Polis biber gazında ölçüyü kaçırdı

NATO karşıtı eylemlere sert müdahale eden polis biber gazı kullanımında ölçüyü kaçırdı. Gazdan eylemci ve vatandaşların yanı sıra polisin kendisi de etkilendi.

NATO Zirvesi karşıtı eylemlere sert müdahale eden polis 'gaz bombası ve biber gazı' kullanımında sınır tanımadı. Bugünkü gösterilerde kullanılan gaz bombalarından sadece eylemciler değil, çevredeki esnaf,
vatandaşlar, gazeteciler ve polisin kendisi de etkilendi. Birçok kişi baygınlık geçirirken, kimileri de ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Polisin attığı gaz bombalarından birinin isabet ettiği evde yangın çıktığı iddia edildi.
NATO karşıtı eylemlerin bugünkü adresi Galatasaray Lisesi'nin önüydü. İlk eylem
saat 11.30 sıralarında 'NATO ve Bush Karşıtı Birlik' tarafından yapıldı. Lise
önünde bir araya gelen farklı gruplar tarafından üzerinde 'Bu NATO'nun dünyaya
verdiği karanlıktır' yazan siyah renkli büyük pankart açtı. Yapılan basın
açıklamasından sonra grup üyeleri, slogan atarak Tünel'e doğru yürüyüşe geçti.
Galatasaray Lisesi'nin çevresinde ve İstiklal Caddesi'nde yoğun güvenlik
önlemleri alan polis, gruba gaz bombası bombası, biber gazı ve cop kullanarak
müdahale etti. Sokak aralarına ve farklı yönlere kaçan göstericileri döverek
gözaltına aldı. Göstericiler uzak yerde bulunan polis minübüslerine yerde
sürüklenerek götürüldü.
Galatasaray Lisesi önündeki ikinci eylemi ise KESK, EMEP, Sosyalist Demokrasi Partisi ve Halkevleri üyeleri yaptı. KESK Başkanı Sami Evren "Biber gazları, göz yaşartıcı bombaları ve coplarıyla ortalığı savaş alanına çevirdiler. Bütün bu saldırılara rağmen, bizler bugün burada yeniden haykırıyoruz: 'Katil ABD, katil NATO Ortadoğu'dan Defol" dedi. Açıklamanın ardından biber gazlarından korunmak için sirke ve limon karışımı beyaz bir krem süren Halkevleri üyesi bir grup Taksim'e yürümek istedi. Yürüyüşü cop kullanarak engellemeye çalışan polis, yine gaz bombası ve biber gazı kullandı. Çevredeki esnaf, gazeteciler, vatandaşlar ve eylemciler gazdan yoğun biçimde etkilenirken, kimi eylemciler cadde üzerindeki dükkanlara sığındı. Bu arada gaz maskesi ve baretlerle görev yapmaya çalışan gazetecilerin de yanlarında limon ve su taşıdıkları görüldü.
Lise önündeki son eylemi ise İHD üyeleri yaptı. Dün Okmeydanı'ndaki eylemde polisle çatışarak yaralanan eylemcilerin fotoğraflarını taşıyan grup adına yapılan açıklamada, "Tespitlerimize göre polis insan sağlığını çok ciddi etkileyecek kadar gaz bombası kullanılmıştır. Kaçan göstericilerin arkasından tabanca ve pompalı tüfeklerle ateş açılmıştır. Etkisiz hale getirilen eylemciler linç edilircesine dövülmüştür. Gözaltına alınmış kişilerin yüzlerine biber gazı sıkılmıştır" denildi. İHD üyeleri daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi. Sabah saatlerinde başlayan eylemler nedeniyle İstiklal Caddesi'ndeki bazı esnaf, işyerlerinin kepenklerini kapattı.

POLİS ABARTTI

Gösterilere sert müdahale eden polis, gaz bombası ve biber gazını sınır
tanımadan kullandı. Eylemcilerin yanı sıra İstiklal Caddesi'nde bulunan
vatandaşlar, esnaf ve gazeteciler de gazdan etkilendi. Birçok kişi ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Bu arada Beyoğlu'ndaki polis müdahalesinden kaçan bir grubun arkasından polisin attığı gaz bombalarından birinin Tepebaşı 46 numarada bulunan Bahar Apartmanı'nın beşinci katına isabet ettiği öne sürüldü. Evde bulunan 14 yaşındaki Doğan ve 16 yaşındaki Batu
Tamtartar komşuların ve itfaiyenin yardımıyla dışarı çıkarıldı. Olay yerine
gelen çocukların anne ve babası ise zor sakinleşti. Bir itfaiye çalışanı,
"İçerideki duman gözlerimizi ve genzimizi yaktı. Normal bir duman değildi"
derken, görgü tanıkları ise eylemcileri sokağın yokuşundan aşağı kovalayan
polisin attığı gaz bombasının eve girdiğini ve bunun ardından yangın çıktığını
söyledi. Polis yetkilileri bu iddianın doğru olmadığını söylerken, sokakta gaz
bombası kampüsülü bulundu.