'Planlı manşet' diyen Star'ın uydurma sürmanşeti

'Planlı manşet' diyen Star'ın uydurma sürmanşeti
'Planlı manşet' diyen Star'ın uydurma sürmanşeti

Star dün sürmanşetine Radikal?in haberini taşıdı.

İSTANBUL - Star Gazetesi, dünkü sayısında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sipariş ettiğini iddia ettiği haberlere yer verdi. Gazete, Radikal gazetesinin bir lisede mescit olarak kullanılan odayı yazdığı haberi de listesine koydu. Oysa bahse konu haber bir şikâyet telefonuyla ortaya çıktı.  
‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın orijinal belgesinin bir subay tarafından ihbar mektubuyla birlikte Ergenekon savcılığına gönderilmesinden sonra, ikinci bir subayın bu kez CD halinde bir ihbar mektubu ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olduğu belirtilen klasörler yolladı. Star gazetesi ihbar CD’sindeki ‘Kamuoyu yaratma’ çalışmalarındaki ‘öğretmenlere göre eğitim sistemi dinselleştiriliyor’ cümlesinden yola çıkarak, dün sipariş olduğunu iddia ettiği bazı haberlere yer verdi. Bahsedilen haberler arasında Radikal gazetesinde yayımlanmış bir haber de yer alıyordu.   
Radikal, 21 Ocak 2008’de yayımladığı haberde Erkan Avcı Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde, zemin kattaki bir odanın mescit olarak kullanıldığını anlatmıştı. ‘Bir tek imam eksik’ başlığıyla manşetten verilen haberdeki okul, Radikal’e ilk kez haber olmuyordu. Radikal’de bir ay önce ‘Okul mu, toplama kampı mı?’ başlığıyla yapılan haberde okul müdürünün elinde makas, öğrencilerinin saçlarını, favorilerini herkesin içinde kestiği anlatılmıştı. Okulla ilgili bu ilk haberin ardından bir okuyucu gazeteye telefonla ulaşarak, lisede bir odanın mescit olarak kullanıldığını söylüyordu. Bunun üzere Radikal muhabirleri okula gitti. Odanın mescit olarak kullanıldığını, fotoğraflarla da yansıttı.  Haberin ertesi günü namaz kılanan odanın kapısı kilitlenmişti. Okula İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nce iki müfettiş gönderilmişti. Müfettişler söz konusu odada okul personeli ve öğrencilerin ibadet ettiğini neticelendirmiş ve bir sakınca görmemişti. Okul yönetimine bir yaptırımda bulunulmamıştı. (Radikal)