@idrisemen

Polis Beşiktaş Meydanı'nda toplananlara müdahale etti

Polis Beşiktaş Meydanı'nda toplananlara müdahale etti
Polis Beşiktaş Meydanı'nda toplananlara müdahale etti
İstanbul'da 1 Mayıs'ı kutlamak için Beşiktaş Meydanı'nda toplanmaya çalışan gruplara sabah 07.00'den itibaren Beşikaş'ta müdahale başladı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi
İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - İstanbul Valiliği tarafından 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması inşaat çalışmaları nedeniyle yasaklanırken, valiliğin koyduğu ulaşım yasakları da uygulanmaya başlandı.  Bazı işçi sendikaları ile partilerin 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı Taksim Meydanı'nda kutlayacaklarını açıklamasının ardından, İstanbul Valiliği de yenileme çalışmaları nedeniyle 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasını yasaklamıştı.

Yasağa uymayacağını açıklayan sendika ve STK’lar bu sabah sendika önlerinde ve Beşiktaş meydanında toplanmaya başladı.

Beşiktaş Meydanı’nda da saat 07:30'da İP, CHP ve TKP'li gruplar toplanmaya başladı. Grupların temsicileri önce polis yetkilileriyle konularak Taksim'e gitmek istediklerini belirtti. Polis, gruplara dağılmaları yönünde anons yaptı ve müdahale edildi. Polis Barbaros Bulvarı’nda da göstericilere müdahale etti. Gazlı müdahale sık sık devam etti. Yıldız’dan giriş başladı. Aralıklarla müdahale yaşandı. Mecidiyeköy’den itibaren görevlilerin dışında kimsenin geçişine izin verilmedi.

 

BİR GAZETECİ YARALANDI 
Beşiktaş'ta meydana gelen olayları görüntülemeye çalışan Doğan Haber Ajansı muhabiri Zeki Günal başına ve koluna isabet eden taşlar nedeniyle hafif yaralandı. Zeki Günal bir sırada kısa süreli fenalık geçirdi. Ambulansla hastaneye kaldırılan Zeki Günal'ın taş isabet elinde bir kırık meydana geldiği belirlendi. Diğer kontrolleri de yapılan Günal, eline yapılan müdahalenin ardından taburcu edildi.

HAYAT FELÇ

Sabah saatlerinde Beşiktaş’ta polisin müdahalesiyle başlayan gerginlik gündelik hayatı da etkiledi. Beşiktaş çarşı akaretler ve Abbas Ağa çevresinde oturanlar atılan yoğun biber gazının etkisinde kaldı. Beşiktaş çarşıda toplanan Çarşı grubu olayı “Çarşı polise de karşı” sloganlarıyla protesto etti. Barbaros Bulvarı’nın girişi, Denizcilik Müzesi, Başbakanlık Ofisi civarındaki küçük çukurlar sıkılan su nedeniyle gölete döndü. Başbakanlık Ofisi önünde ekstra güvenlik önlemleri alındı. Yetmeyen polis otobüslerinin yardımına belediye otobüsleri koştu. Beşiktaş ve Taksim arasındaki bütün otobüs duraklarının camları belediye tarafından söküldü. Bankalar önünde ayrıca barikat kuruldu. Beşiktaş ara sokaklar ve Gümüşsuyu’nda atılan gaz bombalarının kovanları etrafa yayıldı.

TEKİN: APOLETSİZ KENAN EVREN

 Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş'a yürüyerek inen CHP’li Gürsel Tekin de olayların arasında kaldı. Tekin Taksim’in yasaklanmasını anlayamadığı belirterek, "Apoletli Kenan Evren gitti, apoletsiz Kenan Evren geldi. Bu karışıklığı anlamak mümkün değil” dedi. CHP Beşiktaş ilçe teşkilatı balkonundan olayları izleyen bir kişi atılan biber gazından etkilenerek ambulansla hastaneye kaldırıldı. 

