Polis 20 günde ne kadar biber gazı kullandı?

Polis 20 günde ne kadar biber gazı kullandı?
Polis 20 günde ne kadar biber gazı kullandı?

Fotoğraf: Rıza Özel (Hürriyet gazetesi)

Emniyet Genel Müdürlüğü, planlama dışı 100 bin biber gazı alımı için harekete geçti

Radikal.com.tr - Gezi Parkı eylemlerinde yaklaşık 130 bin biber gazı fişeğinin kullanılması ve bazı TOMA’ların zarar görmesi nedeniyle planlama dışı gaz ve TOMA ihalesine çıkılacak.
Taksim’deki Gezi Parkı’nda başlayan ve yurt geneline yayılan protesto eylemlerinde yoğun biçimde kullanılan biber gazı stokları azalan Emniyet Genel Müdürlüğü, planlama dışı 100 bin biber gazı alımı için harekete geçti. Polisin, protesto eylemlerinde 130 bin dolayında gaz fişeği kullandığı belirlendi.

Milliyet ’in haberine göre, protesto eylemlerinde göstericilere yönelik yoğun biçimde biber gazı kullanılması sonucunda Emniyet Genel Müdürlüğü stoklarındaki biber gazı miktarında önemli oranda düşüş yaşandı.

ÖNGÖRÜLEN MİKTAR AŞILDI
Eylemlerde yaklaşık 130 bin fişek dolayında biber gazının öngörülen miktardan fazla kullanılması nedeniyle planlama dışında yeni alım yapılması kararlaştırıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yapılan değerlendirmeler sonucunda, yaklaşık 100 bin dolayında yeni biber gazına ihtiyaç olduğu tespit edildi. Gezi Parkı olaylarının sürebileceği ya da yeni olayların yaşanabileceğini gözönünde bulunduran emniyet birimlerinin bu amaçla acil ihaleye çıkacağı öğrenildi.

İkmal ve Bakım Dairesi’nce ihale hazırlığı başlatıldı. Emniyet’in daha önce bütçe ödeneğinden 2013 yılı için aldığı yaklaşık 150 bin gazın yanısıra yeni alınacak 100 bin adet biber gazının alımı için Maliye ’den yeni bütçe ödeneğinin talep edileceği, olumsuz yanıt alınması halinde ise Başbakanlık Örtülü Ödeneği’nden alım yapılmasının planlandığı kaydedildi.

Olaylarda kullanılan TOMA araçlarının zarar görmesi nedeniyle de yeni TOMA ve Shortland tipi zırhlı araç alınması planlandı. Bu çerçevede, 45 TOMA ve 15 Shortland araç alınmasının öngörüldüğü kaydedildi.


  http://www.radikal.com.tr/1138224113822414

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haydi rantçılar durmak yok - serdengectiali

  Günah değil mi yurt dışına ödenen milyonlarca dolara ülkemizde bu kadar acı biber yetişirken, bu gazın kullanımının giderek artacağının kesin olduğu da görüldüğüne göre daha ne duruyorsunuz, hemen kurun biber gazı fabrikasını, yanında diğerlerini de imal edersiniz artık, iş ona doğru gitmeye başladı.

  - momentum

  "...haysiyetsiz olduğumuz için alıp aynen kabul ettiğimiz arap değerleri..." Dedim ya, bölünme daha derinlerde yatıyor. Olay öyle, basit bir biçimde, otoriter bir iktidar ve onun karşısında ayaklanan bir halktan ibaret değil. Daha yüzleşilmemiş tartışmalar var Türkiye'de ve bastırılmış bir sürü sorular. Bütün mağlup medeniyetlerin ucuz bir batılılaşma kuyruğuna girdiği üçüncü dünyada, Menderes'ler, Erbakan'lar, Erdoğan'lar, Mursi'ler gerçekten "iktidar" oldular mı? Hayır. Bu toplumların son yüz yıllık tarihlerinin suni olduğu gerçeğiyle henüz yüzleşilmedi. Evinin önünde her sabah travestilerin gece mesaisinden kalan prezervatiflerini çiğnemek zorunda kalan mahalle sakinine söylenen "bunlarla yaşamayı öğreneceksin" lafına, olması gereken haysiyet'in bu olduğu da eklenince, toplumdaki bölünmenin referansları daha iyi anlaşılacak. Herkes kendi haysiyetini alıp diğerinden uzaklaşacak, eğer daha kökten bir çatışma istenmiyorsa.

