PKK'yla ortak mücadele çağrısı

Türkiye, PKK/KONGRA-GEL'in 1 Haziran'dan geçerli olmak üzere ateşkese son verdiği' yönündeki açıklamalarının bu örgüte karşı uluslararası ortak mücadeleyi gerektirdiğini duyurdu.

ANKARA - Türkiye, PKK/KONGRA-GEL'in 1 Haziran'dan geçerli olmak üzere ateşkese son verdiği' yönündeki açıklamalarının bu örgüte karşı uluslararası ortak mücadeleyi gerektirdiğini duyurdu.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, basının soruları üzerine PKK/KONGRA-GEL'in Irak'ın özel koşullarından yararlanarak, silahlı mevcudiyetini sürdürdüğü Kuzey Irak'ın Kandil Dağı yöresinde, örgüt yönetici kadrolarının da katılımıyla 16-26 Mayıs'ta kongre yaptığını hatırlattı. PKK'nın 'ateşkes' açıklamalarının 'silahlı vasfının devam ettiğinin açık kanıtı' olduğunu belirten Tan, şöyle konuştu:
"PKK'nın söylemleri, Türkiye'ye yönelik tehditler içermektedir. Terör örgütü mensuplarından beklenen, silahlarıyla birlikte adalete teslim olmalarıdır. Terör örgütü her 0üç adıyla da hem ABD hem AB terör örgütü listelerinde yer almaktadır. Uluslararası terörizmle mücadele bağlamında dayanışma gösteren ülkelerin, bu alanda da dayanışma ve işbirliğini pekiştirmelerini bekliyoruz."