Poligon müşterisinin yüzde 40'ı kadın

Poligon müşterisinin yüzde 40'ı kadın
Poligon müşterisinin yüzde 40'ı kadın

Kadınların ilgi gösterdiği poligonda bazı babalar çocuklarına atış yaptırıyor.

TRABZON - Silah kullanımının yaygın olduğu Doğu Karadeniz Bölgesi’ne hizmet veren Trabzon’daki tek atış poligonuna gelen müşterilerin yüzde 40’ı kadın. İşletmenin sahibi bazı babaların çocuklarına da atış yaptırdığını anlatıyor.
Yaklaşık 1.5 yıl önce açılan özel atış poligonunda, Trabzon’un yanı sıra, Giresun, Rize, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane’den gelenlere de hizmet veriliyor. Poligonun sorumlu müdürü Mehmet Akif Usta insanların stres atmak için poligona geldiklerini savunarak “İnsanlar ayrıca silah atmayı öğrenmek, kendi silahını denemek amacıyla poligonumuza geliyor” dedi.

Silahla deşarj olmak
Her yıl onlarca insanın bireysel silahlanma nedeniyle yaşamını yitirdiği Türkiye’de işletme sahibi Usta, poligondaki ‘aktiviteleri’ şöyle anlatıyor: “İnsanlarımız atış yaparak günlerine renk katıyorlar. Belirli bir yaş üzerindeki çocuklarına atış yaptıranlar bile oluyor. Morali çok bozuk insanlar da geliyor. Gerçekten de insanın o iş ortamındaki stresi burada rahatlamaya dönüyor, deşarj oluyor.” Müşterilerinin poligon dışında insanları tehlikeye atacak şekilde atış yapmadıklarını savunan Usta, müşteri profili hakkında şunları söyledi: 

‘Eşleriyle geliyorlar’
“Poligon açıldığından beri 3 bin 500 müşterimiz oldu. Müşteri profiline baktığımızda atış yapanların yüzde 40’ını kadınlar oluşturuyor. Eşleriyle, arkadaşlarıyla gelen kadınlar atış yapmayı seviyor ama ’atabilir miyim’ çekingenliği yaşıyorlar. Teşvikle, bizim telkinlerimizle birlikte ‘bu işi yaparız’ diyorlar, kendilerine güven duyuyorlar. Bizim yardımız ile atış yapıyorlar.” diye konuştu.
Poligonun müşterilerinden Ercan Özer, özel bir ilaç şirketinde mümessillik yaptığını belirterek, “Daha önceden Avcılık ve silah merakım var. Amatörce ilgim var. İlk defa buraya geliyorum. İyi bir deşarj olma yeri. Buraya insanlar gelip rahatlıyor.?Ama sokakta silahı kullananlara karşıyım” diye konuştu. (aa)