Polis basılmayan kitap için Radikal'e geldi

Ahmet Şık'ın yazdığı ancak henüz basılmayan kitabı 'İmam'ın Ordusu' ile ilgili olarak polis Radikal Gazetesi'ne geldi

İSTANBUL - Polis, Ergenekon soruşturmasında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık'ın kitabını bir kopyasının olacağı düşüncesiyle Radikal'e geldi. Polis  Ertuğrul Mavioğlu’nun bilgisayarındaki kitabın taslağının çıkışı ve bilgisayardaki imajını aldı. Bilgisayardaki kitap kopyası silindi. Mavioğlu, "Bana daha önce Ahmet taslağını vermişti kitabı okuyayım diye. Şöyle bir bakmıştım ama bir fikir oluşmamıştı. Polis gönderilen dosyanın kopyasını alıp siliyor. Dosyanın da aslının silinmesini istiyor" açıklaması yaptı. Polis saat 17.20'de Radikal'den ayrıldı.

 Ergenekon'da tutuklanan gazeteci Ahmet Şık, Ertuğrul Mavioğlu'yla beraber iki ciltlik 'Ergenekon'u Anlama Kılavuzu' isimli kitabı yazmıştı.  Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz'ün talimatıyla, Ergenekon tutuklusu gazeteci Ahmet Şık'ın kitabını yayımlayacağı düşünülen İthaki Yayınevi'nde bugün öğlen ikinci defa arama yapmıştı.

MAHKEME KARARI

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteci Ahmet Şık’tan elde edilen kitap taslağının doküman ve tüm nüshalarına el konulmasına karar verdi. Mahkemenin kararında şöyle denildi: "(İmamın Ordusu) isimli döküman ve tüm nüshalarına içerik olarak aynı mahiyetteki evrak ve tüm nüshalarına İstanbul Emniyet Müdürlüğünün 17 Mart 2011 tarihli yazısı ekinde sunulan 16 Mart 2011 tarihli 49 sayfalık rapor içeriğinde belirtilen evrak ve tüm nüshalarına CMK 121, 122, 123/2, 124, 127 uyarınca el konulmasına karar verildi." (Radikal.com.tr)