Polis bir yıl önceden ABD ile Gezi provası yapmış

Polis bir yıl önceden ABD ile Gezi provası yapmış
Polis bir yıl önceden ABD ile Gezi provası yapmış
Polisin, geçtiğimiz yıl mayıs ayında ABD ile ortak bir eylem tatbikatı yaptığı ortaya çıktı. Tatbikat senaryosunun, Gezi eylemlerine benzerliği ise şaşırttı.

Türk polisinin, bir yıl önce ABD ’de yapılan bir çalışmada, Gezi Parkı olaylarına bire bir benzeyen bir senaryo üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinden Erdal Kılınç’ın haberine göre “Kapsamlı Egzersiz” adlı seminere İstanbul , Ankara , Hatay ve Mersin’in de aralarında bulunduğu 16 ilin terör, güvenlik ve çevik kuvvet şube müdürleri katıldı. Eğitimde kullanılan fotoğrafların, on binlerce kişinin katıldığı eylemlerin, gösterilerde kullanılan maskelerin ve olayların başladığı tarihin, “Gezi Parkı” olaylarıyla büyük benzerlik taşıması dikkat çekiyor.

MASKELER BİLE AYNI
ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Diplomatik Güvenlik Servisi Antiterör Destek Ofisi ve Maryland Üniversitesi, “Toplumsal Olaylarda Kriz Yönetimi” adıyla geçtiğimiz yılın Mayıs ayında bir program hazırladı. Türkiye ’den Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileriyle İstanbul, Ankara, Hatay, Mersin, Bursa, Van ve Trabzon’un da aralarında bulunduğu 16 ilin terör, güvenlik ve çevik kuvvet şube müdürleri davet edildi. 25 Mayıs 2012 tarihinde Washington DC’de, “Egzersiz” alt başlığıyla verilen birifingin amacı, “Katılımcıların kendi acil durum ve kriz yönetim bilgilerini kendi ülkelerini etkileyen gerçekçi bir senaryoya uygulamaları” olarak nitelendirildi. Seminerde toplumsal olaylar sırasında nasıl davranılacağı anlatılarak, krizin nasıl yönetilmesi gerektiği gösterildi.

Ders sırasında verilen örneklerle Gezi olayları arasındaki benzerlik ise dikkat çekici. En belirgin benzerlik, senaryoda anlatılan olayların haziran ayında gerçekleşmesi. Gezi olayları da 31 Mayıs’ı 1 Haziran’a bağlayan gece başlamış ve Haziran ayı boyunca devam etmişti. Seminerde dağıtılan senaryo metninde Hrant Dink’in öldürülüşünün ardından İstanbul’da gerçekleştirilen, binlerce kişinin katıldığı yürüyüşün havadan çekilmiş bir fotoğrafı kullanıldı. Fotoğrafın çekildiği Şişli Halaskargazi Caddesi, Gezi Parkı olayları sırasında da benzer kalabalık görüntülere sahne olmuştu. Senaryo metninde kullanılan bir diğer fotoğraf ise V for Vendetta filmiyle popüler olan maske. Bu maske Gezi Parkı eylemlerine katılan birçok gösterici tarafından da takılmıştı.

İŞTE O SENARYO
Kapağında “Kapsamlı Egzersiz - Türkiye 25 Mayıs 2012” yazan metindeki senaryo şöyle:

* Haziran 2012: Son birkaç hafta içinde, 2 Haziran 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmesi planlanan barış toplantısı ile ilgili gerginlik artmıştır. Mevcut tahminlere göre on binlerce protestocu İstanbul merkezinde gösteri yapmayı planlamıştır. İstihbarat haberleri terörist örgütlerin bu protestolardan devlet görevlilerine karşı şiddete başvurmak ve hatta belirli siyasi liderleri hedef almak amacıyla bir örtü gibi kullanmayı planlıyor olabileceklerine işaret ediyor.

* 2 Haziran 2012 (Saat 09.00): Protestocular gösteri noktalarına gelir. Birçok protestocu “yüzsüz çoğunluk” adlandırdıkları kavramı temsil etmek için yüzlerine maske takmış durumda. Saat 10.00’da protesto başlar. Protestoculardan bazı gruplar toplantının yapıldığı ana binaya girmek için yolları kapatmaya ve polis kordonunu kırmaya teşebbüs eder.

* 2 Haziran 2012 (Saat 11.00): Birkaç protesto hattındaki güvenlik görevlilerine güvenlik görevlilerine kırmızı boşa ve taş atmaya başlar. Aynı anda gösteri alanının iki ucunda, ana caddedeki iki ticari binada iki patlama meydana gelir. Bu da gösteri alanında toplu paniğe yol açar. İlk raporlar birçok insanın öldüğü ya da yaralandığını bildirir. Protestocular kendi güvenlikleri için olay yerinden kaçmaya başlar.

