Polis amirini linçten DTP'liler kurtardı

Polis amirini linçten DTP'liler kurtardı
Polis amirini linçten DTP'liler kurtardı
Anayasa Mahkemesi'nin DTP hakkında kapatma kararı almasının adından Hakkari güne gergin başladı. DTP binası önünde toplanan bir grup, bir emniyet amiri ile polis memurunu linç etmek istedi. Kapatılan DTP'nin eski yöneticilerinin çabası sonucu, emniyet amiri ve polis memuru, grubun arasından çıkarılarak uzaklaştırıldı. Olaylar sırasında AK Parti Hakkari Milletvekili'nin 14 yaşındaki yeğeni de yaralandı.

Kepenklerin kapalı olduğu Hakkari’de aralarında çok sayıda öğrencinin de bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, Belediye önünde toplanmaya başladı. Kalabalık buradan da PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıp, Kürtçe marşlar okuyarak DTP binası önüne kadar yürdü.

DTP İl Başkanı Hivzullah Kansu burada kalabalığa yönelik bir konuşma yaptı. İl Başkanı Kansu, bin asırdan beri Kürt halkına yönelik inkar ve imha politikaları yürütüldüğünü, bu politikalara rağmen Kürtlerin mücadelesinin devam ettiğini belirterek, “Kürtleri bu politikalarla bitiremezler. Şu ana kadar 5 parti kapatıldı. Ama çözemediler. Anayasa Mahkemesi biliyorsunuz DTP’yi de kapattı. 37 kişi de yasaklı olabilir ama Kürtler 37 kişiden ibaret değildir. Kürtler kendilerine öyle bir yer edinmişyerdir ki, dünyanın en süper gücü Amerika bile gelse yok edemez” dedi.


UYARILARA ALDIRMADILAR
Kansu, kalabalığa saat 14.00’te basın açıklamaları olduğunu ve herkesi DTP binası önüne beklediklerini belirterek, kalabalığın sessizce dağılmasını istedi. Ancak buradan ayrılan bir grup, bu kez de Hastane Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. DTP’li görevliler burada önlem alarak olayların çıkmasına engel olmaya çalıştı. Kalabalık bir süre bu caddede yürüdükten sonra tekrar geri dönerek bu kez Çevre Yoluna yöneldi.


2 POLİSİ LİNÇTEN KURTARDILAR
Çevre yolu üzerinde gördükleri bir panzeri yuhalayan kalabalık orada bulunan 2 polisi görünce bu kez de bunlara saldırmaya başladı. Bir grup DTP’li araya girerek, güvenlik şubede görevli biri emniyet amiri, diğeri memur 2 polisi linçten kurtarıp, uzaklaştırdı. Daha sonra da bölgeye zırhlı araçlar ve çok sayıda çevik kuvvet ekibi geldi. Polisler gösterici grubu, basınçlı su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı. Hakkari’de ara sokaklarda olaylar devam ediyor.

AK PARTİLİ VEKİLİN YEĞENİ YARALANDI


Gazi Mahallesi'nde toplanan göstericiler polis tarafından dağıtılmaya çalışılırken, devreye özel hareket polislerinin de girdiği gözlendi. Polisler, grupları dağıtmak için zaman zaman havaya ateş açtı


Bu arada, Gazi Mahallesi'ndeki olaylar sırasında Ak Parti Hakkari Milletvekili Abdulmutalip Özbek'in yeğeni de yaralandı. İsmi öğrenilemeyen Miletvekili Özbek'in 14 yaşındaki kız yeğininin sırtına isabet eden plastik mermi ile yaralandığı iddia edildi. Göstericiler arasında bulunmadığı belirtilen Özbek'in yeğeni bir süre yakınları tarafından taşındıktan sonra ambulansla Hakkari Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.


YÜKSEKOVA'DA DA OLAYLAR ÇIKTI

Bu arada kepenklerin kapalı olduğu Yüksekova İlçesi’de olaylar çıktı. İşyerlerinin kapalı olduğu ilçede yaklaşık 100 kişilik bir grup Cengiz Topel Caddesi'nde toplanarak DTP’nin kapatılmasını protesto etti.

Caddeye barikat kurararak trafiğe kapatan ve slogan atan grubun polis dağılmalarını istedi. Taş atarak karşılık verilmesi üzerine polis zırhlı araç ve göz yaşartıcı bamba kullanarak grubu dağıttı. Göstericiler ara sokaklara dağılırken, cadde ve sokak aralarında olaylar devam etti.

VAN’DA DA OLAYLAR ÇIKTI

Hakkari'nin ardından Van’da da olaylar çıktı. Güne sakin başlayan Van’da öğlen saatlerinde yaklaşık 200 kişi Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan DTP İl binası önünde toplandı. Burada il binasına giren kalabalık daha sonra dışarı çıkarak Hacıbekir Caddesi’ne doğru yürüdü.
Bu sırada yaklaşık 100 kişiden oluşan bir grup Kazım Karabekir Caddesi üzerinde polisi taşlamaya başlayınca olaylar çıktı.

EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI BAŞINDAN YARALANDI

Çıkan olaylar sırasında, polislerin koordinasyonunu sağlayan Van Emniyet Müdür Yardımcı Önder Okşar, göstericiler tarafından atılan taşla başından yaralandı. Önder Okşar’a polis memrları yardımcı olarak müdahalede bulundu.

Bir polis memuru da yine atılan taşlarla elinden yaralandı. Polis taş atmayı sürdüren gruplara, göz yaşartıcı bomba ve tazikli su kullanarak müdahale ediyor. Kentteki olaylar devam ediyor.

CİZRE'DE DE KORSAN GÖSTERİ

DTP’nin kapatılma kararının ardından bugün Şırnak’ın Cizre ve Beytüşşebap İlçelerinde esnaf kepenklerini açmadı. Cizre’de izinsiz gösteriler yapılırken, parti binasından DTP tabelası indirildi.
Cizre’de bugün esnafın büyük bölümü işyerlerini açmayarak kepenk kapattı. DTP’liler binalarından parti tabelasını indirip, içerideki eşyalarını çıkardı. İdil karayolunda toplanan çoğunluğunu çocukların oluşturduğu bir grup, kurdukları barikatla yolu kapattı. Burada lastik yakarak, slogan atan göstericilere polis dağılmalarını uyardı.
Müdahale edileceği uyarasına rağmen göstericiler dağılmadı. Polis, bunun üzerine gözyaşartıcı bomba ile müdahale ederek göstericileri dağıttı. Ara sokaklara kaçan göstericilerle polis arasında bir süre kovalamaca yaşandı. Ekipler daha sonra iş makineleriyle barikatları kaldırıp, yakılan lastikleri söndürdü. Polis, ilçede aldığı sıkı güvenlik önlemlerini sürdürüyor.
Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde de esnaf bugün DTP’nin kapatılmasına tepki göstererek kepenklerini açmadı.