Plan türbede yapıldı, bir zanlı 14 yaşında...

Plan türbede yapıldı, bir zanlı 14 yaşında...
Plan türbede yapıldı, bir zanlı 14 yaşında...

?Şıh Mehmet? lakaplı Mehmet Çelebi?nin katliamı, komşu köydeki bu türbede planladığı öne sürüldü. FOTOĞRAF: ferit aslan / DHA

MARDİN - Katliamın Bilge köyüne 1 kilometre mesafede bulunan Kırçeşme köyünde planlandığı ortaya çıktı. İddiaya göre, katliamın emrini veren ve çevresinde ‘Şıh Mehmet’ diye tanınan Mehmet Çelebi, katliam günü akrabalarıyla birlikte dergâh olarak kullandığı Kırçeşme köyü camii yanındaki Sabri-H. Resul Türbesi’ne gitti. Burada beş saat geçiren korucu Mehmet Çelebi ve akrabaları, katliamı planladı.
Mehmet Çelebi ve yakınları, saldırıdan yaklaşık 30 dakika önce camiden yaya ve silahsız olarak ayrılıp Bilge köyüne gitti. Daha önceden sakladıkları silahları alan saldırganlar, nişanın yapıldığı eve girerek herkesi Kalaşnikof tüfeklerle taradı. Ölenler arasında bulunan korucular, silahlarını namaz nedeniyle ayrı bir yere koymaları yüzünden karşılık veremedi.
Tutuklu sayısı 10’a çıktı
Sabaha karşı büyük gizlilik içinde adliyeye çıkarılan zanlılar Mehmet Çelebi, Abdul Kerim Çelebi, Mehmet Sait Çelebi, Süleyman Çelebi, Ömer Çelebi, Abdul Hakim Çelebi, Mustafa Çelebi ve 14 yaşındaki M.Ş.Ç. ise tutuklandı. Gözaltındaki iki kişinin de dün tutuklanmasıyla zanlı sayısı 10’a yükseldi. (dha)