@idrisemen

Polis Beşiktaş Meydanı'nda toplananlara müdahale etti

Polis Beşiktaş Meydanı'nda toplananlara müdahale etti
Polis Beşiktaş Meydanı'nda toplananlara müdahale etti
İstanbul'da 1 Mayıs'ı kutlamak için Beşiktaş Meydanı'nda toplanmaya çalışan gruplara sabah 07.00'den itibaren Beşikaş'ta müdahale başladı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi
İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - İstanbul Valiliği tarafından 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması inşaat çalışmaları nedeniyle yasaklanırken, valiliğin koyduğu ulaşım yasakları da uygulanmaya başlandı.  Bazı işçi sendikaları ile partilerin 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı Taksim Meydanı'nda kutlayacaklarını açıklamasının ardından, İstanbul Valiliği de yenileme çalışmaları nedeniyle 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasını yasaklamıştı.

Yasağa uymayacağını açıklayan sendika ve STK’lar bu sabah sendika önlerinde ve Beşiktaş meydanında toplanmaya başladı.

Beşiktaş Meydanı’nda da saat 07:30'da İP, CHP ve TKP'li gruplar toplanmaya başladı. Grupların temsicileri önce polis yetkilileriyle konularak Taksim'e gitmek istediklerini belirtti. Polis, gruplara dağılmaları yönünde anons yaptı ve müdahale edildi. Polis Barbaros Bulvarı’nda da göstericilere müdahale etti. Gazlı müdahale sık sık devam etti. Yıldız’dan giriş başladı. Aralıklarla müdahale yaşandı. Mecidiyeköy’den itibaren görevlilerin dışında kimsenin geçişine izin verilmedi.

 

BİR GAZETECİ YARALANDI 
Beşiktaş'ta meydana gelen olayları görüntülemeye çalışan Doğan Haber Ajansı muhabiri Zeki Günal başına ve koluna isabet eden taşlar nedeniyle hafif yaralandı. Zeki Günal bir sırada kısa süreli fenalık geçirdi. Ambulansla hastaneye kaldırılan Zeki Günal'ın taş isabet elinde bir kırık meydana geldiği belirlendi. Diğer kontrolleri de yapılan Günal, eline yapılan müdahalenin ardından taburcu edildi.

HAYAT FELÇ

Sabah saatlerinde Beşiktaş’ta polisin müdahalesiyle başlayan gerginlik gündelik hayatı da etkiledi. Beşiktaş çarşı akaretler ve Abbas Ağa çevresinde oturanlar atılan yoğun biber gazının etkisinde kaldı. Beşiktaş çarşıda toplanan Çarşı grubu olayı “Çarşı polise de karşı” sloganlarıyla protesto etti. Barbaros Bulvarı’nın girişi, Denizcilik Müzesi, Başbakanlık Ofisi civarındaki küçük çukurlar sıkılan su nedeniyle gölete döndü. Başbakanlık Ofisi önünde ekstra güvenlik önlemleri alındı. Yetmeyen polis otobüslerinin yardımına belediye otobüsleri koştu. Beşiktaş ve Taksim arasındaki bütün otobüs duraklarının camları belediye tarafından söküldü. Bankalar önünde ayrıca barikat kuruldu. Beşiktaş ara sokaklar ve Gümüşsuyu’nda atılan gaz bombalarının kovanları etrafa yayıldı.

TEKİN: APOLETSİZ KENAN EVREN

 Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş'a yürüyerek inen CHP’li Gürsel Tekin de olayların arasında kaldı. Tekin Taksim’in yasaklanmasını anlayamadığı belirterek, "Apoletli Kenan Evren gitti, apoletsiz Kenan Evren geldi. Bu karışıklığı anlamak mümkün değil” dedi. CHP Beşiktaş ilçe teşkilatı balkonundan olayları izleyen bir kişi atılan biber gazından etkilenerek ambulansla hastaneye kaldırıldı. 

BEŞİKTAŞ'TA CHP'LİLER DAĞILIRKEN AĞIR MÜDAHALE 

CHP'lilerin saat 13.30'a kadar süren gösterileri dağılırken polisten sert bir müdahale daha geldi. Gazdan etkilenen çok sayıda kişi zor anlar yaşadı.