Polis: Avukatsan ne işin var o...u

Polis: Avukatsan ne işin var o...u
Polis: Avukatsan ne işin var o...u
Ankara Barosu'ndan suç duyurusu: Polisin insan onuruyla bağdaşmayan işkence suçunu işledi ve ölçüsüz şekilde şiddet kullandı. Avukatım diyen kişiler dövüldü
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Ankara Barosu Gezi eylemleri sırasında polis müdahalesiyle yaralanan Av. Özge Elif Durak ve Stj. Av. Eda Ayşegül Akyol için yaralanmalarına neden olan polislerin tespit edilmesi ve kamu davası açılması için suç duyurusunda bulundu. Baro suç duyurusunda polisin insan onuruyla bağdaşmayan işkence suçunu işlediğini ve ölçüsüz şekilde şiddet kullandığını iddia etti.


‘AVUKATIM’ DEDİ DAYAK YEDİ


Baronun suç duyurusunda Stajyer Avukat Akyol’un maruz kaldığı şiddet şöyle anlatıldı: Atatürk Bulvarı’nda 2 Haziran Günü yaşanan polis müdahalesinde gaz bombasından etkilenen ve gazın atıldığı yerden uzaklaşmaya çalışan Akyol bir anda polisin arasında kalarak polisin coplarla saldırısına maruz kaldı. Akyol kendisine dayak atan polislere avukat olduğunu söylemesi üzerine polisler dayağa devam ederek, “Avukatsan ne işin var O…u” şeklinde küfürler etmeye başladı. Aldığı darbeler sonucu bilincini yitiren Akyol yere düştü ve kalabalıktan bir kişi üzerine kapanarak daha fazla darbe almasına engel oldu. Daha sonra bir gönüllü tarafından revire götürülmek istenen Akyol yolda polis tarafından bayılana kadar dövülmeye devam etti. Avukat Durak ise yine 2 Haziran tarihinde Atatürk Bulvarı’ndaki başka bir müdahale sırasında avukat olduğunu belirtmesine rağmen yoğun dayak yedi ve kaldırıldığı Numune Hastanesi’nde tedavi gördü.
Avukatlara yapılan muamelenin uluslararası sözleşmelerde yer alan insan hakları ilkelerine aykırı olduğunu belirten Baro ilgili polislerin olay yeri çevresinde bulunan kameralarla tespit edilerek haklarında işlem başlatılmasını talep etti.