Polis: DHKP-C 'efelik' ve 'zeybekliği' kullanıyor

Polis: DHKP-C 'efelik' ve 'zeybekliği' kullanıyor
Polis: DHKP-C 'efelik' ve 'zeybekliği' kullanıyor
DHKP-C operasyonları kapsamında gözaltına alınan avukatların, 'örgüt liderlerinin talimatlarını cezaevinden dışarıya taşımakla' suçlandığı öğrenildi. İzmir'deki operasyonlarda ise polis, 'örgüte adam kazanmak için efelik ve zeybeklik figürleri kullanmışlar' açıklaması yaptı!
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul polisi, 7 ilde eş zamanlı düzenlenen DHKP-C operasyonlarında gözaltına alındığı bildirilen 85 kişi arasındaki 15 avukat için, "cezaevinde bulunan örgüt liderlerinden aldıkları talimatları örgüt üyelerine aktarmak" suçlaması bulunduğunu açıkladı. Polis ayrıca, "daha önceki operasyonlarda girilmekte zorlanıldığı" bildirilen Okmeydanı'ndaki 7 çelik kapılı bir daireye bu kez pencereden girdi.
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün operasyonu 9 aylık teknik takip çalışması ile başlattığı bildirilirken baskınlara, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Operasyon Timleri, Özel Hareket Polisleri ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekiplerinden oluşan bine yakın polis katıldı.
Operasyonlar sırasında DHKP-C'nin Okmeydanı'nda bulunan bir dernek binasını 'gizli kozmik oda'  olarak kullandığı da polis tarafından iddia edildi. Daha önce yapılan operasyonlarda, aralarına kum torbalarının doldurulduğu 7 ayrı çelik kapı ile kilitlenen odaya polisin girmesi uzun süre almış ve örgüt üyelerinin bu sayede kozmik belgeleri imha ettikleri iddia edilmişti. Polis şimdi aynı odaya bu sefer camdan girdi. Operasyonların gün boyu devam etmesi bekleniyor.

 

İZMİR 'DE 'SUİKAST İDDİASI'

İzmir'de, düzenlenen operasyonun ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Operasyonda 20 adrese, 500 polis baskın yaptı. Gözaltına alınan 17 kişi arasında iki öğretmen, belediye park ve bahçeler işçisi ile üniversite öğrencilerinin bulunduğu öğrenildi.
Şüphelilerin, "kentteki üst düzey kamu görevlileri ile polis ve askerlere yönelik suikast hazırlığında oldukları" öne sürüldü.


"ŞİFRELİ MESAJLAR BULUNDU"
Polis, Özgürlükler Derneği, Ege Gençlik Derneği, Temel Halklar Derneği ve Devrimci Alevi Komiteleri'nde de aramalar yaptı. İddialara göre, örgüt elemanları, özelilkle Ege Bölgesi'ndeki illerde, eleman kazanmak için 'zeybek' ve 'efelik' figürlerini kullandıkları, "bu kişilerin de egemen güçlerle, haksızlık yapanlarla mücadele ettikleri anlatılarak" gençlerin örgüte girmesini sağlamaya çalıştıkları savunuldu. "Bu görüşlerin anlatıldığı çok sayıda derginin de" bulunduğu duyuruldu.
Operasyon anında basılan adreslerde bulunamayan ve örgütün Ege Bölge sorumlusu iddia edilen Selda B., Ege Gençlik Derneği yöneticisi D.K. ve Özgürlükler Derneği yöneticisi S.K.'nın da arandığı öğrenildi. (DHA)