Polemiği Öcalan bitirdi

Polemiği Öcalan bitirdi
Polemiği Öcalan bitirdi

Sürpriz isimler olarak nitelendirilen Altan Tan ve Pervin Buldan, Adalet Bakanlığı ndan izin çıkması halinde İmralı da Öcalan ile görüşecek.

Abdullah Öcalan, kardeşi ile yaptığı görüşmede 'makul bulunan' bir ziyaretçi listesi hazırlayınca ikinci İmralı ziyaretinin önü açılmış oldu.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

BDP ’lilerin ikinci İmralı ziyareti süreç içinde anahtar bir role sahip olmasa da sürecin en önemli unsuruymuş gibi gürültü çıkardı. BDP de hükümet de İmralı’ya kimin gideceği konusunda karışık sinyaller verdi. Ancak sonunda kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşen Abdullah Öcalan, hükümetin de BDP’nin de hiç aklında olmayan ama ‘makul bulunan’ bir ziyaretçi listesi hazırladı.
Liste üstüne liste
İmralı’ya ilk giden isimler Ayla Akat ve Ahmet Türk olmuştu. İkinci ziyaret için ilk başta ‘Eşbaşkanlar listesi’ olarak Gültan Kışanak, Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş ve Aysel Tuğluk’un isimleri geçti. Ancak, Kışanak ile Tuğluk’un isimleri en baştan reddedildi. Sonrasında BDP’lilerin Adalet Bakanlığı ile perde gerisinde yürüttüğü üç haftalık görüşme trafiğinde en az 4 liste ve beş BDP’linin ismi konuşuldu. Liste üç hafta içinde şu sıralamayla karşımıza çıktı:
1. LİSTE Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş, Ayla Akat (Sonrasında hükümetin Ahmet Türk’e Diyarbakır konuşması nedeniyle itiraz ettiği basına sızdı)
2. LİSTE Selahattin Demirtaş, Ayla Akat (Selahattin Demirtaş da ‘listeyi biz belirleriz’ ısrarı nedeniyle listeden düştü. Başbakan Tayyip Erdoğan da PKK ile kucaklaşma ve olumsuz açıklamalar kriterini
kamuoyuna açıkladı)
3. LİSTE Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan (Demirtaş ve Türk’e af çıktığı iddia edildi. Buldan, BDP’nin TBMM grubunu temsil edecekti. Daha sonra Demirtaş ve Türk’e af çıktığı haberleri hükümet kaynaklarınca yalanlandı) 4. LİSTE Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan: (Abdullah Öcalan, Kardeşi aracılığıyla gönderdiği mesajlarda isimlere takılmanın yanlış olduğunu belirtince Buldan kaldı, BDP, Demirtaş ve Türk ısrarından vazgeçip Önder ve Tan’ın ismini ekledi. Hükümet de bu isimlere itiraz etmedi)
Kimse net değildi
Üç hafalık liste polemiğinde BDP yönetimi kimi zaman ‘kurumsal temsil’de ısrarcı oldu, kimi zaman da isimlerin önemli olmadığı mesajı verdi. Öcalan’ın mesajıyla da daha önce dillendirilen isimlerden çok daha sürpriz isimler açıkladı. Aynı şekilde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İmralı sürecinde en yakınında yer alan isimler Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’dan da farklı sinyaller geldi. BDP ile temasları sürdüren Atalay ve Ergin daha esnek bir tavır sergilerken, Türk ve Demirtaş isminde sakınca görmediler. Ancak Akdoğan, Başbakan’ın ortaya koyduğu ‘kucaklaşma’ ve ‘olumsuz açıklamalar’ kriterinden ödün verilmemesini istedi. Son listeden geriye sadece Buldan kalınca, Öcalan’ın isteği ile listeye giren BDP’nin asıl tabanından olmayan ve PKK’ya mesafeli Tan ve Önder’e yeşil ışık yakıldı. Erdoğan da, Bakan Ergin ile görüşeceğini ve kararın bugün açıklanacağını duyurdu.
MİT rahatladı

Liste polemiğinin bitmesi görüşmelerin ana aktörü MİT’i rahatlattı. MİT’in listesi konusundaki beklentisinin ‘Öcalan’ın çözüm motivasyonuna ve MİT ile Öcalan arasındaki görüşmelere zarar vermemesi’ şeklinde olduğu öğrenildi.

Uzlaşma Komisyonu üyeleri gidiyor

BDP ile hükümet arasında krize dönüşen İmralı heyetinde kilit çözüldü. İmralı heyetinde yer alan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün ‘veto’ edilmesi üzerine BDP dün yeni heyette yer alacak isimleri belirledi. Öcalan’ın talebi üzerine BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’ın İmralı’ya gidecek heyette yer alacağı açıklandı. BDP, isim listesini Adalet Bakanlığı’na sundu. Yeni listede yer alan Önder ve Tan’ın TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda BDP’yi temsil etmeleri dikkat çekti. Öcalan ile yapılan ilk görüşmede de Komisyon’un bir diğer BDP’li üyesi Ayla Akat yer almıştı.