Polemiği Öcalan bitirdi

Polemiği Öcalan bitirdi
Polemiği Öcalan bitirdi

Sürpriz isimler olarak nitelendirilen Altan Tan ve Pervin Buldan, Adalet Bakanlığı ndan izin çıkması halinde İmralı da Öcalan ile görüşecek.

Abdullah Öcalan, kardeşi ile yaptığı görüşmede 'makul bulunan' bir ziyaretçi listesi hazırlayınca ikinci İmralı ziyaretinin önü açılmış oldu.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

BDP ’lilerin ikinci İmralı ziyareti süreç içinde anahtar bir role sahip olmasa da sürecin en önemli unsuruymuş gibi gürültü çıkardı. BDP de hükümet de İmralı’ya kimin gideceği konusunda karışık sinyaller verdi. Ancak sonunda kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşen Abdullah Öcalan, hükümetin de BDP’nin de hiç aklında olmayan ama ‘makul bulunan’ bir ziyaretçi listesi hazırladı.
Liste üstüne liste
İmralı’ya ilk giden isimler Ayla Akat ve Ahmet Türk olmuştu. İkinci ziyaret için ilk başta ‘Eşbaşkanlar listesi’ olarak Gültan Kışanak, Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş ve Aysel Tuğluk’un isimleri geçti. Ancak, Kışanak ile Tuğluk’un isimleri en baştan reddedildi. Sonrasında BDP’lilerin Adalet Bakanlığı ile perde gerisinde yürüttüğü üç haftalık görüşme trafiğinde en az 4 liste ve beş BDP’linin ismi konuşuldu. Liste üç hafta içinde şu sıralamayla karşımıza çıktı:
1. LİSTE Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş, Ayla Akat (Sonrasında hükümetin Ahmet Türk’e Diyarbakır konuşması nedeniyle itiraz ettiği basına sızdı)
2. LİSTE Selahattin Demirtaş, Ayla Akat (Selahattin Demirtaş da ‘listeyi biz belirleriz’ ısrarı nedeniyle listeden düştü. Başbakan Tayyip Erdoğan da PKK ile kucaklaşma ve olumsuz açıklamalar kriterini
kamuoyuna açıkladı)
3. LİSTE Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan (Demirtaş ve Türk’e af çıktığı iddia edildi. Buldan, BDP’nin TBMM grubunu temsil edecekti. Daha sonra Demirtaş ve Türk’e af çıktığı haberleri hükümet kaynaklarınca yalanlandı) 4. LİSTE Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan: (Abdullah Öcalan, Kardeşi aracılığıyla gönderdiği mesajlarda isimlere takılmanın yanlış olduğunu belirtince Buldan kaldı, BDP, Demirtaş ve Türk ısrarından vazgeçip Önder ve Tan’ın ismini ekledi. Hükümet de bu isimlere itiraz etmedi)
Kimse net değildi
Üç hafalık liste polemiğinde BDP yönetimi kimi zaman ‘kurumsal temsil’de ısrarcı oldu, kimi zaman da isimlerin önemli olmadığı mesajı verdi. Öcalan’ın mesajıyla da daha önce dillendirilen isimlerden çok daha sürpriz isimler açıkladı. Aynı şekilde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İmralı sürecinde en yakınında yer alan isimler Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’dan da farklı sinyaller geldi. BDP ile temasları sürdüren Atalay ve Ergin daha esnek bir tavır sergilerken, Türk ve Demirtaş isminde sakınca görmediler. Ancak Akdoğan, Başbakan’ın ortaya koyduğu ‘kucaklaşma’ ve ‘olumsuz açıklamalar’ kriterinden ödün verilmemesini istedi. Son listeden geriye sadece Buldan kalınca, Öcalan’ın isteği ile listeye giren BDP’nin asıl tabanından olmayan ve PKK’ya mesafeli Tan ve Önder’e yeşil ışık yakıldı. Erdoğan da, Bakan Ergin ile görüşeceğini ve kararın bugün açıklanacağını duyurdu.
MİT rahatladı

Liste polemiğinin bitmesi görüşmelerin ana aktörü MİT’i rahatlattı. MİT’in listesi konusundaki beklentisinin ‘Öcalan’ın çözüm motivasyonuna ve MİT ile Öcalan arasındaki görüşmelere zarar vermemesi’ şeklinde olduğu öğrenildi.