  Samimi Olmayan Bazı Kürtler - demirparcai

  Bazı Kürtlerin "samimi" özgürlük isteklerin bir türlü tam inanmamamın ve özgürlük taleplerine ve istem tarzlarına hep biraz şüphe ile bakmamın sebebini Gezi parkı ve eylemlerindeki bu tip Kürtlerin davranışlarından anladım. Birisi yazmış önceden bize yapılanlara ses çıkarmadınız diye. 1- Ses çıkardık, hep polisinin aşırı güç kullanmasına karşıydık. 2- Kürt eylemlerin çoğunda gösterici şiddeti de vardı. Gezi'deki gibi apaçık pasif direniş ve polisin bu kadar yoğun gaz kullanımı Türkiye tarihinde hiç olmadı. Bu yüzden polis şiddeti çok daha net göründü. 3- Hiçbir pasif Kürt eylemi bu kadar geniş çaplı, bu kadar göz önünde İstanbul ve Ankara'nın merkezinde ve uzun süreli olmadı. 4- Kürt eylemleri genelde bir siyasi partinin ve bir grubun çevresinde gelişti. Gezi eylemi ise özünde bir çok görüşün olduğu, hiçbir siyasi, etnik veya dini gruba ait olmayan hepsini içeren ve aynı anda birçok talebin olduğu geniş kapsamlı protestodur. İçinde Kürtler de Kürtler'inde özgürlüklerini arttıracak bir çok talep de vardır. Sözüm ona "özgürlükçü" bir Kürt yorumcu "ikiyüzlü medya"yı örnek gösterip eylemcilere "Türk Etnisitesi" deyip Gezi eylemin bir "oyun" olduğu çıkarımı yaparak Kürt'lerin katılmamasını istemiş. Bu eylemlere katılan çok Kürt var. Siz isterseniz katılırsınız isterseniz katılmazsınız ama bu özgürlükçü ve çevreci pasif direnişe "oyun" diyorsanız sizin isteğiniz aynı 10 yıl önceki AK Parti gibi demokrasiyi bahane edip sadece kendiniz için özgürlüktür. Sizin samimiyetinize inanmıyorum.

  Fırsat - ahmedgulsu

  Hazır Devlet-i Ali'nin gazı bitmişken, yeni bir direniş mi başlatsak ne yapsak. Ya da biber gazı işine girip krizi fırsata mı dönüştürsem ?

  Lütfen biri beni aydınlatsın. - ALP ER

  Bir avuç çapulcuyuz ama bizi dağıtmak için 100.000 den fazla biber gazı kullanılmış. Şimdi gaz başı 10 adam saysak demek ki esas 1.000.000 kişilik mili irade mitingini biz yapmış oluyoruz. Üstelik gelenlere ücretsiz ulaşım, bayrak gibi imkanlarda sağlanmadan. Acaba Kazlıçeşme de gaz ikram edilseydi çok milli iradeden kaç kişi kalırdı.

  çifte standart - dersimi

  Yıllarca bu ülkede Kürdlere en büyük zulümler uygulandı. Biber gazı günlük yaşamın parçası olmuştu. insanlar evlerinin içinde bile biber gazıyla yaşıyordu. ama ikiyüz yüzlü medya bunu problem etmedi hiçbir zaman. fakat Türk etnisitesinin yoğunlukta olduğu eylemlerde biber gazı sanki saddam'ın kimyasalı gibi savaş suçu sayılabiliyor. Kürtler oyuna gelmesin ve bu eylemlere rağbet etmesin diyorum burdan.

  Oysa ki diyalog bedava! - theciliciangate

  Insanlarin taleplerini dinlemek bedava. Ustelik halkin sempatisini kazanmak, dunyaya demokratik bir ulke imaji vermek ve guven ortami yaratmak gibi getirileri de var bu diyalogun!