Polis çocuk dövdü, Akçay karıştı

Polis çocuk dövdü, Akçay karıştı
Polis çocuk dövdü, Akçay karıştı
Akçay'da 2 polisin dövdüğü pazarcı çocuğun öldüğü söylentisi, ortalığı karıştırdı


Ahmet ERTAN

BALIKESİR - Edremit ilçesine bağlı Akçay beldesinde iki polis memurunun, halk pazarında kendilerine plastik tabanca doğrultan karpuz satıcısı 14 yaşındaki Şerif Kısaç’ı dövmesi üzerine Roman vatandaşlar ayaklandı. Polisler, etraflarını saran öfkeli kalabalıktan havaya 6 el ateş açıp biber gazı sıkarak kurtulabildi. Seyyar satıcı çocuk tedaviye alınırken, 250’ye yakın Roman da polis merkezinin önünde eylem yaptı.
Olay, bugün saat 13.00 sıralarında Akçay Halk Pazarı’nda yaşandı. İddiaya göre, pazarda devriye gezen iki polis memuru, kendilerine plastik tabanca doğrultan karpuz ve domates satıcısı Roman Şerif Kısaç’a “Artistlik yapma lan, indir o silahı” diye seslendi. Seyyar satıcı çocuk da polislere “Asıl siz artistlik yapmayın” karşılığını verince tartışma çıktı. Polislerden birinin Kısaç’a sertçe iki tokat vurması üzerine tartışma büyüdü, etraftaki diğer tezgahlarda bulunan Roman vatandaşlar da olaya müdahale etti. Polis memurları ve Romanların arasında küfürleşme üzerine gerginlik iyice arttı. Polis memurlarının seyyar satıcı Şerif Kısaç’ı sürükleyerek 10 metre ilerde park halindeki ekip otosunun önüne götürüp, iddiaya göre copla dövmeye başlaması üzerine 80 civarında öfkeli Roman vatandaş, iki polis memurunun etrafını sardı.
Polisler, bir yandan telsizle yardım isterken, diğer yandan da biber gazı sıkarak kalabalığın saldırısını önlemeye çalıştı. Polis memurlarından birisi havaya 6 el ateş açmak zorunda kaldı. 15 dakika sonra takviye polis ekipleri olay yerine ulaşınca, baygınlık geçiren seyyar satıcı Kısaç Edremit Kazdağı Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp tedaviye alındı. İki polis memuru da olay yerinden uzaklaştırılınca öfkeli kalabalık dağıldı.


‘ÖLDÜ’ SÖYLENTİSİ ÜZERİNE KARAKOLU KUŞATTILAR


Ancak, 45 dakika sonra Kısaç’ın hastanede öldüğü söylentilerinin yayılması üzerine toplanan 250 kişilik öfkeli Roman grup, ellerindeki taş ve sopalarla Akçay Polis Merkezi’nin önüne geldi. Gazetecilere, “Bizi değil, çocuğumuzu öldüren katil polisleri çekin” diye bağırarak saldıran öfkeli kalabalığı yatıştırmak için Akçay Asayiş Şube Grup Amiri Başkomiser Aydın Yılmaz, bir konuşma yaptı. Yılmaz’ın, “Çocuğunuz ölmedi. İddialar yalan. İşinize dönün” sözleri kalabalıkta bir etki uyandırmadı. Dağılmamakta ısrar eden öfkeli kalabalık Edremit Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Tufan Zımba’nın polis merkezinin bahçe duvarının üzerine çıkıp, “‘Şerif’imiz ölmedi yaşıyor. Ben biraz önce telefonla konuştum” demesiyle biraz sakinleşti. Zımba, telefon açtığı Şerif Kısaç’ın sesini hoparlörü açıp dinletince öfkeli kalabalık dağıldı.


POLİSLERE SORUŞTURMA AÇILDI


Edremit İlçe Emniyet Müdürü Cumali Topaş, ismi açıklanmayan iki polis memuruyla ilgili idari soruşturma açtıklarını söyledi, “Üzücü bir olay meydana geldi. Bunlar hiç yaşanmamış olsaydı daha iyi olurdu” dedi.
Olayların başladığı pazar yerindeki görgü tanığı Roman vatandaşlar ise polise tepki gösterdi, “Bir çocuk böyle dövülür mü. Polis bizimle uğraşacağına gitsin dağda PKK’lıları yakalasın” diye konuştu. (dha)