@ismailsaymaz

Polis, Çeber'in ölümünü hafızasında 'tutamıyor'

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Engin Çeber ve arkadaşlarının İstinye Şehit Muhsin Bodur Karakolu’nda kaldıkları süreye ilişkin kamera kayıtlarını inceleyen bilirkişiler, iki ‘hard disk’teki görüntülerin üzerine kayıt yapıldığını, suç tarihine ait kayıtlarınsa silinmiş olduğunu belirledi. Yine polisten gönderilen beş DVD’deki görüntülerin orijinal olmadığı, kimi ‘hard disk’lerden aktarıldığı, tarihlerin de elle yazıldığı saptandı.
Davada daha önce de, Metris Cezaevi’nin kamera sistemine elle müdahale olduğunu, kayıtların son anda kurtarıldığı belirlenmişti.      

‘İki dakikada komposto ettiler’
Çeber’in İstinye Şehit Muhsin Bodur Karakolu ve Metris Cezaevi’nde gördüğü işkenceler sonucu ölümüne ilişkin davanın yedinci duruşması dün Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Çeber ile B-8 koğuşunda kalan tanıklar dinlenildi.
Murat Gevrek, Çeber’in koğuşa geldiği gün yorgun ve halsiz, üzerinin de ıslak olduğunu görmüştü: “Polisler Enginleri askere teslim ederken, ‘Bunlar terörist’ demiş. Askerden dayak yemişler. Beli mosmordu, yemek yiyemiyor, kusuyordu.”
Gevrek’e göre, Çeber siyasi görüşü nedeniyle ayakta sayım vermedi. Arkadaşları sorun çıkmaması için sayımda Çeber için “O hasta, yatıyor” dedi. Bunu Çeber kabul etmedi. Gevrek’e göre, 7 Ekim sabahına işte böyle gelindi: “Konuşmasına fırsat bırakmadan kafasına kafasına vurdular. İki dakikada adamı komposto ettiler!”
Gevrek, tutuklu sanıklar arasındaki başmemur Selahattin Apaydın’ı, “Olayı hızlandıran kişi” olarak teşhis etti.
Tanık Gıyasettin Şakiroğlu’na göre, Çeber koğuşa geldiğinde başında yarık vardı. İlk dayak ise 6 Ekim’de atıldı. Şakiroğlu, son günkü ölümcül dayağı, “Selahattin direkt saldırdı. Ense köküne vurdular” diye anlattı.
Dayak bitimi alt kata inerken, kapıda bekleyen birinin, “Sayım için ayağa kalkmayanlar bu şekilde cezalandırılacaktır” dediğini duydu. Mahkeme başkanı, bu sözü kimin söylediğini sorunca, sanıklardan cezaevi ikinci müdürü Fuat Karaosmanoğlu’nu teşhis etti. Diğer tanıklar da “Bu sözü duyduk, ancak kim söyledi, bilmiyoruz” dedi.   

Polisin ‘aktarmalı’ kayıtları
Çeber’in  28 Eylül 2008-7 Ekim 2008 arasında tutuldukları polis merkezi ve cezaevindeki kamera kayıtlarına ilişkin bilirkişi incelemesi dava dosyasına girdi.
Bilirkişi incelemesine göre: Polisten gönderilen iki ayrı hard diskte üzerine yeni görüntü kaydedildiği için suç tarihine ait kayıtların silinmiş! Hard disk’lerde sadece 6 Mayıs 2009-28 Mayıs 2009 arası var.
Yine polisten gönderilen beş DVD’deki görüntülerin, polislerce hard diskten aktarıldığı,  tarih ve saat kaydının elle yazıldığı, orjinal kayıtların olmadığı anlaşıldı, bu yüzden gerçek tarih ve saat belirlenemedi.
Cezaevi kayıtlarını içeren hard diskin de ‘orjinal’ olmadığı, görüntülerin daha sonra ‘hard disk’e aktarıldığı belirtildi.

Dava 5 Ekim’e ertelendi
10 Ekim 2008’de öldürülen Engin Çeber ile dava, 5 Ekim 2009 tarihine ertelendi. Af Örgütü’nden iki temsilcinin izlediği duruşmanın çıkışında Çeber’in ablası Şerife Çeber, tutuklu sanıklardan Selahattin Apaydın ve tutuksuz sanık Murat İşler’e tükürdü.