Polis, eyleme katılan hocayı üniversiteye ihbar etti!

Polis, eyleme katılan hocayı üniversiteye ihbar etti!
Polis, eyleme katılan hocayı üniversiteye ihbar etti!
Eskişehir'de, 7 ve 12 Eylül'de ODTÜ olaylarıyla 12 Eylül darbesini protesto yürüyüşüne katılan Osmangazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Nuriye Gülmen'e Emniyet'in ihbarı üzerine idari soruşturma başlatıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Eskişehir’de, “Gezi Parkı” gösterilerinin sözcüleri arasında bulunan Osmangazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Nuriye Gülmen, şehirde 7 ve 12 Eylül ’de yapılan iki ayrı gösteriye katıldı. 7 Eylül’de, polisin ODTÜ’deki öğrencilere yönelik müdahalesi bir yürüyüşle protesto edildi. Polis, trafik ihlalini gerekçe göstererek, Gülmen’e ve kimi öğrencilere yol kapattıkları gerekçesiyle Kabahatler Kanununa göre 182 veya 343 TL para cezaları kesildi. 12 Eylül’de de Hamamyolu’nda toplanan 200 kişilik grup hem 12 Eylül darbesini hem de Antakya’da Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto için AKP il binasına yürüdü.

İki yürüyüşten ötürü Gülmen hakkında Emniyet, Osmangazi Üniversitesi’ne ihbarda bulundu. Bunun üzerine Gülmen hakkında idari soruşturma açıldı. 21 Ekim’de Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Konuk tarafından ifadesi alınan Gülmen’e iki eyleme katılıp katılmadığı, hakkında soruşturma açılıp açılmadığı soruldu. Gülmen, eylemlere katıldığını fakat soruşturma açılmadığını söyledi. Daha sonra Gülmen’e, “7 ve 12 Eylül’de meydana gelen olaylara katılımında siyasi ve ideolojik bir amacın var mıydı?” diye soruldu. Gülmen bu soruya karşılık, “Böyle bir sorunun sorulmasını doğru bulmuyorum” dedi. İfade sırasında Gülmen’e, “öğrencilerin düzenlediği eylemlere katılmaması, akademik çalışmalarıyla ilgilenmesi” söylendi.