Polis Ankara ve İzmir'de göstericilere müdahale etti

Polis Ankara ve İzmir'de göstericilere müdahale etti
Polis Ankara ve İzmir'de göstericilere müdahale etti
Gezi Parkı'ndaki eyleme destek vermek için Ankara ve İzmir'de toplanan kalabalık gruplar bugün yeniden polisin biber gazlı müdahalesi ile karşı karşıya kaldı
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Taksim Gezi Parkı’nda yapılması planlanan inşaaata karşı Türkiye çapında devam eden protestolar Ankara’da bugün de devam etti. Saat 14.00’de Güvenpark’ta toplanan kalabalık hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine sloganlar attı.

CHP , ÖDP, TKP ile diğer sol örgüt ve partilerin ağırlıkta olduğu kalabalıkta çok sayıda Türk bayrağının yanı sıra Suriye ve Küba bayraklarının açılması dikkat çekti. Bu sırada polis grubun Güvenpark’ın yakınında bulunan Başbakanlık binasına yürüme ihtimaline karşı bölgede önlem aldıkları görüldü. Güvenpark’taki kalabalık daha sonra Atatürk Bulvarına doğru taşarak Kızılay meydanını araç trafiğine kapattı.

"DİŞE DİŞ KANA KAN"
Meydanda çok sayıda sol grubun yanı sıra az da olsa ülkücülerin bulunması dikkat çekti. Doğu Türkistan ve Bozkurtlu bayrak açan ülkücüler tekbir getirip, “Dişe diş kana kan, intikam intikam!’ sloganları attı. Bu sırada bazı sol grupların ülkücülere alkışla destek verdikleri görüldü.

POLİS MÜDAHALE ETTİ
Kızılay Meydanı yaklaşık 2 saat trafiğe kapatan protestoculardan bir grup Başbakanlık civarında bulunan polis noktasına doğru yürüyüşe geçti. Bunun üzerine polis kalabalığa biber gazıyla müdahale etmeye başladı.

İZMİR'DE POLİS MÜDAHALESİ

İzmir'de Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili düzenlenen eylemde, Basmane'ye yürümek isteyen ve taş atan gruba polis müdahale etti.

Gündoğdu Meydanı'nda toplanarak slogan atan göstericiler arasından bir grup, Plevne Bulvarı üzerinden Basmane Meydanı'na yürümek istedi. Grupta bulunanlar, güzergah üzerindeki Montrö Meydanı'nda bekletilen Çevik Kuvvet ekiplerine taş attı. TOMA ekiplerinin tazyikli su sıktığı, Çevik Kuvvet ekipleri'nin müdahalede bulunduğu grup, Gündoğdu Meydanı'na geri döndü.

BELEDİYE BAŞKANI EYLEMCİLERLE KONUŞTU

Polis bazı göstericileri gözaltına aldı. Göstericilerin Gündoğdu Meydanı'nda bekleyişini sürdürdüğü sırada, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan alana gelerek, guruptakilerle konuştu. Tarkan, eylemcileri itidale davet etti.


  http://www.radikal.com.tr/113595011359505

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI BİR KERE. - m.rozbilen

  Sayın Başbakan rövanşist açıklamalardan vazgeçmelidir.Halkı tahrik edici söz ve davranışlara son vermelidir.Aksi halde Gezi Parkı direnişinin yayılarak devam edeceğini tahmin etmek zor değil.Halkın özgürlük taleplerine o kadar baskı ve zor kullanma birikimi varki artık ne olacaksa olsun noktasına gelindi.Cin şişeden çıktı.Sayın Başbakanın bunu iyi görmesi ve acil olarak bir türlü elinin varmadığı demokratik reformların çıkarılıp uygulamaya koyması gerekir.Bu onun ayakta kalmasının tek şartıdır diye düşünüyorum.

  POLİSİN PSİKOLOJİSİ - m.rozbilen

  Halkla o kadar çatıştırılıyorki polisin psikolojisinin normal olmadığını düşünüyorum.Zira her allahın günü barışçıl gösterilerde bile tam donanımlı olarak hazır bulundurulup gaz,jop ve tazyikli su kullanmaya mecbur edilişleri duygusuz hale getirilmişlerdir.İnanıyorumki onlar da bundan zevk almıyordur.Ancak bir kere olsun halkla birlikte hareket edebilirler ve gereksiz yere zor kullanmayı red edebilirler.Bunu da her şeyi göze alarak başlarındaki müdür uygulayabilir.O zaman halkın sevgilisi olurlar.Önemli olan her şeyin sükunet içinde geçmesi,gaz su ve kurşun sıkmak,karışıklık yaratmak değil.

  3 maymun nereye kadar?.. - demekistediğim

  Ankara 61 plakalı siyah bir araç sivil vatandaşları ezmiştir!..

  Protestoya Devam! - çoksaçma

  Devam çünkü başbakan hala bir ders çıkarmış değil,inatlaşmış çocuk gibi hala "onu da yapıcam,bunu da yapıcam" diyip duruyor.Bir başbakan ki halkı tehdit edip,parmak sallıyor.Sakinleştirmek yerine körükle gidiyor.Sen de devam et Tayyip ki bunlar çığ olup üstüne gelsin.

  Birakin! - user1107643

  Birakin gitsinler basbakanliga!