Polis bastığı evde 'hazır ol'da mı bekleyecekti?

Polis bastığı evde 'hazır ol'da mı bekleyecekti?
Polis bastığı evde 'hazır ol'da mı bekleyecekti?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yolsuzluk operasyonu sırasında basılan bir evde polisin bacak bacak üstüne atmasına yönelik eleştirisine hukukçulardan tepki geldi: 'Hazır ol' da mı bekleseydi?

Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı konuyla ilgili olarak hukukçularla görüştü. Prof. Hasan İşgüzar ve Av. Erdem Akyüz'ün açıklamaları şöyle:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün Samsun konuşmasında şöyle dedi: "Yürütmenin mensubu bir eve baskın yapacak. Baskın yaptığı evde bacak bacak üstüne atacak, eline tespihi alacak külhanbeyi gibi. Bir de yemek ısmarlayacak bu nasıl bir iş. Bunu yapan yargı mensubunu seyir mi edeceğiz. Gereğini neyse bunu yaparız."

Başbakan Erdoğan: Bastıkları evde bacak bacak üstüne attılar

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk bölüm Başkanı Prof. Hasan İşgüzar, Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği olayda polisin, "savcının talimatlarıyla hareket ettiğini" söyledi. Polisin iki ayrı görevi olduğunu, bunun kolluk ve adli görev olduğunu vurgulayan Prof. İşgüzar, "Somut olayda polis adli kolluk olarak görev yapıyor. Kanunlardan doğan yetkisini kullanıyor. Bakan, milletvekili ya da üst düzey bürokrat olsun, suç suçtur. Savcı emir vermiş, polis o emri yerine getiriyor. Burada değerlendirmeyi yapan polis değil, savcıdır. Dolayısıyla polisin savcı talimatıyla baskın yaptığı bu somut olayda yürütme ile ilgisi yoktur" dedi. 

Polisin mesela pasaport vermek gibi idari işlerinde yürütmeye bağlı çalıştığını ancak bu olayda Savcı'nın talimatıyla hareket ettiği için "yürütme ile alakasının olmadığını" söyleyen Prof. İşgüzar, "Eğer savcının haberi ve talimatı olmadan kendi başına gidip baskın yapsaydı, o zaman polis suç işlemiş olurdu" dedi. 

Tutuklananlar, bırakılanlar: Operasyonun bilançosu





'BU BEYANLAR, YARGIYA DOĞRUDAN MÜDAHALE'

Hukukun Egemenliği Derneği Başkanı Av. Erdem Akyüz, de polisin yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında yaptığı baskınlar sırasında, "yürütmenin değil, savcının emrinde olduğunu" vurguladı.
Akyüz, şöyle konuştu: "Yürütmenin emrinde olsaydı, topladığı evrak ve gözaltına aldığı şahısları Vali'ye ya da İçişleri Bakanı'na teslim ederdi. Ama soruşturma yetkisi ve emrini doğrudan savcıdan alıyor ki, topladığı evrakları ve gözaltına aldığı kişileri ifadesini aldıktan sonra götürüp Adliye'de savcıya teslim ediyor. Bu, polisin, adli tahkikat sırasında doğrudan savcıya ve adli makamlara bağlı olduğunu gösterir."
Akyüz, bu aşamada yapılan açıklamaların yargıya müdahale olduğunu da belirterek, "Bu soruşturma aşamasında polis ve savcılara yönelik bu beyanlar, yargıya doğrudan müdahaledir. Bu bir suçtur, hukuksuzluktur."

'DIŞARDAN YEMEK SÖYLEMİŞ, DOĞRU YAPMIŞ'

Akyüz, Başbakan Erdoğan'ın polise yönelik "bacak basak üstüne attı" ve "dışardan yemek söyledi" açıklamalarına da tepki göstererek, şöyle konuştu;
"Polis memuru bacak bacak üstüne attı deniyor. Orada işlemler sürerken, hazır olda mı bekleyecekti? Elbette bir yere oturacak. Otururken de bacak bacak üstüne atabilir. Yemeği dışardan söylüyor. Bulunduğu evden yemek bile yemiyor. Dışardan yemek istiyor. Eğer oradan yemek yemiş olsaydı, bu eleştirilmeliydi."


HABERİN TAMAMI


  http://www.radikal.com.tr/1167362116736215

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  suyu bulandırma - 0991

  Bu sözlerin hepsi dikkatleri dağıtma suları bulandırma...demagoji..Yolsuzluk yamışsınız..Yolsuzluk yapmışsınız..Yolsuzluk yapmışsınız...Dahası?

  Hazırolda beklememeliydi! - sblgngr

  Ancak duruşu, kıyafeti, üslubu Türkiye Cumhuriyeti Polisine yakışır şekilde olmalıydı. İlk kez Erdoğanla aynı görüşü paylaşıyorum. Ama ben onu oraya getirenin Tayyip Erdoğan olduğunun da farkındayım. Bu yüzden atamalarda liyakat (layık olma) önemlidir diye bağırıp duruyoruz. Ne yazık ki yurdumun tüm üst düzey makamları layık olmayanlarla dolu..

  ... - Selosl

  Zamanında polisi ip gibi sıraya dizdiğiniz zamanların öcüdür bu ;)

  Sille tokat serbest değil miydi? - Derin Okyanus

  Gezi eylemlerinde sille tokat serbestti sanki.

  Bacak bacak üstüne atmak mı? - etufan

  Hrant Dink'in katiliyle boy boy fotoğraf çektirenler iyiydi de bu polis mi kötü oldu?

  HUKUMET VE POLIS KUVVETLERI - Equalizer001

  Radikal: ?Polis bastığı evde 'hazır ol'da mı bekleyecekti?? diye sormus. Bu baskini yapanlar siradan polis degiller ki hazirolda dursunlar. Bu polisler bir orgut adina veya ganimet karsiliginda ev basan polisler oldugundan, gizli kameraya dumanli mercek taktiktan sonra kameraya tesbihi sallayip ?Baba? pozlari vermeleri gayet dogaldir. Cunku hem cepleri dolmustur, hem de gelecekleri baskini yaptiran gizli-zengin patronlari tarafindan garanitiye alinmistir. Bu olayin ilginc tarafi; yuzleri tam olarak gorunmediginden dolayi bu polisler hakkinda islem bile yaptiramiyacak olmamizdir. Bu konuda bizlere ve Hukumete dusen vazife; 75 Million nufuslu Turkiye?de bir merkezden yonetilen polis kuvvetlerini control etmenin ve denetlemenin imkansiz oldugunu kabul edip, vakit gecirmeden her Vilayet?de Valiye, Her Ilce?de Kaymakama bagli Polis Kuvvetleri olusturmak olmalidir. Bunu gerceklestirdigimizde hem polislerimizin gocebe hayat surmelerini onlemis oluruz, hem de polis kuvvetlerimizi control etme ve denetleme imkanini yaratmis oluruz. ?Devlet iradesi işlemez olursa, kişilerin hürriyetini koruyacak hiçbir kuvvet kalmaz. _ M. K. Atatürk

  yemek rüşvete girermi - ayenoğlu ismail

  önce yayılacaksın sonra yemek söyleyeceksin elinde tesbih emirler vereceksin ve bunu savunacaksın şimdi yemek istemek rüşvete girermi girmez mi bunu da tartışacakmasın yoksa görmezden gelip susacakmısın