Polis eylemci sandığı şoföre işkence etti

Polis eylemci sandığı şoföre işkence etti
Polis eylemci sandığı şoföre işkence etti
İstanbul Sarıgazi'de Gezi eylemcilerine müdahale eden polislerin, eylemci sandıkları bir şoförü önce dövdüğü, sert bir cisimle gözünü çıkardıktan sonra ateşin üzerine atarak terk ettiği iddia edildi.

Gezi Parkı eylemlerinin devam ettiği 4 Haziran'da İstanbul Sarıgazi’de 5 polisin, olaylarla ilgisi olmayan bir şoförü işkence edip yaraladığı öne sürüldü.

Ailenin ulaştığı avukatların savcılığa yaptığı suç duyurusuna göre polisler gaz bombasıyla karnından vurdukları Hakan Yaman’ı ağır şekilde darp etti, sol gözünü sert bir cisimle çıkardıktan sonra ateşin üzerine atarak öldü diye bıraktı. Yaman’ın darp edilip atıldığı video da savcılığa sunuldu.

Hürriyet gazetesinden Ali Dağlar’ın haberine göre avukatlar, numarasını verdikleri TOMA ve polislerin, sol gözünü kaybeden, çene, elmacık, alın ve burun kemikleri kırılan Yaman’ı canavarca hisle öldürmeye tam teşebbüs ve işkenceyle uzuv tatilinden (organ kaybı) tutuklanıp cezalandırılmasını istediler.

DEMOKRASİ CADDESİ’NDEN GEÇERKEN LİNÇ
Kartal Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda iddia konusu olay şöyle anlatıldı:

“Hakan Yaman, 4 Haziran 2013 gecesi 23.00 sularında Sancaktepe, Birgül sokaktaki evine gitmek için Demokrasi Caddesi’nden geçerken, 63319 numaralı (kesin tespit video ve fotoğraflardan yapılabilir) TOMA’da görevli 5 beş polis tarafından ölümüne kast edercesine saldırıya uğramış, gözünü kaybetmiş, ciddi şekilde yaralanmıştır. Servis şöförü Yaman aracını park ettikten sonra evine gitmekte iken, o tarihte vuku bulan olaylarla ilgisi olmamasına rağmen bölgede görevli polisler ve TOMA’da görevli polislerin müdahalesi sırasında atılan gaz bombası ile sağ karın boşluğundan vurulmuştur. Yere düşmesi üzerine 5 polis tarafından yerde sürüklenerek ve dövülerek işkence görmüş, bu sırada kolluk güçlerinden biri tarafından gözüne sert bir cisim sokulmak suretiyle gözü çıkartılmıştır.

GÖSTERİCİLERİN ATEŞİNE ATIP GİTTİLER
Yerde hareketsiz kalan Hakan Yaman o sırada yakında yanmakta olan ateşin içine polisler tarafından atılmıştır. Olay tartışmasız biçimde işkencedir çünkü birden fazla polis müvekkilimi dakikalarca darp etmiş, gözünü çıkartmış, ölmesi için ateşe atmışlardır. Yaman’ın öldüğünü düşünen polis memurları olay yerinden uzaklaşmıştır. Mağdur kendi çabasıyla ateşten kurtulmuş, çevredeki insanların yardımı ile önce Sancaktepe Bölge Hastanesi’ne kaldırılmış ve yakınlarına haber verilmiştir. Burada mağdurun durumu ağır olduğu için ilk müdahale yapılmadan Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir.

POLİSLER TUTUKLANSIN
Hastanede düzenlenen adli raporlara göre Hakan Yaman’ın baş ve yüz kısmında ciddi hasar oluşmuş, elmacık ve çene kemikleri ile alın ve burun kemikleri kırılmış, uğranan darp neticesinde sol gözde görme kaybı meydana gelmiş, vücudunun muhtelif kısımları ciddi şekilde yanmıştır. Görüntüler ve videodan da anlaşılacağı üzerine şüpheliler canavarca hisle bu eylemlerini gerçekleştirmişlerdir. Müşteki müvekkilimin adli tıpa acilen sevki, suçu işleyen polis memurları hakkında kaçma ve delilleri karartma kuvvetli suç şüphesi ile haklarında tutuklamaya sevki daha sonrasında da haklarında etkin soruşturma yapılarak iddianame düzenlenmesi talep ve rica olunur.”

