'Polis çocuğuyum' deyince daha çok vurdular

'Polis çocuğuyum' deyince daha çok vurdular
'Polis çocuğuyum' deyince daha çok vurdular
Antalya'da Gezi Parkı eylemine katıldıkları için bir otoparkta polis tarafından feci şekilde dövülen 3 gençten biri olan Akdeniz Üniversitesi öğrenci B.Ö. yaşadıklarını anlattı.

Antalya ’da 2 Haziran’da yapılan Gezi Parkı eylemine katılan 3 gencin Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir otoparkta çok sayıda polis tarafından dövülmesine ilişkin görüntüler basına yansımıştı. Saldırıya uğrayan gençlerden B.Ö. yaşadıklarını Sol gazetesine anlattı. “Polis çocuğu olduğumu söyleyince ‘demek polis çocuğusun’ diyerek daha çok vurdular” diyen B.Ö., otoparktan çıkarılırken polislerin çivili sopayla vurduklarını söyledi.


BABAMIN POLİS OLDUĞUNU SÖYLEYİNCE…
Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencisi B.Ö., 2 Haziran gecesi Valilik önünde yapılan eyleme katıldıklarını, polis müdahalesi üzerine Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan otoparka sığındıklarını belirtti. Polise dönük herhangi bir saldırganlık içinde bulunmadıklarını ve sadece Gezi Parkı direnişine destek vermek için eyleme katıldıklarını dile getiren B.Ö., sığındıklarını otoparkta polisin kendilerini bularak saldırmaları üzerine “benim babam da polis” dediğini ve bunun üzerine polislerin “demek polis çocuğusun” diyerek daha şiddetli vurmaya başladıklarını söyledi.


ÇİVİLİ SOPAYLA VURDULAR
Polis saldırısının görüntülerde olmayan kısmını da anlatan B.Ö., “otoparktan çıkarılırken polislerden biri elindeki çivili sopayla vurmaya başladı. Çivilerin neden olduğu yara izleri hâlâ duruyor” dedi.


GÖZALTI İŞLEMİ YAPMADILAR
Dayak yiyen diğer arkadaşı E.S.O’nun kadın polisler tarafından ayrıca dövüldüğünü belirten B.Ö., sert biçimde darp edilmelerine rağmen götürüldükleri hastanede sadece pansuman yapıldığını ancak rapor verilmediğini ifade etti. Gözaltı işleminin de yapılmadığını belirten B.Ö., polislerin “orantılı güç” kullanıldığına dair kağıdı imzalamalarını istediği ancak imza atmadıklarını ve Yeni Kapı Karakolu’nda tutulduktan sonra serbest bırakıldıklarını belirtti.

B.Ö., serbest bırakılırken polislerin “MOBESE kameralarından bir daha eylemlere katıldığını tespit edersek gözaltına alırız” diye tehdit ettiklerini aktardı.

B.Ö., birlikte polis şiddetine maruz kaldığı arkadaşlarından E.S.O. ile sınıf arkadaşı olduğunu, diğer arkadaşı İ.A.’nın da yine üniversiteden arkadaşı olduğunu belirtti.

B.Ö., içinde cüzdanı, cep telefonu ve kimliği de bulunan sırt çantasının polisler tarafından alındığını ancak geri verilmediğini de sözlerine ekledi.


  http://www.radikal.com.tr/113905111390512

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Olayın başına dönelim - Nurçe

  Bir üstte yorum yapan üye kendince çok güzel özetlemiş durumu. Fakat bu olayların başına bi dönmesini rica ediyorum. Bu gençler (ki gençliğine ver diye bir lafı vardır büyüklerimizin bunu da bilehare hatırlatmak isterim)tıpkı bahsettiğiniz ülkedeki gençler gibi sakin bir şekilde eylemlerini yapıyorlardı. Olayları bu noktaya getiren polis şiddetidir. Kaldı ki orantısız güç diyip duruyoruz. Kasklı, kalkanlı, çelik yelekli, joplu, silahlı polise taş atsan ne olur? Şu olur meşru müdaafa gerekçesiyle silahını ateşler. Gencecik bir baba vefat eder çocukları babasız kalır. Sizinde çocuklarınız vardır ya da olacaktır. Onlarda savundukları fikirler uğruna meydanlara inebilirler. Ve bu olaylar bu şekilde önü alınmadan devam ederse bir gün polis kurşunuyla ölen sizin kendi çocuğunuz olabilir.

  Önce iğneyi kendimize... - Dedemkorkut

  Şu polis milleti de bir garip valla. Adamı döverken kameradan sakınmıyor, iş çivili sopayla vurmaya gelince kadrajın dışına çıkıyor!Üzerinde çok düşündüğüm halde hiç anlam veremediğim şeyler var. Polisin, döverken sakınmayıp ta çivili sopayla vurmaya gelince görüntü açısının dışına çıkması, hamile kızın çocuğunu döverek düşürtmesi gibi doğruluğu şüpheli olaylar abartılarak belli zihinlere yerleştiriliyor. Fakat molotof kokteyli savuranların, yangına ve talana sebep olanların, taş atanların meydana getirdiği şiddete ve dehşete kör ve sağır kalınıyor. Tamam polis, bu gençleri dövmekle yanlış yapmış, görevini kötüye kullanmış, yetkisini aşarak gayri meşru bir eylemde bulunmuş. Peki bu gençlerin hiç mi hatası yokmuş? Geçenlerde gördüm. İngiliz polisi de sert biçimde eylemcilerin üzerine abanıyordu. Üstelik eylemciler sadece yürüyor ve asla saldırganlık sergilemiyordu. Buna rağmen ingiliz polisi, "sizi tutukluyorum, buyrun karakola beyefendi", demiyordu. Uyarılara taşla karşılık vereceksin, su ve gaz attığında da polisi suçlayacaksın. Onun görevden alınmasını isteyeceksin. Kendimi bildim bileli resmi kıyafetler ve içindeki adamlar beni ürkütmüştür. Hep itici gelmiştir. Fakat hiç bir zaman bu dürüst analiz yapmama mani olmamıştır, olamaz da. Çuvaldızı başkalarına batırmadan önce, kendisi üzerinde iğneyle deneme yapmayanlar gerçeklerin önündeki en büyük engeldir.