Polis, aynı saatte 11 ilde Hizbullah, Kaplancılar ve Vasat'ın da kapısındaydı

Polis, aynı saatte 11 ilde Hizbullah, Kaplancılar ve Vasat'ın da kapısındaydı
Polis, aynı saatte 11 ilde Hizbullah, Kaplancılar ve Vasat'ın da kapısındaydı

Hizbullah?a yönelik operasyonda Konya?da 12 kişi, İstanbul?da da bir kişi gözaltına alındı. fotoğraf: özgür sarı / dha

Türkiye dün güne 'radikal örgüt'lere yönelik operasyonlarla başladı. 11 ildeki yüzlerce baskında, Hizbullah, Vasat, Kaplancılar ve üç sol örgütle bağlantılı 161 kişi yakalandı

ANKARA - Türkiye, İstanbul Bostancı’daki operasyona kilitlenmişken, aynı saatlerde 11 kentte yüzlerce noktada yapılan operasyonlarda 161 kişi gözaltına alındı. İstanbul ve Konya’da Kaplancılar’a, Erzurum, Malatya ve Elazığ’da Hizbullah’a, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Osmaniye’de Vasat örgütüne, İstanbul’da üç ayrı sol örgüte operasyon düzenlenirken, Vasat lideri Şahmerdan Sarı da gözaltına alınanlar arasında yer aldı. 

İstanbul’da üç sol örgüt
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, önceki gece İstanbul’da 60’a yakın yere operasyon düzenlendiğini açıkladı. Üç ayrı sol örgüte yönelik olduğu bildirilen operasyonlarda 38 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Atalay, operasyonlar sonrasında çok sayıda mühimmat da ele geçirildiğini belirterek, “Burada bütün radikal örgütler bizim hedef kitlemizdir” dedi. 

Hizbullah 
Malatya ve Elazığ’da örgütün hücre evlerine yapılan baskınlarda 33 kişi gözaltına alındı. Baskınların, Hizbullah’ın ‘ilim kanadı’ olarak bilinen ‘İlim, Hizmet, Yardımlaşma ve Araştırma Derneği’ne (İHYA-DER) yönelik olduğu açıklandı. Malatya’da 16 şüpheli, Elazığ’da ise kent merkezi ve Palu ilçesinde 19 kişi yakalandı. Malatya Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, “Operasyon devam etmeyecek. Alacağımız bir -iki kişi daha var. Ama onlar burada olmadığı için alamıyoruz. Belki kendileri gelip teslim olurlar. Malzeme olarak herhangi bir silah ve mühimmat çıkmadı, sadece doküman, CD ve bilgisayarlar var. El koyduk, suç unsuru var mı yok mu inceleyeceğiz” dedi. Erzurum’da düzenlenen operasyonda ise Hizbullah üyesi oldukları öne sürülen 15 kişi gözaltına alındı. Liderliğini Hüseyin Velioğlu’nun yaptığı Hizbullah, 2000 yılında düzenlenen bir operasyonla çökertilmişti. Velidedeoğlu’nun öldürüldüğü çatışmadan sonra hücre evlerine yapılan baskınlarda, ‘domuz bağı’yla bağlanıp öldürülmüş kurbanların cesetlerine ulaşılmıştı. 

Kaplancılar 
Konya’da 13 ayrı adrese düzenlenen operasyonda hedef, Cemalattin Kaplan’ın Almanya’da kurduğu Anadolu Federe İslam Devleti (AFİD) örgütü üyeleriydi. Konya’da 12 kişi gözaltına alındı. Ekipler, çok sayıda örgütsel doküman ve bilgisayara el koydu. Polis yetkilileri operasyonlarda silah ele geçip-geçmediği konusunda bilgi vermezken şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda gözaltı sayısının artabileceğini açıkladı. Operasyon kapsamında, İstanbul’da bir eve yapılan baskında da bir kişi yakalanarak, sorgulanmak üzere Konya’ya götürüldü.
Eski Adana müftüsü Cemalettin Kaplan’ın kurduğu ‘Kaplancılar’ örgütü, Almanya’da AFİD’i kurmuş, Türkiye ve Atatürk aleyhinde kampanyalar yürütmüştü. Kendisini halife ilan eden ‘Kara Ses’ lakaplı Cemalettin Kaplan, 1995’te ölmüş, yerine oğlu geçmişti. 

Vasat
Vasat adlı örgüt de dünkü operasyonlarla darbe yedi. Gaziantep’te İncil satan Müjde Yayıncılık standına 14 Eylül 1997 tarihinde el bombası atarak dört yaşındaki Ali Özdemir’in öldüğü eylemle adını duyuran radikal İslamcı Vasat örgütüne yönelik olarak, altı ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şube ekiplerinin koordinasyonunda yapılan operasyonlarda Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Adana’da toplam 61 kişi gözaltına alındı. 

‘Lider’ de gözaltında
Gaziantep’te yakalanan 16 şüpheli arasında, daha önce aynı örgüt liderliğinden bir süre cezaevinde tutulan Şahmerdan Sarı da bulunurken, örgütün yeniden toparlanma ve eylem hazırlığında olduğu anlaşıldı. Sarı’nın hapishaneden yeni çıktığı ve örgütün Türkiye’yi ‘Dar -ül Harp’ sayıp, militanlarına ‘Firavunlara memurluk etmeyin, okullarında eğitim almayın, askerlikten kaçın’ çağrısında bulunduğu öğrenildi. Örgütün bir diğer etkin ismi Muhittin Eryılmaz, üç ay tutuklu yargılandıktan sonra  serbest bırakıldı.
Zanlıların evlerinde bulunan 10 bilgisayarın hard diskine el konuldu. Aramalarda ayrıca çok sayıda CD, üç tabanca, 10 mermi, Şahmerdan Sarı’nın yazdığı kitaplar ile örgüte bağış  makbuzlarına el konuldu.
Vasatçılar, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde 1 Nisan 2000’de bir komiseri şehit etmişti. Polis, örgütün bazı üyelerinin Saha Mahallesi’ndeki bir hücre evinde barındığı ihbarı üzerine baskın düzenlemiş, çıkan çatışmada Birecik Terörle Mücadele Şube Büro Amiri Komiser Ali Osman Sarıçalı şehit olmuştu. (Radikal, dha)