Polisin görevi bulduğu yerde dövüp bırakmak mı?

'Polis çocuğuyum' deyince daha çok vurdular

17 polisin dövdüğü üç genç: Ethem'i vuran polis bırakıldıysa, biz hiç uğraşmayalım!

 


  http://www.radikal.com.tr/1139178113917849

  YORUMLAR
  (49 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yine serbest kalacaklar - Roza lüxemburg

  Polis iyi biliyor ki artik oldürse bile ceza almayacak.Belki bu vahseti yapanlar öldürmedigimize sükür etsin diyorlardir.

  Domates ve karpuz demokrasisi - KronosOlympos

  Simdi zati ali delvetlularinin soyle bir taktigi var; hepiniz benim vatandasimsiniz der, ondan sonra Roboskiden sonra Genelkurmay Baskanini tebrik etmede kuyrugun en onune girer. Oyle ya uzlasmaci, seffaf, demokrat devlet adamligi hemen boylesi durumlarin ardindan siddeti uygulayanlari tebriketmekten gecer. Paradoksaldir ki bu ulkenin tarihi hep birilerinin kuyruklara girip el ayak opup yalamalariyla gecmistir. Yine ayni terane, bu seferde sevgili demokrasi abidemiz, agir abimiz, hepimizin yegane sahibi, vallahi de billahi de hepinizi cok seviyorumumuz gitmis polisin demokrasi sinavindan basariyla gectigini soylemis. Zamaninda soyledigi demokrasi treninden istedigi durakta inme olayini hatirlayin, sanirim zati alileri uzun sure once indiler bir durakta ve hedefe kestirmeden gidiyorlar artik.

  Polis değil muhafızlar - ilbeg

  Bunları yapanlar başbakanın destan yazan muhafızlarıdır. 'Öldürün' der öldürüler. Bunu yapanlar hiç şüphesiz artık şeytanın ordularıdır !

  4 haziran? - cemares

  Olay 4 haziranda gerçekleşmiş bu gün ayın, 26si, nasıl bir haber alma teşkilatınız var sizin? 22 gün mü sürüyor haberin size ulaşması? yoksa ipiniz mi gevşetildi biraz? En başından beri kaliteyi düşürmeden haber yapsaydınız, gösterseydiniz polislerin evlere rastgele gaz bombası attığını belki biraz olsun, gazeteciliğinize güvenirdik. Bu gecikmenin nedenini bence bilmeyi hakediyoruz!

  Gercek - Kurmanbek Allahverdiyev

  Bu olay maalesef gercek. Hakan Yaman'in yüzünün mozaiksiz halinin fotografi facebook'ta paylasildi. Inanilmaz bir iskenceden gecirilmis. Sol gözü resmen oyulmus. Burnu parcalanmis ve tekrar yerine dikilmis gibi. Basinda da cok büyük yaralar var. Bunu yapan polislerle ayni havayi solumak bile haramdir.. Yaziklar olsun.

  HABERİN VİDEOSU - UYİ35

  Video'daki görüntülerde iki tutarsızlık var: Birincisi polis iki kişiyi sürüklüyor, ikincisi ateşe doğru sürüklenen kişi ateşin üzerine bırakılmıyor.

  Yüzünün hali - Reorden

  Moziksiz remini gördüm gerçekten inanılmaz bir görüntü. Görmez olaydım diyorum, tek gözü gitmiş, burnunun üst kısmı paramparça, kafatasının üst tarafındaki derinin büyük bir kısmı parçalanmış. Öldürmeye çok yakınlarmış.