Polis dayağıyla uyanıp hastanelik oldu, suçu bir başkasına benzemekti

Bekâr evlerini dolaşan polisin aradığı kişiye benzeyen bir başkasını copla dövüp ağzına silah soktuğu iddia edildi

İSTANBUL - Beyoğlu’nda 29 Mart’ta polise bira şişesi atan bir kişiyi arayan polisin, bölgedeki bekâr evlerini bastığı ve olayla hiç ilgisi bulunmayan bir kişiyi öldüresiye dövdüğü iddia edildi.
Uyuduğu sırada birdeni bire odasına gider polislerden yediği dayakla iki gün hastanede kaldığını belirten Hakim Adlığ, polisler hakkında şikâyetçi oldu.
İddiaya göre seçimlerin yapıldığı 29 Mart tarihinde Beyoğlu Tarlabaşı Kömürcü Zeynel Sokak’ta ‘Hoca’ lakaplı bir kişi, tartıştığı bir polis memuruna elindeki bira şişesini fırlattı.
Yüzünden yaralanan polisin tedavi altına alınırken, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri bu kişiyi bulmak için çalışma başlattı.
Tarlabaşı Bulvarı üzerindeki ara sokaklara giren polisler, bekârların kaldıkları evleri kontrol etti. Polis, aradığı kişinin Kömürcü Zeynel Sokak’ta kaldığını öğrendi ve adrese baskın yaptı.
İddiaya göre tek göz odaların olduğu binanın birinci katında uyuyan Hâkim Adlığ polislerlen dayak yedi. Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iki gün tedavi olan Adlığ dün taburcu edildi ve Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçesinde, “Uyuduğum sırada polisler eve geldi. Beni kelepçeleyip ‘Hoca sen misin’ diye sordular. Cevap vermeye fırsat vermeden dövmeye başladılar. Cop, tekme ve sopalar dövüp gözlerimi kapattılar. Sonra bir vatandaş geldi ve benim aradıkları kişi olmadığımı söyledi. Yüzünde yara bandı olan polis silahını ağzıma sokup beni ölümle tehdit etti. Diğer arkadaşlarına ‘Bunu camdan atalım. Sonra kendi atladı deriz’ dedi. Sonra beni bırakıp gittiler. Arkadaşım beni hastaneye götürdü.”

‘Polisler de üzüldü...’
Bir görgü tanığı da Adlığ’ın yaşadıklarını doğruladı ve “O gün polislerin bir ihbar üzerine eve geldiğini anlatan çevre sakini, “Polisi yaralayan şahsın eşgali bire bir bu arkadaşa uyduğu için o sanmışlar. Bilmeden dövmüşler. Onlar da üzüldüler, özür dilediler” şeklinde konuştu. 2007’nin ilk altı ayında 22 kişi Beyoğlu Polis Karakolu’nda polis şiddetine maruz kaldığını söyleyerek İHD’ye başvurmuştu. (dha)