BEŞİKTAŞ'TA CHP'LİLER DAĞILIRKEN AĞIR MÜDAHALE 

CHP'lilerin saat 13.30'a kadar süren gösterileri dağılırken polisten sert bir müdahale daha geldi. Gazdan etkilenen çok sayıda kişi zor anlar yaşadı.   http://www.radikal.com.tr/1131734113173410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vandallığa hayır - bumerag

  İşte amaç kutlama yapmak olunca oluyor ancak maksat bayram değil vandalizm yapmak olunca ne yaparsan yap mutlaka bir sebep bulup cam çerçeve indirebiliyorlar.İnada gerek yok o çukurlara 1 kişi düşse bu sefer devlet nerede diye bağıracaklar.Kimsenin benim camımı kırma vatandaşın dükkanını kapattırma özgürlüğü olmamalı.Maalesef ülkemizde özgürlük diye bağıranlar başkalarının özgürlüğünü kısıtlıyorlar.

  Taskim'de özgürleşen maskeliler - PAN-ZEHİR

  Özgürlüğü hala 1 Mayıs'ta Taksim'de kutlamak gibi basit bir kalıba sığdıran, yüzlerindeki kirli emellerini bir maskeyle saklayan kişilerin hak ettikleri şey gaz ve sudur.Taskim'de kutlayınca devleti mağlup edeceğine inan bir zihniyet.

  Size sasiriyorum - Justice and freedom

  Ne bekliyordunuz AKP ve Kerdogandan? Allah askina ne bekliyordunuz? Baris mi, demokrasi mi, gelecek mi, ne bekliyordunuz? Burada Adolf Hitlerin sikca kullandigi bir cümle geldi aklima; her halk, her ulus hakettigi yönetime sahip olabilir ancak. Eh adam hakli, bizede bunu uygun görmüs kader neylersin. Bir ülke düsününki, icinde en aydin olanlar, yani isciden emekciden, esitlikten yana olanlar bile gitsin ülkenin zulümkar, haramzade basbakanina biat etsin. Daha gerisini tartismaya ne hacet? Simdide bu aydinlardan biri kalkmis 1 Mayis bayrami gaz Bayrami oldu diyor? E sana da günaydin Sirri bey. Onu birdaha her iki kankanla (RTE-Apo) bulustugunda letife eder tartisirsin. Ozan Emekcinin bir eserinde "oy verdik patron agaya, oylar kursun oldu bize" diye gecer. Bunu "oylar gaz oldu bize" diye degistirmek isterim. 1MAYIS KUTLU OLSUN YiNEDE

  bir zamanlar - Mrfar

  ben de provakosyona gelip (ögrenciyken)yurumustum.simdi nasilda kötulerin emellerine alet olunmak icinmis göruyorum.bu gerilimin 1/10 u bati ve usa da olsa sikiyönetim uygularlar.nitekim bostonda yarali bir bombaciyi yakalamak icin nerdeyse tum sehri eve hapsettiler.adamlar BIN nifak tohumu atar ve "saadece biri tutarsa"mantigiyla asirlar boyu insanlari kölelestirip sömurduler.

  Bu utancın sahibi kim...? - citizen

  Bu habere yorum yok. Yaşananlar utanç verici. Ama bu utancım bir de sahibi olmalı. Mesela İstanbul valisine soralım. Kim acaba bu utancın sahibi...Taksim'e girişlere izin verilseydi bugün yaşatılan bu manzaralardan daha mı kötüsü yaşanırdı acaba. Ne dersiniz bay Vali...Ya valiye bu konuda belli talimatları veren İktidar.., siz daha mı demokrat oldunuz, daha çok mu özgürlüklerden yanasınız...

  sabah kahvaltısı: ekmek arası gaz - Kara Budun

  1 mayıs geleneksel gaz şöleniniz kutlu olsun.

  Akiller nerede?! - Şahaloğlu

  Barış ve barış sürecine karşı değilim fakat AKP faşizminin dikte ettiği bir barıştan şüpheliyim. Hani Başbakanın atadığı 63 Akil İnsan vardı. Bugünkü olaylardan sonra onların akillikleri"makulluk" oldu. Türkiye halklarının karşısına çıkıp AKP ve RTE'nin yalanlarına kılıflar uyduruyorlar. AKP'nin faşist yüzü bir daha görülmüştür. İşçisine, Emekçisine bunu reva gören zihniyeti nasıl açıklanabilir. Bütün Türkiye İşçileri Toplanın...