Polis Ankara ve İzmir'de göstericilere müdahale etti

Polis Ankara ve İzmir'de göstericilere müdahale etti
Polis Ankara ve İzmir'de göstericilere müdahale etti
Gezi Parkı'ndaki eyleme destek vermek için Ankara ve İzmir'de toplanan kalabalık gruplar bugün yeniden polisin biber gazlı müdahalesi ile karşı karşıya kaldı
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Taksim Gezi Parkı’nda yapılması planlanan inşaaata karşı Türkiye çapında devam eden protestolar Ankara’da bugün de devam etti. Saat 14.00’de Güvenpark’ta toplanan kalabalık hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine sloganlar attı.

CHP , ÖDP, TKP ile diğer sol örgüt ve partilerin ağırlıkta olduğu kalabalıkta çok sayıda Türk bayrağının yanı sıra Suriye ve Küba bayraklarının açılması dikkat çekti. Bu sırada polis grubun Güvenpark’ın yakınında bulunan Başbakanlık binasına yürüme ihtimaline karşı bölgede önlem aldıkları görüldü. Güvenpark’taki kalabalık daha sonra Atatürk Bulvarına doğru taşarak Kızılay meydanını araç trafiğine kapattı.

"DİŞE DİŞ KANA KAN"
Meydanda çok sayıda sol grubun yanı sıra az da olsa ülkücülerin bulunması dikkat çekti. Doğu Türkistan ve Bozkurtlu bayrak açan ülkücüler tekbir getirip, “Dişe diş kana kan, intikam intikam!’ sloganları attı. Bu sırada bazı sol grupların ülkücülere alkışla destek verdikleri görüldü.

POLİS MÜDAHALE ETTİ
Kızılay Meydanı yaklaşık 2 saat trafiğe kapatan protestoculardan bir grup Başbakanlık civarında bulunan polis noktasına doğru yürüyüşe geçti. Bunun üzerine polis kalabalığa biber gazıyla müdahale etmeye başladı.

İZMİR'DE POLİS MÜDAHALESİ

İzmir'de Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili düzenlenen eylemde, Basmane'ye yürümek isteyen ve taş atan gruba polis müdahale etti.

Gündoğdu Meydanı'nda toplanarak slogan atan göstericiler arasından bir grup, Plevne Bulvarı üzerinden Basmane Meydanı'na yürümek istedi. Grupta bulunanlar, güzergah üzerindeki Montrö Meydanı'nda bekletilen Çevik Kuvvet ekiplerine taş attı. TOMA ekiplerinin tazyikli su sıktığı, Çevik Kuvvet ekipleri'nin müdahalede bulunduğu grup, Gündoğdu Meydanı'na geri döndü.

BELEDİYE BAŞKANI EYLEMCİLERLE KONUŞTU

Polis bazı göstericileri gözaltına aldı. Göstericilerin Gündoğdu Meydanı'nda bekleyişini sürdürdüğü sırada, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan alana gelerek, guruptakilerle konuştu. Tarkan, eylemcileri itidale davet etti.