Pokemon'un Köyceğiz şubesi!

Pokemon'un Köyceğiz şubesi!
Pokemon'un Köyceğiz şubesi!

Çocukların sevgilisi birçok romanı resimleyen Philippe Harchy, üç yıldır eşi Jacqueline ve oğlu Hugo ile birlikte Köyceğiz?de yaşıyor.

Walt Disney adına Pokemon, Tarzan, 101 Dalmaçyalı gibi birçok çizgi kahramanı resimleyen Fransız Philippe Harchy, artık çizimlerini dünyaya, yerleştiği Köyceğiz'den ulaştırıyor. Fransız çizer için sırada Türk motifleri var
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Walt Disney adına Pokemon, 101 Dalmaçyalı, Tarzan ve Jane, Notre Dame’ın Kamburu, Herkül ve Cinderella gibi çizgi romanları resimleyen Fransız Philippe Harchy, çizimlerini dünya çocuklarına üç yıldır Köyceğiz’den ulaştırıyor. Çizgi kahramanlara can veren ve üç yıl önce Muğla’nın Köyceğiz ilçesine yerleşen Philippe Harchy’nin aklında şimdi, Türk motiflerini çizgilere dökmek var.
Ünlü çizer 53 yaşındaki Philippe Harchy ile 43 yaşındaki eşi Jacqueline Harchy, 15 yıl önce Türkiye’yi gezerken Muğla’nın bağlı Akyaka beldesine hayran kaldı. Ülkesine döndükten sonra da kendilerine Akyaka ismini anımsatması için Aky- Aka adlı şirketi kurdu. Yanında çalıştırdığı 30 ressamla çizgi roman karakterlerini kitap haline getiren Philippe Harchy, Walt Disney tarafından keşfedilince de ABD’ye çağrılarak şirketle çalışmaya başladı. Philippe Harchy, tüm dünyada yayımlanan Pokemon, 101 Dalmaçyalı, Tarzan ve Jane, Notre Dame’ın Kamburu, Herkül ve Cinderella gibi çizgi roman kahramanlarını çizdi. 

Halen Pokemon’u çiziyor
Çizgi romanları kapışılırken Philippe Harchy ve eşi Jacqueline’nin aklı Türkiye’de kaldı. Sonunda aile üç yıl önce, sakinliğini çok beğendiği Köyceğiz’e yerleşeti. Philippe Harchy, o zaman yedi yaşında olan oğlu Hugo’yu da Türk okuluna gönderdi. 
Köyceğiz’e yerleşmekten son derece memnun olduğunu belirten Philippe Harchy, “20 yıl boyunca çizgi roman kahramanlarını çizdim. Ama Türkiye’ye gelip buradaki eski konakları görünce hayran kaldım. 15 yıl önce ilk Akyaka’ya geldiğimizde bu bölgeye yerleşmeyi kafama koymuştum. Köyceğiz’de yaşamak gerçekten çok güzel. Her tarafa, özellikle de havaalanına yakın olması nedeniyle Köyceğiz’i tercih ettik. Bütün hayalim, eski bir konak alıp onu restore ederek içinde oturmak” dedi.
Ağaç oyma işlerinin çizimlerini kendini mutlu etmek adına yaptığını,  ama asıl parayı hâlâ çizgi romanlarından kazandığını kaydeden Philippe Harchy, “Şu anda eşimle birlikte Pokemon’u çiziyoruz. Ben ön çizimi yapıyorum, eşim bunu bilgisayarda düzenliyor. Sonra da şirkete gönderiyoruz” diye konuştu.
Jacqueline Harchyde Türkiye’de yaşamaktan mutlu olduğunu ve Köyceğiz’in dünyada eşi benzeri bulunmayan  güzellikte olduğunu belirtirken çiftin  10 yaşındaki Hugo da yaptığı çizimlerle, anne ve baba mesleğini devam ettireceğe benziyor.