Polis dipçiği mağduru Seyfi'ye üst düzey askeri ziyaret

Polis dipçiği mağduru Seyfi'ye üst düzey askeri ziyaret
Polis dipçiği mağduru Seyfi'ye üst düzey askeri ziyaret
Aile adalet istiyor: Vahşet cezasız kalmasın


Murat ÇAĞLAR

VAN/HAKKARİ - Hakkari'de çıkan olaylar sırasında bir polisin tüfeğinin dipçiğiyle vurması sonucu başından Hakkari’de yapılan ilk müdahalenin ardından Van’a sevk edilen 14 yaşındaki Seyfi Turan’ın hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi. Turan'ın ailesi ise yaşananlara tepkili. Adalet isteyen aile, "Vahşet cezasız kalmasın' diyor.
Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne giderek, Beyin Cerrahi Servisi'nde tedavi gören Seyfi Turan’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.
Hakkari’nin Bağlar Mahallesi’nde dün öğlen saatlerinde barikat kurup lastik yakan yaklaşık 50 kişiden oluşan iki gruba, dün polis müdahalede bulundu. Çevik kuvvet ekipleri gözyaşartıcı bomba, basınçlı su ve havaya ateş açarak grubu dağıtmaya çalıştı. Bu olaylar sırasında 14 yaşındaki Seyfi Turan, Özel Hareket polisinin müdahalesi ile başından aldığı dipçik darbesiyle yaralandı. Turan, Hakkari Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından Van’a sevk edildi.
Sağlık durumu cidi olduğu için dün akşam saatlerinde Van YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Beyin Cerahhi Servisi’nde tedavi altına alınan Turan’ın durumu iyi olduğu, hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi. Doktorlar, Seyfi Turan’ın 10 gün daha hastanede kalabileceğini söyledi.
Duvar ustası olarak çalışan Seyfi Turan’ın babası Mehmet Turan, oğlunun en büyük çocuğu olduğunu, lise 1'inci sınıftayken okulunu terk ettiğini söyledi. Türkçe bilmeyen 5 çocuk babası Mehmet Turan, “Oğlumun kafası darbeden dolayı kırılmış. Şu anda kendinde ve durumu iyi, ama çok yorgun” dedi.
Bu arada, olaylar sırasında yaralanan Hakkari Belediyesi Zabıta memru Lokman Kaya’nın ise YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ndeki tedavisinin tamamlandığı ve taburcu edildiği bildirildi.


ASAYİŞ KOMUTANI ZİYARET ETTİ


Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine giderek, Beyin Cerrahi Servisinde tedavi gören Seyfi Turan’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Korgeneral Olcan, Hakkari’de çıkan olaylarda polis tarafından başından dipçikle yaralanan Turan’ın sağlık durumu ile ilgili olarak yetkililerden de bilgi aldı. Korgeneral Olcan daha sonra hastaneden ayrıldı.


2 MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRDİ


Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de Hakkari’deki izinsiz gösteride Seyfi Turan’ın yaralanmasına neden olan polis memuru hakkında inceleme başlattığı belirtildi. Olayı incelemeleri için de 2 polis başmüfettişinin görevlendirildiği belirtildi.
Hakkari Valisi Muammer Türker, olaylarla ilgili olarak şu ana kadar Hakkari’de 5, Yüksekova’da ise 4 olmak üzere toplam 9 kişinin gözaltında bulunduğunu söyledi.

 

 

AİLE TEPKİLİ

 

Hakkari’de bir polis tarafından kafasına dipçikle vurularak yaralanan Seyfi Turan’ın ailesi tepkili. Polisin yaptığının vahşet olduğunu belirten Turan’ın yakınları, barış istediklerini ve hukuki haklarını sonuna kadar kullanacaklarını söylediler.
DTP’ye yapılan operasyonları protesto etmek için dün Hakkari’nin Bağlar Mahallesi’nde bir grup gösterici yollara barikat kurup, ateş yakıp PKK terör örgütü lehine slogan atmaya başladı. Bunu üzerine polis göstericilere tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Polis ile kendisine taş atıp kaçan göstericiler arasında kovalamaca başladı. Bu sırada bir polis yakaladığı Seyfi Turan’ın kafasına elindeki silahın dipçiğiyle vurarak ağır yaraladı. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Turan’ın tedavisi sürerken, polisin açığa alındığı belirtildi.

 

TURAN’IN AİLESİ HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAK

 

Turan’ın polis tarafından silah dipçiğiyle dövülmesi görüntüleri büyük tepki toplarken, Turan’ın ailesi de olayın peşini bırakmayacaklarını ve hukuki haklarını sonuna kadar kullanacaklarını söyledi. Amca Ömer Turan, yaşananların çok üzücü olduğunu ve silah dipçiğiyle Seyfi Turan’ın dövülmesinin kabul edilecek bir müdahale olmadığını söyledi. Amca Turan, “Bizim burada huzurumuz yok. Biz hukuk, barış istiyoruz. Kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bu olayları biz de istemiyoruz. Ama bir çocuğumuzun böyle silah dipçiğiyle vurulup yaralanmasını ne biz ne de Allah kabul etmez. Dün polisin yaptığı vahşetti” dedi.

 

ZABITANIN AİLESİ DE ŞİKAYETÇİ OLACAK

 

Öte yandan dünkü olaylarda evi basılarak dövülen ve yaralı olarak hastaneye kaldırılan Zabıta Memuru Lokma Kaya’nın ailesi de polisler hakkında şikayetçi olacaklarını söyledi.
Polislerin mahalleye girerek birçok evin camını kırdığını iddia eden Kaya’nın oğlu İzzetin Kaya, “Polislerin kovaladığı göstericiler bizim sokağa girdi. Bu sırada babam da dışarı çıktı. Polisler kapıyı kırıp önce bahçeye girdiler. Daha sonra da camlarımızı kırdılar. Evimizin içinde babamı ve annemi dövüp hakaretler ettiler. Babamın olaylarla hiç ilgisi olmamasına rağmen yaraladılar. Ben bu şiddetin hesabının verilmesini istiyorum” dedi. (dha)