular, ‘Zalimler için yaşasın cehennem’, ‘Ey alçak sabrımızı taşırma’ ve ‘Kuran’a uzanan eller kırılsın’ sloganları attı. Şeriatı simgeleyen bayrak ve flamaların açıldığı eylemde, kadın ve erkekler yaklaşık 2 metrelik uzaklıkta durarak protestolarını sürdürdü.

‘Bira şişesi vurgusu’
Çocukların da yer aldığı eylemde konuşan Şura-Der Başkanı Abdulhakim Demir, ‘Necis’ olarak nitelendirdiği bira şişeleri ile hazırlanan molotofkokteyli saldırıda, dernek birasında bulunan Kuran-ı Kerimler ve İslami kitapların yandığını, dernek binasının kullanılamaz hale getirildiğini anlattı. Demir, şöyle konuştu: “Derneğimize saldıran provokatör zihniyeti çok iyi tanıyoruz. Bunlar, Şeyh Said’e ‘hain’ deyip katillerini övenlerdir, ajan oldukları halde Şeyh Said’e ‘İngiliz ajanı’ diyenlerdir. Camilerimizi ahıra çevirip ezanı susturan zihniyeti benimseyerek, camilerde Müslümanları katleden, namussuzluğu yaymaya çalışanlardır. ‘Kâbe Arab’ın olsun Çankaya bize yeter’ diyen zihniyetin mirasçılarıdır.” Dernek üyeleri tarafından yakalanıp güvenlik güçlerine teslim edilen saldırganların serbest bırakıldığını öne süren Şura-Der Başkanı Abdulhakim Demir, güvenlik güçlerinin alarmda olduğu bir günde saldırganların yakalanmamasının manidar olduğunu söyledi. Demir bölge milletvekillerinin derneklerine ‘geçmiş olsun ziyareti’ne gelmemelerini de eleştirdi. Açıklamanın ardından, grupta bulunanlar tekbir getirerek dağıldı. (dha)