Uzlaşma Komisyonu üyeleri gidiyor

BDP ile hükümet arasında krize dönüşen İmralı heyetinde kilit çözüldü. İmralı heyetinde yer alan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün ‘veto’ edilmesi üzerine BDP dün yeni heyette yer alacak isimleri belirledi. Öcalan’ın talebi üzerine BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’ın İmralı’ya gidecek heyette yer alacağı açıklandı. BDP, isim listesini Adalet Bakanlığı’na sundu. Yeni listede yer alan Önder ve Tan’ın TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda BDP’yi temsil etmeleri dikkat çekti. Öcalan ile yapılan ilk görüşmede de Komisyon’un bir diğer BDP’li üyesi Ayla Akat yer almıştı.


  http://www.radikal.com.tr/1122287112228714

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yani... - fidi

  oy verenleri kapsıyor desek de tanımlarla uğraşmasak.bir yandan çözüm istiyoruz deyip diğer yadan çözümsüzlüğü üretmeye çalışanlara iyi bir yanıt desek yada.

  ... - AENCÜ

  25 yaşındaki kaymakam adayını kaçırıp teslim etmeyen Pkk..Peki devlet o kaymakamın serbest bırakılması için herhangi bir girişimde bulundu mu? Öcalan kötü bir lider ama sizinkiler çok iyi(!) Siz önce şehit dediklerinize "kelle" diyen adamı iktidardan indirin sonra konuşun.

  öcalan yakalandığında - himone

  öcalan çok vasıflı bir lider. yakalandığında "ben türküm türkleri severim annem de türktür" diyen birisi. Yakalandığında mahkemede "ben kullanıldım, kullanılmaya en güzel örnek benim." gibi ifadeler veriyordu. buna montaj diyenler olmuştu ama bırakın o günü bugün bile o kalitede montaj yapan teknoloji yok. idrak zaten kendine yakışanı giyer. Kürtlere de demek ki böyle liderler yakışıyor. Hülasa kürtler sürekli apo apo diyeceğine seçtikleri bdp vekillerinin insiyatif almasını sağlamalı. Meşru temsilcilerinizi seçmişsiniz ama hala pkk, apo çizgisinden kurtulamıyorsunuz. çünkü buna pkk fırsat vermiyor. Daha 1 hafta önce bir programda pkk'nın mal varlığı 9-10 milyar dolara vardığı söylendi. hiç biriniz mi bu paranın nasıl kazanıldığını merak etmiyor? dağda papatya toplayıp papatya çayı yapılarak kazanılmıyor bu paralar. hak talepleriniz vardır ve bunları bizlere anlatmak istiyorum deyip daha 25 yaşındaki kaymakam adayını bile kaçırıp teslim etmeyen pkk yı temsilciniz diye göstererek barış dediğiniz şeye en büyük darbeyi kendiniz vuruyorsunuz...

  ..... - k-a-o-s

  artık barış mevzusunun tam bir kandırmaca olduğunu düşünüyorum,baksanıza bir barış görüşmesi isimlerden dolayı rötar yapabiliyorsa,sürekli bir çatışma hali devam ediyorsa,tüm bu görüşmelerden barış dışında ikincil kazançlar umuluyorsa vs. olanbitenin kandırmacadan ibaret olduğu düşünülmez mi?...bu mevzu BOP'un bir parçası bana kalırsa,İran etrafında şekillenecek hücum hareketinin temelleri yapılandırılıyor,bu zeminde olası bir Kürt direnci de şimdiden bertaraf ediliyor,bu nedenledir ki izlediklerimiz içimize sinmiyor...barışın olması,akan kanın durması tabi ki çok güzel bir durum fakat ;sanki bu sonrasında daha çok akacak kanın başlangıcı gibi...öte yandan hükümet bu konudaki samimiyetsizliğini defalarca gösterdi,şayet barış olacaksa bunu tek başına ne öcalan ne erdoğan yapabilir,gerekirse kapı kapı dolaşıp anlatmak lazım insanlara,emperyal güçler istiyor diye değil,halk istiyor diye olmalı...bi taraf meseleye sadece terörü bitirmek olarak bakıyor,diğer tarafınsa belli başlı kazanımlar dışında olacak hiçbirşey umrunda bile değil...burnuma kötü kokular geliyor...gerçek barışı görmek umuduyla...

