Polis dayağını içerek protesto ettiler

Polis dayağını içerek protesto ettiler
Polis dayağını içerek protesto ettiler
Avcılar'da polisin darp ettiği 21 yaşındaki Güney Tuna'nın 50 kişilik arkadaş grubu, olayı protesto etti. Avcılar merkezden olayın gerçekleştiği parka yürüyen gruptan birkaç kişi, burada alkol aldı.


Avcılar Mustafa Burcu Parkı’nda meydana gelen dayak olayı sonrası Aydın Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Güney Tuna, hastaneye kaldırılmış, Tuna’yı dövdüğü iddia edilen polis memuru M.B ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Savcılık, ‘Darp cebir yoktur’ raporu veren doktor hakkında da soruşturma başlatmıştı.
Güney Tuna'nın bir grup arkadaşı bugün olayı protesto etmek için Avcılar Merkez’de toplandı. 50 kişilik grup, “Çocuğum polis güvenliğinde mi”, “Çocuğumu yere çalmak geleceğimi çalmaktır” yazılı dövizler taşıyarak olayın gerçekleştiği Mustafa Burcu Parkı’na kadar yürüdü. Grup yürüyüş sırasında yanlarından geçen polis ekiplerini yuhladı. Eyleme Tuna ailesinden hiç kimse katılmazken avukat Efkan Bolaç yer aldı. Bolaç, “Tuna’yla birlikte gözaltına alınan Mustafa adlı arkadaşının karakoldan serbest kaldığına dair çıkış raporu yok. Bununla da ilgili olarak savcılık soruşturma başlattı” diye konuştu. Parkta grup adına basın açıklaması yapan bir kişi, “Haziran 2007’de yürürlüğe giren 5681 sayılı polis vazife ve salahiyet kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun (PVSK) polise olağanüstü yetkiler getirmiştir. Polisin aşırı ve keyfi güç kullanımı artmıştır. PVSK’da yapılan değişiklikler sonrasında polis şiddetine maruz kalanların genelde 14-24 yaş arasında olması ise çarpıcı bir gerçekliktir. Güney Tuna’yı feci şekilde döverken ‘yüzüme bak yüzüme’ diyebilen polis acaba bu kinle, nefretle ve utançla bizim yüzümüze nasıl bakacak” diye konuştu. Eylemcilerden bazıları basın açıklamasının ardından parkta alkol aldı. Parkta alkol alan bazı vatandaşlar da polisin dayak olayını kınadıklarını söylediler.(dha)