Polis gaz attığı esnada ne hissediyor?

Polis gaz attığı esnada ne hissediyor?
Polis gaz attığı esnada ne hissediyor?
'Çevik Kuvvet'ten M.A: Kendini anayasadan üstün gören amirler var. Polis robota döndü. Gaz atarken 'Bitse de gidip biraz uyusak' diye düşünüyor. Son 1 haftada 5 polis intihar etti.
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Bugün 12. gününe giren Gezi Parkı direnişi sürecinde direnişçiler de konuştu, siyasi otorite de… Konuyu bir de direnişçilerle bizzat karşı karşıya gelen, gaz tabancasının tetiğine basan çevik kuvvete soralım dedik. Barikatın öbür tarafında neler oluyor? 5 yıllık polis M.A’yı bulmak zor, konuşturmak kolay oldu. “Sonuçta devlet memuruyuz, basına demeç veremiyoruz. Kurumumuz telefonlarımızı dinlemeye kadar işi ilerletti. Ancak aşırı derecede mobbing altındayız. Polisin hakkını savunacak bir yapılanma olmadığı için kendimizi riske atarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” diyerek sürece dair düşündüklerini anlattı:

"Polis tam gaz attığı esnada ne düşünür, ne hisseder diye soruyorsunuz. Çok basit: “Artık bitse de eve gidip biraz uyusak” diye düşünüyor, “Eşimizi görsek, çocuğumuzla beraber olsak” diyor. “Bu olayların sorumlusu ben değilim, ama günah keçisi hep ben oluyorum, eziyeti, sıkıntıyı çeken, gerçek hak kaybına uğrayan hep ben” diyor. 

100 saate yakındır çalışıyorsunuz, kaldırım taşları üzerinde birkaç saatlik uykuyla ayaktasınız, kumanya gelmiyor, lavabo ihtiyacınızı karşılamakta zorluk çekiyorsunuz ve günlerdir duş alamadığınızdan artık kokuyorsunuz. Bu halde olan bir insana adını sorsanız söyleyemez. Kaldı ki siz bu canavarlaştırdığınız insandan insan haklarına uygun hizmet bekliyorsunuz. Polis artık düşünme kabiliyetini yitirmiş halde. Son bir haftada 5 arkadaşımızın intihar ettiğini biliyor muydunuz? Bir arkadaşım televizyon izlerken kendini görmüş, yerde yatan bir kadını tekmeliyormuş. “Aman Allah’ım” diyor, “Bu ben olamam, ben bu kadını tekmelediğimi hatırlamıyorum, bir insan bunu nasıl yapabilir?” İşte polisin ne hallere geldiğinin göstergesi…

Gezi Parkı eylemlerinde işi çığırından çıkaran, çadırların yakılması oldu. Polis veya değil, sivil giyimli, gaz maskeli şahısların suç teşkil eden emri uygulamaları olayları patlattı. Burada emri verenler ilk derece sorumlu. Zaten polis suç teşkil eden emri sorgulayamıyor ki robota dönmüş, “Benim tek seferde 8 saat, haftada 40 saatten fazla çalışmamam lazım” diyemiyor. “Ben gaz atmam” diyebilecek cesarete sahip bir polis memuru tanımıyorum, hayal bile edemiyorum. İtiraz durumunda polis sürgün yer, soruşturma geçirir, ceza alır, mobbing uygulanır, çok geçmeden intihar dahi edebilir. 16 sene okumuşsunuz, fakülte bitirip polis olmuşsunuz, sonra “Simit sat, onurlu yaşa!” Sistem yanlış, polis simit satsa ne olacak? Önemli olan polisin nasıl idare edileceğidir, polise suç telkin eden emir verildiğinde dik durabilecek, emri yerine getirmediğinde hakkını savunabilecek bir mekanizmanın oluşturulması lazım. 

Bugün sola, yarın sağa... 