  imralı - s.guven

  Abdullah Öcalan?ın İmralı?dan yönetmeye falan ihtiyacı yok örgütü. PKK Komünist Partisi, zaten her zaman lider bulur. Bilimle, felsefeyle fikrini öldüreceksin, inancını öldüreceksin, düşüncesini öldüreceksin.

  süreç böyle giderse bir yere varmaz - haylemdeman

  Kimisi yol haritası kimisi tartışa konuşa kimisi fırsatları değerlendirerek kimisi müzakere süreci kimisi pazarlıklar diyor. Aynı kapıya çıkacak bu lafları bir tarafa bırakalım . Aklıma en yatan sürece Çözüm için yol haritası diyelim 1- Taraflar sürecin sağlıklı yüreyebilmesi için diplamatik dil benzeri barışcı dil kullanmalı 2 Karşılıklı süresiz ateşkes uygulanmalı 3 isim vb olayın en basit konularında zaman kaybedilmemeli (karşılıklı iyi niyet kuralı) 4 siyasi çıkarlar için barış süreci sekteye uğratılmamalı yapıcı dil kulanılmalı 5 sürec olabildiğince hızlı bir şekilde ilerlemeli 6 halklar arasında sözde değil özde karşılıklı empati kurulacak adımlar atılmalı 7 sık sık bölünme paronyasını ortadan kaldırcak karşılıklı açıklamalar yapılmalı 8 BDP liler AKP nin çözüm yönünde önemli bir şans olduğunu bilerek AKP lilerde bu bilincin ve sorumlululuğun vebalinin omzunda olduğunun bilincinde davranmalı 9 Kürtlere verilecek hakları onların pazarlıkla ve şiddet zoruyla almaları yerine demokratik haklar bağlamında ele alınımalı 10 Demokratik halkların kardeşliği temelli toplumsal barışı kuvetli huzurlu güzelim ülkemde kardeşçe yaşayalım yasasın tam bağımsız Türkiye yaşasın halkların kardeşliği yaşasın inanc özgürlüğü ve insan hakları

  Çözüm Gücü - NİHAT12

  Çözüm öcalan üzerinde yaratılmak isteniyor.Olabilir.Bu vekiller öcalanın mesajlarını dışarıya iletmek oluyor.Biçilen misyon bu.Bu misyon çağdaş havarilik rolüdür.İş böyle olunca öcalana peygamber benzetmesi yapılabilir.Kuşkusuz ilahı kudret yok ortada.Ancak kişiliklere biçilen roller bu durumu yaratıyor. Şöyle olabilirdi.PKK yi doğuran nedenler tespit edilir.Bu nedenler birden fazla olabilir.Kürtlerin toplumsal talepleri pkk doğuran sebepler arasında olmadığını kimse söyleyemez.Söylese bile somut dayanağı olamaz.İşte bu toplumsal taleplerin karşılanmasına yönelik bir paket hazırlanabilir hükümetçe.Bu paket yol haritası olabilir.Bu paket üzerinde müzakere edebilir.Yeni anayasa da bu taleplerin karşılanması hayat bulabilir.Tüm bunların karşılanmasına yönelik hükümet kanadında yapılan açıklamalar muğlaktır.Ortada hükümetçe kararlıkla savunulan bir plan zinciri yok.Hükümet Hedef pkk silah bırakmaktır diyor.Bu da kürtlerin haklarını vermekle olacaktır.Bu da hükümetin elinde olan bir şeydir.