Polemik sürdü: Kim daha laik?

Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) meslekte 40-50. yılını dolduran avukatlara plaket törenine, bir süre önce Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin'in 'Mahmut Esat Bozkurt döneminin kapandığı' yönündeki açıklaması damgasını vurdu.

ANKARA - Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) meslekte 40-50. yılını dolduran avukatlara plaket törenine, bir süre önce Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin'in 'Mahmut Esat Bozkurt döneminin kapandığı' yönündeki açıklaması damgasını vurdu.
TBB Başkanı Özdemir Özok, Sheraton Otel'de dün yapılan törendeki konuşmasında, Şirin'in bu sözlerini 'vefasızlık örneği' olarak niteledi. Yargıtay Başkanı Arslan da Mahmut Esat Bozkurt'un, laik hukuka geçişin baş mimarı olduğunu belirtirken, "Bizim içimizde laikliğe, Mahmut Esat Bozkurt'a karşı olan kimse yoktur, olmayacaktır" dedi.
Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin'in bu sözlere yanıtı ise şöyle oldu:
"Mahmut Esat Bozkurt hepimizi yetiştiren, hepimizin onur kaynağı
olan laik kimliğin sahibidir. Söylediğim sözü aynen tekrarlıyorum.
O söylemde bütünüyle ceza mevzuatının değiştiğine işaret etmek
amacıyla 'Bir dönem sonlanıyor, yeni bir dönem başlıyor. Saygın hukukçu Mahmut Esat Bozkurt, 79 yıl bütün saygınlığıyla hükümranlığını sürdürdü. Büyük bir disiplin yarattı' sözü o laik hukuka büyük bir saygıydı. Laik hukuka saygısızlık yapacak en son kişi Osman Şirin'dir."


    http://www.radikal.com.tr/7429867429860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.