'Polis Çağdaş'ları uluorta öldüremeyecek

'Polis Çağdaş'ları uluorta öldüremeyecek
'Polis Çağdaş'ları uluorta öldüremeyecek

Çağdaş Gemik?in annesi dün oğlunun mezarında ?Yüreğim hiç soğumayacak? diye ağladı. fotoğraf: SEYHAN KURTMAN / aa

Polis kurşunuyla gündüz vakti, yol ortasında öldürülen gencin babası: Oğlumla ilgili mahkeme kararı gelecek nesillere örnek olacak
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

ANTALYA/İSTANBUL - Dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis kurşunuyla öldürülen 18 yaşındaki Çağdaş Gemik’in ailesi, dün oğullarının mezarını ziyaret etti. Gemik’i vuran polis memuruna 16 yıl 8 ay hapis cezası verildiğini hatırlatan baba Haşim Gemik, “Bu karar gelecek nesillere örnek olacak. Polis bundan sonra Çağdaşları uluorta öldüremeyecek. Bilecek ki adalet onların yakasına yapışıp böyle cezalar verecek. Bizleri yalnız bırakmayan tüm sivil toplum örgütlerine de teşekkür ederiz” dedi.
Otellerde animatörlük yapan Gemik, 27 Ekim 2008 tarihinde gündüz vakti bir arkadaşıyla motosikletle gezerken, ensesinden girip yanağından çıkan kurşunla vuruldu. 34 yaşındaki polis memuru Mehmet Ergin, Gemik’in dur ihtarına uymadığını söyledi.
Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşmasında karar çıktı. Ergin ‘olası kasıtla adam öldürmek’ten 20 yıl hapse çarptırıldı. Ceza, Ergin’in duruşmalardaki saygılı hali göz önüne alınarak 16 yıl 8 hapse mahkûm edildi. Yaşama hakkının çiğnendiği benzer vakalarda verilen ‘bir iki yıl’lık hafif cezalar veya davaların zamanaşımından düşmesinin ardından  Antalya’da alınan karar hukuk çevrelerinde de olumlu karşılandı. Gözler Yargıtay’da.
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı: Bu kararı yargı açısından son derece olumlu buluyorum. Bu olayın ‘kasıtlı’ açıdan değerlendirilmiş olması yargı açısından umut verici. Cezasızlık uygulaması çok yaygın bu da toplumda yıllardır adalet duygusunun çok ciddi biçimde zedeliyor. Avukatlar bu kararı emsal olarak sunacaktır. Tabiki burada Yargıtay kararı da önemli olacak.Umuyorum ki Yargıtay da bu konuda akil davranacaktır ve toplumdaki adalet duygusunu pekiştirecek bir tutum alır.
Eski İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Eren Keskin: Bu tür öldürme olaylarında kasten adam öldürmekten yargılama gerekiyor. Artık mahkemelerin de polisi ve askeri koruyan bir tutumdan kaçınmaları önemli. Bu kararın emsal olabilmesi için Yargıtay’ın onaylaması gerekiyor.Yargıtay’ın yıllardır uyguladığı korumacı tavrından vazgeçmesi gerekiyor.