Polis, BDP´lilerin İstiklal Caddesi´nde yürümesine izin vermedi

Polis, BDP´lilerin İstiklal Caddesi´nde yürümesine izin vermedi
Polis, BDP´lilerin İstiklal Caddesi´nde yürümesine izin vermedi
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), demokratik haklar ve yasal düzenlemeler konusunda hükümetin adım atmasını talep etmek ve Danimarka'da yayın yapan Roj TV'nin lisansının iptal edilmesini protesto için, Galatasaray'dan Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Yürümelerine izin verilmeyen BDP'liler, basın açıklaması yaparak dağıldı.

İSTANBUL - Aralarında BDP Milletvekili Sabahat Tuncel, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'in de bulunduğu BDP'liler, Galatasaray Lisesi önünde toplanarak Taksim'e yürümek istedi. "Hükümet adım at" yazılı pankart açan ve sık sık Abdullah Öcalan lehinde slogan atan eylemcilerin önü, iki TOMA, bir akrep ve onlarca çevik kuvvet polisiyle kesildi.

‘HÜKÜMET UZATILAN ELİ TUTMALI’

Polisle yapılan konuşmalar sonucu yürüme konusunda ısrar etmeyen BDP'liler adına basın açıklamasını okuyan BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak, Kürt sorununun çözümü konusunda uzatılan eli hükümetin tutması gerektiğini belirterek, "BDP olarak barış sürecine değer biçmekteyiz. Kürt politik hareketi, üzerine düşeni yapmıştır. Bundan sonra ise hükümetin adım atması son derece önemlidir. Kürtler ve Türkiye halkları, siyasi çözüm için umutla beklerken Başbakan, Akil İnsanlar heyetine yaptığı açıklamada, gündemlerinde anadilde eğitim, yüzde 10 seçim barajının indirilmesi çalışması olmadığını, kalekolların yapımına devam edeceklerini belirtmiştir. Şurası çok iyi bilinmelidir ki, anadilde eğitim ve Kürtlerin statü talebi kırmızı çizgilerimizdir" dedi.

MISIR'DAKİ ASKERİ DARBE KABUL EDİLEMEZ

Açıklamada, Roj TV'nin lisansının Danimarka hükümetince iptal edilmesini de kınayan Kolçak, Mısır'daki askeri darbeye de değinerek, "Mısır'da gerçekleşen askeri darbeyi endişe ile izlemekteyiz. Partimiz biçimi ve nedenleri ne olursa olsun, her türlü askeri darbeyi nefretle kınamakta, halkın hür iradesinin her şeyin üstünde olduğunu ısrarla vurgulamaktadır" dedi.

‘ELİ SATIRLI SALDIRGAN PARTİMİZE MAL EDİLEMEZ’

Kolçak, dün akşam Taksim Talimane bölgesinde göstericilere satırla saldıran kişinin Mardinli bir Kürt olmasından dolayı partilerine mal edilmek istendiğini belirterek, "İşsizlik nedeniyle sorunlar yaşayan ve psikolojik sorunları bulunan bu kişi sırf Kürt diye partimize mal edilmeye çalışılmıştır. Bunu kesinlikle kabul etmiyor ve Gezi Parkı direnişçileri dayanışma içinde olduğumuzu herkesin bilmesini istiyorum" dedi.

'BİR AN ÖNCE DEMOKRATİK ADIMLAR ATILMALI'

Basın açıklamasının ardından söz alan milletvekilleri Sabahat Tuncel ve Levent Tüzel de yaptıkları konuşmalarda meclisin tatile gireceğine dikkat çekerek, meclisin bir an önce demokratik adımların atılması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için çalışmalara başlaması gerektiğini söylediler.

Eylem, yapılan konuşmaların ardından olaysız şekilde sona erdi.(DHA/Özkan Arslan)


  http://www.radikal.com.tr/114080211408025

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Efendisiz65 efendiye cevap - qommagene

  Sevgili Efendisiz65 gazete metni böyle yazmış diye oyle mi oluyormuş.BDP basın açıklaması amacıyla alanda ve basın açıklamasını okuyorlar ve dağılıyorlar,eger yürümek isteselerdi 30 yıldır kimsenin engel olamadığı eylemi yine yaparlardı. Kürtlerin 30 yıldır gerçek mermilere siper ettiği göğsünü daha dün birkaç gaz fişeği yediler diye Kürtlere akıl vermeye başlayan kör gözler kendinize gelin.

  AH ŞU KÜRTLER - beziman

  34 evladı devlet uçakları ile (hani öyle bir iki bombayla olacak iş değil, tek tek vurulup avlanarak) vurulduğunda ertesi güne kadar Türk medyası üç maymunu oynarken Kürt'ün açıp Roboski'den gelişmeleri öğrendiği kanaldır ROJ TV. O yüzden bu kanalın Kürtler'in yüreğindeki yeri büyüktür. Ve yine "kaçak" battaniyelerle ertesi gün toplandığında "kaçakçı" evlatlarının bedenleri resmi bir ağızdan çıkacak sözü beklemiyordu yayın yapmak için ROJ TV. Türkler daha dün Gezi Direnişi ile ilk defa medyayı sorgularken; Kürtler aynı medyadan umudunu kesip uydu çanaklarını kuralı 20 sene oldu. Bundandır Kürt'ün ROJ TV sevdası.

  Arkadas bu savcilarda aklini peynirekmekle Yemis - Cibin

  Insan bu adamlari bir psigologa gosterir. Bu adamlarin akli dengeleri ne drumdadir diye. Arkadaslar ozaman burdan cikan sonuc budur. Bundan sonra hic bir turkiye vatandasinin Turkiyede yasama guvencesi yoktur. Cunku turk savcisi ve turk yargisi her sinirlenen vatandas eline satir alsin ve herhangi bir insanimizi tekmelesin ve darp etsin diyerek bu Vahsi olayi legallestirmistir. Arkadaslar bu olayi analize etmek icin gazeteci,savci,sosyolog olmaya gerek yok. Lutfen bunu hepimiz bir insan olarak elestrelim, siyasi dusuncemiz ,kimligimiz,rengimiz ,dinimiz ne olursa Olsun. Ve bunu kendimiz icin,cocuklarimizin gelecegi icin ve iyi bir Turkiye icin yapalim. Ve son birseyde o satiri ve tekmeyi yiyen bayan arkadasa burdan butun empatimle sabir diliyorum.

  igrenc hukumet - ahanda

  taksim'in gazi meshurdur, oaralara kadar gelip gaz yemeden gitmeseydiniz canlar

  Sayın bdp - Efendisiz65

  sevgili bdp biz ne zaman bir eylem yaparken devletin, polisin yada askerin izin vermesini bekledik de şimdi izin vermediler diye dağılıyoruz? ne ara izin istedik bunlardan. barış olacak diye lütfen sistemle bu kadar da barışık olmayalım. nihayetinde hala mücadele ediyoruz bu adamlarla! izin vermiyorlarsa vermesinler onlardan izin isteyen kim?