Polis adaylarına Edebali'den 'uyarlama' nasihat

Polis adaylarına Edebali'den 'uyarlama' nasihat
Polis adaylarına Edebali'den 'uyarlama' nasihat
Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) Müdürü Abdullah Şahin, mezuniyet töreninde Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye nasihatını polislere uyarlayarak aktardı

ERZURUM - PMYO'da 12'nci dönem mezuniyet töreninde Vali Vekili Naci Aktaş, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti 'li Ahmet Küçükler, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Akgün, İran'ın Erzurum Başkonsolosu Rıza Kılıçhan, kaymakamlar, akademisyenler, kurum müdürleri, polisler ile aileleri hazır bulundu.

ŞEYH EDEBALİ’NİN OSMAN GAZİ’YE NASİHATİ

PMYO Müdürü Abdullah Şahin, Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış İslam ilahiyatçısı, din bilgini Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye nasihatını polislere uyarlayarak okudu. Abdullah Şahin mezun olan polislere şu nasihatları yaptı:

"Şeyh Edebali sizlere, polislere şöyle seslenmektedir: Ey oğul artık polissin. Silahın, üniforman var güçlüsün. Oğul yükün ağır, işin çetin, devlet gücünü kullanmak ince bir ayara bağlı. Allah yardımcın, polisliğin hayırlı olsun. Oğul unutma bundan sonra öfkelenmek vatandaşa/ uysallık size. Suçlamak vatandaşa/ katlanmak size. Gücenirlik vatandaşa/ gönül almak size. Acizlik, yanılgı vatandaşa/ hoş görmek size. Bölmek, ayırmak vatandaşa/ tarafsızlık, bütünlemek size. Kötü söz, şom ağız, haksız yorum vatandaşa/ bağışlamak size. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazsılıklar vatandaşa/ adalet size. Üşengeçlik vatadaşa/ uyarmak, gayretlendirmek, destek bulmak size. Oğul unutma gençsin, güçlüsün, silahlısın, üniformalısın. Eğer bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarlarında savrulur gidersin. Öfkenle nefsin bir olup aklını ve kalbini mağlup eder. Onun için sabırlı idarene sahip olasın. Oğul ümit ve inancını hiç kaybetme. Açık sözlü ol. Her sözü üstüne alma. Güç bir gün tükenir ama bilgi hep yaşar, yaşatır. Gerçek dostların nefsini yenenler olsun. Daima çalışkan ol. Geçmişini nereden geldiğini unutma ki geleceğe sağlam basasın."

Mezuniyet töreninde dereceye girenlere başarı belgeleri ile çeşitli hediyeler verildi. Etkinlik sırasında PMYO öğrencileri silah takımı gösteri yaparken, halk oyunları ekibi de zeybek oynadı. Aikido takımının gösterisinin ardından okul birincisi Murat Turan, yaş kütüğüne ismini çaktı. Mezunlar için kurban kesiminin ardından yemin töreniyle program sona erdi.(DHA/Nursima Keskin-Kerim Burucu)


  http://www.radikal.com.tr/113651611365166

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  temenni... - guvent

  ve öğütler çok yerinde ve sağlıklı!!!inşallah söylemler doğrultusunda uygulama gelir.

  ... - kaamos

  fethullah güleni az çok tanıyoruz artık. zaten konuşmasında kendi ağzından türk polisinin sahibi olduğunu açıkça ifade etmektedir. zora gelince cemaatini korumak adına böyle sözler sarfedebilir. 28 şubatta da cemaatini korumak adına ecevite bağlandığını görmüştük. önce polisi kullanarak eylemcileri sindiriyor. şimdi twitter, yorumcular korkusundan yorum, tweet bile atamıyorlar. sindirme başarıya ulaştıktan sonra sıra gönül almaya geliyor. yani bir tür kazan kazan stratejisi. madem çok şefkatliydin polisine neden zamanında söylemedin şefkatli olun diye.

  SADECE LAF - Secret Garden

  polise BATIDA yapma BATIDA medeni ol.DOGUDA kadinlari saclarindan tutup yerde surukle.panzerle cocuklari ez.yuruyen insanlari tara sana kimse birsey demez.batida baska doguda baska egitiliyor bu polisler.30 yildir doguda civili sopa ile dolasan polismi gormedik.bide o sopaya ayyildiz bayrak resmi koyarlar yada uc hilal koyar ole doverlerdi insanlari.eger polisi egiteceksen gercek egitim ver.doguda baska batida baska egitim verme.bak doguda egitilen polisler batiya goturulunce neler oldugunu gordun.

  şaka heralde - jumpercoco

  Şaka mı bu sözler.Kimi kandırıyorsunuz.Türk polisinin bararlığını hep beraber görmedik mi.Lafla peynir gemisi yürümez.Halk için emniyet.Slogan böyleydi.Hepimiz beraber gördük emniyeti.Polisin oğul oğul nasıl tek tek yerdeki eylemcilerin üzerine arı gibi üşüşüp insanlarımızı dövdüklerini hepberaber gördük.Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.Sizden dileğimiz şudur.Gölge etmeyin başka ihsan istemez.Emniyetimizi de güvenliğimizi de kendimiz sağlarız biz.Yıllardır sağladığınız emniyeti görüyoruz zaten.Sanki herşey düzelecek.En fazla 1-2 hafta beklersiniz sonra polis şiddetine devam.1 Mayıs'da da gördük gezi parkında da gördük polis şiddetini.Yalova'da astım hastası gencin üzerine biber gazı sıkarak öldürdüğünüz zaman da gördük polis şiddetini.Taksim'de son bir hafta içinde polis desteği olmayan insana karşı hiçbir şiddet eylemi gerçekleşmedi.Taksim'de hiç bir kadın kocası tarafından öldürülmedi.Hiç bir kadın polis dışında tacize uğramadı.İŞte size emniyet.

  Öğüt mü Kötüleme mi? - sezuans

  Şeyh Edebali'nin mezarında ters döndüğü andır. Polise öğüt mü veriyor yoksa vatandaşı mı kötülüyor? Bravo polis müdürüne....

  Çok duygulandım... - serseriser

  Bundan sonra öfkelenmek vatandaşa, uysallık size... Suçlamak vatandaşa, katlanmak size... Gücenmek vatandaşa, gönül almak size....... ......."Tamam müdürüm, bittiyse dövüyim mi şu çapulcuyu"...