Polis elini basından, pasaporttan sendikadan ve siyasetten çekiyor!

Polis elini basından, pasaporttan sendikadan ve siyasetten çekiyor!
Polis elini basından, pasaporttan sendikadan ve siyasetten çekiyor!
İçişleri Bakanlığı, polisin, basın, siyasi parti ve sendikalara ilişkin bazı görevlerinin başka kurumlara devredilmesinin yolunu açan yeni bir çalışma başlattı. Buna göre vatandaşlar pasaport veya araç ruhsatı almak için artık polise ve emniyete başvurmayacak.

ANKARA - İçişleri Bakanı Muammer Güler'in talimatıyla başlatılan çalışmayla, güvenlik gerekçesiyle, sıkıyönetim dönemlerinden beri polis tarafından yürütülen bazı görevlerin, vatandaşa daha iyi hizmet götürülmesi amacıyla sivil kurumlar tarafından yapılması amaçlanıyor. Uygulamanın hayata geçirilmesiyle, polisin asayiş hizmeti dışında aldığı bütün görevler kaldırılacak. Böylece, polisin asli işi asayiş hizmetlerinde görevlendirilmesiyle tasarruf sağlanacak.Basın izleme bürosu kalkıyor


Yeni uygulamayla, merkezde Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanlığına, illerde ise Güvenlik Şubesi Müdürlüklerine bağlı çalışan Basın Yayın Büro Amirlikleri ve basın izleme büroları kapatılacak.  Polisin basını izleme gibi bir görevi bulunmayacak. Polis, basın aracılığıyla işlenen suçlarla ilgili gerekli bilgi ve belgeyi savcının izniyle RTÜK'den temin edecek.Polis siyasi parti ve sendikalardan elini çekiyor


Uygulamayla, emniyetteki siyasi parti büroları kapatılacak. Güvenlik güçlerinin siyasi parti ve sendikalarla ilgili görevleri, valiliklerdeki hukuk işleri başkanlığına devredilecek. Polisin, siyasi parti ve sendikaların açık alanda yapacağı mitinglerde, güvenlik önlemi alma dışında herhangi bir görevi bulunmayacak.

Kanun gereği, siyasi partiler, adı, genel merkez adresi, kurucuların adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi, öğrenim durumları, nüfus kayıt örnekleri, adli sicil belgeleri ve kurucu olabilme şartlarını taşıdıklarını belirten imzalı beyannamelerle kurucular tarafından imzalanmış parti tüzüğü ve programını Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla İçişleri Bakanlığına bildirerek tüzel kişilik kazanıyor.  Partilerin il yönetimi de yönetim kurulu çizelgesini, kimlik fotokopilerini, suça karışmadıklarına dair savcılık yazısını ve ikametgah il muhabirlerini polise bildiriyor.

Yeni uygulamayla siyasi parti ve sendikalarla ilgili işler Ankara'da İçişleri Bakanlığı, illerde ise valiliklerce yürütülecek. Parti ve sendikalar, polise herhangi bir bildirimde bulunmayacak. Partilerin, polise parti tüzüğü ve programı gönderme zorunluluğu ortadan kalkacak.


Pasaport nüfustan


Vatandaşlar pasaport almak için polise başvurmayacak. Pasaportlar İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilecek. Mevcut durumda, pasaport alacak kişi emniyete başvuruyor. Polis, kendi kayıtlarını inceleyerek pasaport başvurusu yapan kişinin herhangi bir kısıtlama olup olmadığına bakıyor. Detaylı bir incelemenin ardından başvuru yapan kişinin engeli yoksa pasaport veriliyor.

Herhangi bir güvenlik açığı oluşmaması için altyapı hazırlanıp gerekli önlemler alındıktan pasaport işlemleriyle ilgili işler nüfus müdürlüklerine devredilecek.

Yeni uygulama ruhsat işlerinde de kolaylık getiriyor. Uygulamanın hayata geçmesiyle vatandaşlar taşıt ruhsatı için emniyete başvurmayacak. Ruhsatlar, eğer araç sıfır ise satın alındığı bayiden, ikinci el araç alınıyorsa satışın yapıldığı noterden verilecek.

Yeni uygulama, matbaa açarken, yol veya baraj yapımında kullanılan patlayıcılar için izin alınırken veya gemi adamı eğitimlerinde istenen bazı belgelerin de polis yerine başka kurumlarca verilmesinin önünü açıyor.  (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114666511466653

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çok iyi olur.Polis Polisliğini Yapsın! - yakamoz42

  Polis Suçluları yakalasın ne işi var pasaportla,Ruhsatla!Polis sokakta lazım..

  Direnme gezi.... - citizen

  Polisin işi zaten başından aşkın. Bu sözü edilen yükümlülükleri onlardan aldıktan sonra artık gezi ve benzeri bir takım eylem ya da direnişlere karşı görevlendirin o polisleri. Ohhh.. Takviye binlerce polis daha. Direnme gezi, başına iş alma...

  organizasyon - düş-ün bulur-sun

  Bu güne kadar bütün karagaşa çıkaracak olayları polis organize etti zaten. Hala da boş vakitlerinde provakasyon yapıp suç işlemeye devam ediyorlar. Suçla içli dışlı olanlar, giderek kendileri de suç işlemeye başlarlar. Suçun bulaşıcı bir psikolojisi vardır. Polislere belki uzun süre aynı mesleği yaptırmamak lazım. Emniyet müdüründen tut, içişleri bakanına, mitten tut valiye kadar toplumsal suç işleme eğilimleri çok yüksek. Bunu da toplum mühendisliği sanıyorlar. Memleket ne çekiyorsa bu kafadan çekiyor. Her memur kendine göre Memleketi dizayn etmeye çalışıyor. Hatta bunu Siyasete, Millet Meclisine, Halka, Hukuka Ve bilimsel kurumlara rağmen yapıyor. Kendi başına buyruk bir yapı. Yeniçeri ocağından kalma kötü alışkanlıklar.