Polis cinayetine 60 bin YTL tazminat cezası

Polis memuru Raşit Leba tarafından öldürülen taksi şoförü Hasan Akdağ'ın ailesine İçişleri Bakanlığı 60 bin YTL tazminat ödemeye mahkûm edildi.
Haber: FERİT DEMİR / Arşivi

TUNCELİ - Polis memuru Raşit Leba tarafından öldürülen taksi şoförü Hasan Akdağ'ın ailesine İçişleri Bakanlığı 60 bin YTL tazminat ödemeye mahkûm edildi. Mahkeme, polis Leba'nın olay saatinde görev mahallinde olması gerekirken görev mahallini terk ettiğine dikkat çekti. Polis Leba, yargılandığı davada 4 yıl 7 ay hapis cezasıyla cezalandırılmış, ancak cezayı az bulan Akdağ ailesinin avukatı karara itiraz ederek dosyayı Yargıtay'a götürmüştü.
Tunceli'de 14 Eylül 2005 tarihinde, polis memuru Raşit Leba, alkollü olarak bindiği taksinin şoförü Hasan Akdağ ile tartışmaya başlamıştı. Leba'nın tabancasıyla başına ateş ettiği şoför Akdağ yaşamını yitirmişti. Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi, Raşit Leba'yı dört yıl yedi ay hapis cezası ile cezalandırılmış ancak ölen Hasan Akdağ'ın ailesi ve avukatı karara itiraz ederek dosyayı Yargıtay'a taşımıştı.
Dört yıl yedi ay hapis cezası aldı
Akdağ Ailesi'nin İçişleri Bakanlığı'na açtığı tazminat davası ise sonuçlandı. Elazığ İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nın Akdağ ailesine 60 bin YTL tazminat ödemesine karar verdi. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararda, polis memuru Raşit Leba'nın olay nedeniyle Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla 'taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçlamasıyla dört yıl yedi ay hapis cezasıyla cezalandırıldığı belirterek şöyle denildi:
"Olay nedeniyle yapılan ceza yargılaması sonunda polis memuru Raşit Leba kusurlu bulunarak ölüme sebebiyet verdiği gerekçesiyle cezalandırılmış ise de bu durumun davalı idarenin sorumluluğunu kaldırmayacağı, sadece idare söz konusu kişiye rücu imkanı vereceği açıktır. Bu durumda olay tarihi olan 14.9.2005 günü saat 18.00 ile 01.00 saatleri arasında görevlendirilen polis memuru Raşit Leba'nın olay saatinde görev mahallinde olması gerekirken görev mahallini terk ederek aldığı alkol nedeniyle davacıların yakınının ölümüne yol açmasında, vatandaşların can güvenliğini sağlamak ve korumakla yükümlü bulunan davalı idarenin, personeli üzerindeki denetim ve gözetim görevini yerine getirmediği ve dolayısıyla kusurlu bulunduğu anlaşılmaktadır."
Halk galeyana gelmişti
Olay üzerine Tunceli'de binlerce kişi gösteri yapmış, polis ile göstericiler arasında zaman zaman gerginlikler yaşanmış ve bazı polis araçları tahrip edilmişti.