Polis, adrese teslim kokain dağıtımı yapanları yakaladı

Eroinman Kanat Güner, yaşadıklarını başkalarıyla paylaşmak için yazdığı 'Eroin'in Güncesi'nin imza gününde hayata veda etti. Yıl 1997'ydi.

ANKARA/İZMİR - Eroinman Kanat Güner, yaşadıklarını başkalarıyla paylaşmak için yazdığı 'Eroin'in Güncesi'nin imza gününde hayata veda etti. Yıl 1997'ydi. Kanat'ın tek isteği vardı: Birileri çözüm bulsun...
Her gün ajanslara düşen haberlerse soruna 'çözüm bulunamadığını' gösteriyor. İzmir'de dün porselen tabaklardaki kaokaini lüks mekanların önünde ve tatil yörelerinde sattıkları iddia edilen 13 kişi yakalandı. Uyuşturucudan elde edildiği öğrenilen 4 bin 915 YTL, 170 euro, bir ciple iki otomobile de el konuldu. Zanlıların, aralarında tanınmış isimlerin de bulunduğu müşterilerine, motosikletlerle uyuşturucu taşıyıp adrese teslim şeklinde çalıştıkları belirlendi.
Bu operasyon polisin 2007 istatistiklerine eklenirken 2006'nın bilançosu dün açıklandı. Buna göre polisin geçen yıl düzenlediği 7 bin 725 operasyonda yaklaşık 18 ton uyuşturucu madde ve 12 milyon adet hap yakalandı. Toplam 17 bin 127 kişi gözaltına alındı. 905 kişi hakkında uyuşturucu kullandığı için yasal işlem yapıldı. Bu kişilerin 771'i üzerinde yapılan anket acı gerçeği ortaya çıkardı. Buna göre kullanıcıların yüzde 31'i uyuşturucuya 15 yaşından itibaren bağımlı hale geldi Geçen yıl, bir önceki yıla oranla meydana gelen olay sayısı yüzde 26, yakalanan şüpheli sayısı yüzde 31, ele geçirilen uyuşturucu yüzde 23, ve hap yüzde 72 arttı.
Yine aldığı aşırı doz yüzünden 6 Ocak 2004 tarihinde yaşamını yitiren manken Burçin Bircan günlüğüne şunları yazıyordu: "Uyuşturucu illetinden kurtulmak istiyorum. Beni ve hayatımı mahvetti. Eğer kurtulursam hayata yeniden başlayacağım."
Manken Burçin Bircan yeni bir hayata başlayamadı. Uyuşturucu sorunu hâlâ var ve çözüm bekliyor. (Radikal, dha)