Polis '37 taşla' hafif yaralanmış

Polis '37 taşla' hafif yaralanmış
Polis '37 taşla' hafif yaralanmış
37 taş darbesi aldığı belirtilen Sarısülük'ün katil zanlısı polisin hafif yaralandığı belirlendi. Mahkeme, polisin serbest bırakılmasına yapılan itirazı da reddetti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Gezi Parkı eylemlerine Ankara ’da destek vermek için yapılan gösteride polis kurşunuyla öldüğü öne sürülen Ethem Sarısülük’ün ailesinin, katil zanlısı polis memuru A.Ş.’nin serbest bırakılmasına yaptığı itirazı mahkeme reddetti. Şüpheli polis tutuksuz yargılanacak. Bu arada 37 taşla yaralandığı belirtilen A.Ş.’yle ilgili hastane raporunda, polisin ‘basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif’ şekilde yaralandığı belirtildi.
Sarısülük’ün ölümüyle ilgili savcılığa ifade veren polis A.Ş. mahkemece ‘eylemi meşru müdafaa sınırları içerisinde kaldığı’ gerekçesiyle serbest bırakılmıştı. Soruşturma savcısı bu karara itiraz etmezken, Sarısülük ailesinin avukatları polisin tutuklanmasını istemişti. Bu talebi üst mahkeme sıfatıyla değerlendiren Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘ailenin itiraz hakkı’ olmadığı gerekçesiyle başvuruyu reddetti. Kararda şöyle denildi: “CMK 234. maddesi soruşturma evresinde mağdur ve müştekilerin haklarını tek tek saymıştır. Bu haklar arasında salıverme kararına itiraz hakkı yoktur. İkinci olarak salıverilme kararına ancak cumhuriyet savcıları itiraz edebilir.” Sarısülük ailesinin avukatlarından Eylem Hakverdi verilen karara tepki göstererek “Biz ailenin avukatları olarak bu dosyada tarafız. Verilen karar silahların eşitliği ilkesine aykırıdır. Yasada bizim itiraz yetkimizin olmadığına dair açık ifade yoktur” dedi.

Hafif yaralanmış

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve A.Ş’nin tutuksuz yargılanmasına karar veren mahkemenin hâkimi, polisin 37 taşla yaralandığını açıklamıştı. A.Ş.’yle ilgili hastane raporu ise polisin sadece dirseğinden, bileğinden ve elinden yaralandığını ortaya koydu. Raporda A.Ş’nin ‘basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif’ şekilde yaralandığının altı çizildi.

Normal mahkemede ilk tutuklama

Öte yandan, Ankara’da Gezi Park eylemleri nedeniyle normal savcılık tarafından sürdürülen soruşturmada ilk defa tutuklama çıktı. ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ , ‘2911 Sayılı Kanuna muhalefet’, ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçlarından sürdürülen soruşturmada Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi, savcının itirazı üzerine daha önce serbest bırakılan şüpheli Ufuk B.’nin tutuklanmasına karar verdi.


  http://www.radikal.com.tr/114029511402955

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  37 - user1107643

  37 tasi ne ara yemis? Ne ara saydiniz 37 tasi, hangi yöntemle? 37 olmayan tas, bir polisin bir vatandasi kafasindan vurup öldürmesinin önünü acabiliyorsa eger, o zaman Sivas'ta yakilarak öldürülen 37 canimizin hesabini nasil soralim istersiniz?

  empati - isakent

  dışarıda en ufak bir tartışmada bıçakları çekip sopaları kapıp birbirlerine öldüresiye saldıranlar içinde insanlar varken otobüslere Molotof kokteyli atanlar polisin oradaki refleksini sorguluyor kimse oh olsun demiyor empatiyi zor olsa da sizde yapın o polisin yerinde siz olsanız sizi öldürmeye çalışan insanlar üzerinize taş yağdırırken farklımı davranırdınız

  Ethem'in katili polis - siduri

  Bu kadar korunaklı giysileri, çelik yeleği, kaskıyla yaralanmayı (!!) başardığı için kendisini ayrıca tebrik ediyoruz.. Oscar goes to A.Ş.!

  BU RESİM HERŞEYİ APAÇIK GÖZ ÖNÜNE SERİYOR AMA ADALETLİ OLANA - pispor

  bakın tek bir polis var sanki çektiği tabancasından cesaret almakta diğer polisler resmin çok gerisinde bu polis tamamen adam öldürmek maksadı ile silahını çekmiş ondan sanki cesaret almış direnişçileri korkutup önlerine katacak ve çekilen arkadaşlarına cesaretini gösterecektir ve insanlar kaçmayınca korku ile ve bilinçli bir şekilde en fiziki olarak göze çarpan Ethem i başından vurarak yere düştüğünü görünce tabanları yağlayıp kaçıyor tabi arkadan göstericiler taş atıyor buna seyirci kalamazlar bu manzara beni kahrediyor ve suçlunun serbest bırakılması da katmerli oluyor ya ben bundan sonra nasıl ve ne şekilde güven sağlarım

  Ethem velev ki teröristti! - darginmahkum

  "Almanya?da RAF?lı Wolfgang Grams, 27 Haziran 1993?te polisle girdiği çatışmada öldürüldü. Medya, ?oh olsun, hak etmişti? demedi. Aksine, ?ilk kurşunu yediğinde silahı düştü, polis sağ yakalayabilirdi, kafasına sıktı? dedi. Tartışmalardan sonra İçişleri Bakanı ve başka yetkililer istifa etti." Alintim buradan: http://www.birgun.net/actuels_index.php?news_code=1372668924&year=2013&month=07&day=01