Polis devrede

Koruma talebi
Polis, Radikal'in haberi üzerine "Dink öldürülürken iki kişi vardı" diyen tanıkla bağlantıya geçti. Sayısız telefon alan tanıksa, kendisini polis diye tanıtanlara bile inanmayıp koruma isteyeceğini söyledi.

İSTANBUL - Hrant Dink suikastını gerçekleştiren Ogün Samast dışında olay yerinde ikinci bir kişinin daha olduğunu iddia eden görgü tanığı T.E.Y., soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Şube ekiplerini harekete geçirdi. Radikal'in dünkü manşetinde iddialarına yer verilen tanık, haberden sonra dün tüm basın kuruluşlarının ve polis olduğunu söyleyen üç-dört kişinin kendisini aradığını söyledi. Tedirginliğinin arttığını belirten T.E.Y., ifade vermek için Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne başvurdu.
Haber çıkınca çok telefon geldi
AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında akılda kalan sorulara önceki gün bir yenisi daha eklenmişti. Suikasttan iki saat sonra özel bir kanalın canlı yayınına katılan görgü tanığı, cinayetten sonra iki kişinin aynı yöne kaçtığını anlatmıştı. Tanık, katil zanlısı Ogün Samast ile cinayet sonrasında göz göze geldiğini belirterek, ikinci bir kişinin varlığından bahsetmişti. Tanık dünkü gazetemizde şu açıklamaları yapmıştı: "Samast kaçışı sırasında tombul yanaklı, esmer, iri yarı bir adamla 'Bak yaptım' der gibi göz göze gelerek gülümsedi. Diğer kişinin silahı yoktu, katil diğer kişiye yaklaştı, konuşmadan 4-5 adım attı. Sonra birlikte koşmaya başladıklar."
Radikal'in haberi üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücade Birimi tanık T.E.Y.'nin ifadesini almak üzere harekete geçti. Dün onlarca telefon aldığını belirten tanık, tedirgin olduğunu, bu nedenle kendisini polis diye tanıtanlara bile inanmayıp Emniyet'e gittiğini anlattı. Tanık, öldürülmekten korktuğunu belirterek polisten koruma isteyeceğini söyledi.
'Başka tanıklar da var'
Cinayetten sonra olay yerine yakın olan tiyatrocu Orhan Alkaya da ikinci bir kişinin olduğunu gören bir tanıkla konuştuğunu anlatırken "Olay yerinden saldırgan kaçarken aynı sokakta bulunan bir tanıkla konuştum. Bana, Samast'ın arkasından birinin daha koştuğunu ve bu kişinin sivil polis olabileceğini söyledi" diye konuştu.