TARTIŞMALARI İSTENDİ
Senaryonun verilmesinin ardından seminere katılanlardan haberleşme, kumanda ve kontrol, örgüt yapısı, taktikler ve toplumu bilgilendirme konusunda tartışmaları, kendi müdahale planları için kararlaştırılan rolleri üstlenmeleri istendi. Uygulama bölümünde katılımcılardan istenenler şöyle sıralandı: “Teşkilat şemasını hazırlayın. İlk operasyonel dönem için operasyon hedeflerini geliştirin. Topluma iletilmesi uygun mesajları hazırlayın.”


  http://www.radikal.com.tr/114828011482809

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eğer biraz duyarlı hissetseydiniz öyle saçma bir başlıkla vermezdiniz bu haberi - Tsiuri

  sıradan toplumsal olaylara müdahale eğitimi özellikle "gezi" için mi yapıldı? gezi olmasaydı da varsayalım işçi ayaklanması olsaydı o zaman da ona bağlardınız.

  allah allah - keryil

  onceden prova yapan mehmet ali alabora filandi hani? komplo gostergesiydi bunlar? e icisler de mi provasini yapmis? hani (sadece) uc aydir biliyorlardi bu "plan"lari? madem bu kadar provasini yaptilar, kendilerinin de "masumdu" dedigi o ilk uc gunde neden insanlik disi mudahalelerde bulunup butun memleketin patlamasina sebep oldular? bunun provasini mi yapiyorlardi yoksa?

  Hani dış güçler Gezi yi destekliyor diyordu ya doğruymuş! - by-bucur

  Emrindekiler ile ABD birlikte provasını yapmışlar!

  Haber değeri zayıf mı ne? - thinkerbell

  Yahu kusura bakmayın da söz konusu senaryonun Gezi "olayları" ile hiçbir ilgisi yok. Bir kere, Gezi'de kimsenin yüzsüz kalabalık olmak gibi bir derdi yoktu, atılan gaz arttıkça insanlar kendilerini korunmak için gaz maskesi ve gözlük takmaya başladılar, V maskesi ise Latin Amerika, Avrupa, ABD, Ortadoğu direnişlerinde hep vardı, dolayısıyla böyle bir güvenlik senaryosunda geçmesi normal. Genelde ayaklanmalar havaların güzel olduğu, karakış olmayan zamanlarda yaşandığından senaryoda Haziran'ın seçilmesi de manidar falan değil sadece istatiksel olarak mantıklı. Yaptığınız haberi kim servis etti bilmiyorum ama direnişi dış mihraklar planladı argümanını destekler nitelikte bir havası var. Baş terörist kendileri iken, kurdukları ahlaksız, adaletsiz düzen karşıtı herkesi terörist ilan edip, böylece baskıcı politikalarına meşruiyet zemini hazırlayan devletlerin, bir araya gelip böyle senaryolar yazmaları ve halklarımızla nasıl başa çıkarız provaları yapmaları çok normal.

  Radikal de destek veriyordu - Artificial intelligence

  Olaylar olurken cnn ile aynı karanlığı pompalıyordu, şimdi olayı deşifre ediyor gözükmek istiyor havasına girmiş

  Emprovize Performans - X120

  Yapılan tatbikat sadece gazla ve suyla kalabalıkları kontrol altına almakla ilgiliymiş. Lütfen Türk polisinin hakkını yemeyelim: Kuytularda beşer onar saklanıp, çoluğu çocuğu öldüresiye dövmek, gaz fişeğiyle göz çıkarmak, gözaltına alma biçimleri, gözaltında yapılanlar, ettikleri orijinal küfürler... tamamen bizim polisimizin yaratıcılığından kaynaklanan, doğaçlama yeteneklerini öne çıkardıkları üstün performanslar. Kendilerinden de çok şey kattılar, haksızlık etmeyin. Özellikle 11 haziran'da SDP kalkanlı molotoflu arkadaşlarla sergiledikleri gösteriyi çok beğendik, tebrik ederiz.

  Balyoz Darbe Planı - berkayhür

  Balyoz darbe planıdır deyip generaller hapse atıldıysa Emniyet teşkilatı, bağlı bulunduğu içişleri ve onunda bağlı bulunduğu başbabakanlık hakkında kamu davası açacak sokağı terörize ederek çıkar sağlamak, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, terör örgütü üyesi olmasalar dahi (özellikle başbakan'ın çıkışlarını hatırlayın) terör örgütü adına hareket etmekten suçyacak onurlu haysiyetli korkusuz ve pisliğe bulaşmamış bir savcı aranıyor. İş bu gönderi bir suç duyurusudur.