Polis baskını: 1 ölü

'Dünya Barış Günü' nedeniyle Zeytinburnu'ndaki HADEP binasına baskın düzenlendi. Polisten kaçmak isteyen bir kişi apartman boşluğuna düşerek öldü.

İSTANBUL/DİYARBAKIR - 1 Eylül Dünya Barış günü kana bulandı. Ankara Hipodromu'nda yapmak istedikleri mitinge valiliğin izin vermemesine karşın başkente gitmek için başta Diyarbakır olmak üzere İstanbul, Batman ve Mersin'de toplanan HADEP'lilerle polis arasında arbede yaşandı. İstanbul Zeytinburnu'nda polisden kaçmak isterken beşinci kattaki havalandırma boşluğuna düşen bir partili hayatını kaybederken biri de ağır yaralandı. Diyarbakır'da toplanan üç bin HADEP'liye polis müdahale etti. 19 kişi yaralandı, 25 kişi gözaltına alındı.
Bir ölü, bir yaralı
Ankara'da bugün yapılacağı duyurulan ancak valilikçe yasaklanan 'Dünya Barış Günü' kutlamasına gitmek isteyenleri götürecek iki otobüs, saat 23.00'te polisçe Zeytinburnu HADEP binası önünde durduruldu. Bina çevresinde geniş güvenlik önlemi alan polis, grubu dağılmaları için uyardı. O sırada meydana gelen arbedede bir grup, polisten kaçarak HADEP binasına girdi. Karanlıkta beşinci kattaki havalandırma boşluğunu farkedemeyen kimliksiz bir genç ile 19 yaşındaki Yaşar Özdurak aşağı yuvarlandı. Kimliksiz genç hayatını kaybederken Özdurak, Haseki Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 40 kişi gözaltına aldı.
Diyarbakır'da ise yaklaşık 3 bin kişi dün sabah Siverek yolu üzerindeki Kantar Kavşağı'nda toplandı. Güvenlik güçlerinin arama yaptığı kalabalık, daha sonra otobüslerin hareket ettiği alanda firmalardan araç gelmesini bekledi. Ancak HADEP'lileri Ankara'ya götürecek otobüs 'bulunamadı'.
Otobüsler gelmedi
Bu sırada kalabalık içinden, 'Yaşasın Apo', 'Yaşasın PKK', 'PKK halktır, halk burada' sloganları atılması gerginlik yarattı. Sloganların atılması üzerine harekete geçen polis, kalababalığı dağılması için uyardı. Ancak kalabalık dağılmamakta direnince, polis havaya uyarı ateşi açtı. Çıkan olaylarda 11'i polis, toplam 19 kişinin yaralandığı, 25 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
***
Liderlerden mesajlar
A. Necdet Sezer (Cumhurbaşkanı):
İnsanların daha mutlu ve huzurlu bir dünyada yaşayabilmesi, ancak barış ortamında sağlanabilir. Atatürk' ün 'Yurtta barış, dünyada barış' anlayışının tüm ülkelerce benimsenmesi, kalıcı dünya barışına önemli katkı sağlayacaktır. Dünya barışının bir yaşam biçimi olarak benimsenmesini diliyor, savaşların, şiddetin olmadığı bir dünyada tüm insanların barış içinde kardeşçe yaşamasını umut ediyorum.
Ömer İzgi (Meclis Başkanı): Dünyada hiçbir şey barıştan, dostluktan, kardeşlikten, insan haklarından ve özgür bir yaşamdan daha önemli değil.
Bülen Ecevit (Başbakan): Dünyada tam bir barışın sağlanabilmesi, ülkelerin, demokratik hakların en yüksek seviyede kullanılması için gerekli altyapıyı hazırlamasıyla gerçekleşecektir. İnsan sevgisini, hoşgörü ve uzlaşmayı temel alan bir anlayışla yüzyıllar boyunca birlik içinde yaşayan halkımızın sahip olduğu bu değerler, uluslararası ilişkilerinde de her zaman etkin bir yer tutmuştur. Sevgi ve hoşgörü sürekli olsun.
(Radikal, dha)