Polisin topyekûn muhafazakâr olduğunu söylemek zor. Zaten biz, hak arayan polisler, her zaman “Bizler hem sağcı hem solcu hem de cemaatçi polisleriz” sloganıyla yola çıktık. Polislik mesleğine giren genç jenerasyonda muhafazakâr polislerin sayısı çoğunlukta. Ancak daha eski meslektaşlarımızda milliyetçi ve ülkücü polislerimiz ağırlıkta. Bunun yanında üniversite mezunu polis yani POMEM alımlarıyla solcu polis sayısı da eskiye nazaran artış gösterdi. Ancak sağcı, solcu, cemaatçi polis olmanın bir farkı bulunmuyor, yarın sol görüşlü bir hükümet gelip sağ görüşlü insanlarla polisi karşı karşıya getirse, yine aynı şeyler yaşanır. Çünkü ısrarla söylediğimiz gibi polis sorgulayamıyor, hakkını savunan bir mekanizma yok.

Linç edilen polis memuru arkadaşlarımız, yaralanan, olay sebebiyle kalp krizi geçiren ve hayatını kaybeden arkadaşlarımız var, dolayısıyla polis bunların sorumlusu olarak eylemcileri görüyor ve bir nefret oluşabiliyor eylemcilere karşı. (“Polise emri veren siyasi otorite. Asıl ona öfke duymanız gerekmiyor mu?” sorusuna cevaben) Emin olun bize o suç teşkil eden emri veren idarecilerimize, amirlerimize fazlasıyla öfke duyuyoruz. Siyasilere fazlasıyla alet oluyor amirlerimiz. Ama elden ne gelir? Ya itaat et ya terk et mantığı var. Ve hiç bilmediğiniz bir şey söyleyeyim: Polisin açık öğretim sınavına girmesi geçen hafta yasaklandı. Eğitim anayasal haktır ama polis teşkilatında müdürler kendini anayasadan üstün görebiliyor. Sonuçta hiçbir polis sınava giremedi ve hepsi sınıfta kaldı.

Gaz bir orantısızlık değildir, TOMA’dan sıkılan su orantısızlık değildir. Çünkü polisin başka alternatifi yok, nasıl dağıtacak taşkınlık yapan grupları? Bir düşünsenize üzerinize yağmur gibi taş yağıyor, havaifişekler atılıyor, buna karşılık polisin gaz ve sudan başka silahı yok. (Başbakan’ın bile orantısız gücü kabul ettiğini hatırlatıyoruz) Hükümet diğer hükümetlerin yaptığı gibi her zaman olduğu gibi suçu polise atıyor. Önce emir veriyor, sonra ‘Vur dedik öldürdün!’ moduna giriyor. Bu, tüm hükümetlerin siyasi taktiğidir.

Son haftada yaşananları, demokratik bir eylem olarak görmüyoruz. Demokratik bir eylemde yürüyüş yapılır, slogan atılır, ancak polise taş atılmaz, cam çerçeve indirilmez, işyerlerine saldırıp araçlar yakılmaz. Tek başına duran eylemciye tazyikli su sıkıp yaralanmasına neden olan veya yere düşmüş ve zaten etkisiz hale gelmiş eylemciyi yerdeyken hâlâ coplayan polis arkadaşlarımızı üzülerek izledik. Vatandaşa kötü davranan polisler tabii ki var, ancak bunları genellememek lazım. Zaten bizler kötü muamelede bulunan arkadaşlarımızı kesinlikle uyarıyor ve kendilerine bu bağlamda cephe alıyoruz. Tüm bu yaşananlara tabii ki üzülüyoruz, sonuçta yüzlerce meslektaşımız; aralarında polis yakınlarının da olduğu yüzlerce eylemci yaralandı, maddi zarar inanılmaz boyutlarda. Şimdi bu röportajı okuyan hiç kimse zaten eylemlerin ‘yeşili koruma’ adına olduğuna inanmıyordur. Maksatlarının hükümeti devirmeye çalışmak olduğunu düşünüyoruz. Bunun yolu bu değil, seçim."


  http://www.radikal.com.tr/1136725113672518

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  polis haklı mı? - fitayu

  polisi sevimli gösterecek bir mülakat olmuş. tamam onlar da yaptıkları şeyi yapmaya zorlanıyorlar, ama ne yaptığın değil, yaptıklarını nasıl yaptığın önemlidir. bazı gaddarlıkları açıklamaya bunlar yetmiyor ne yazık ki.

  Kim inandı? - tuba şahintürk

  bu 'hağ evet lan polisin üstüne çok gittik sakin olalım' dedirtcek bir röportaj değil kesinlikle! 16 sene masum insanları öldürmek için okumadılar. Kesinlikle acıtasyon ve polise karşı olan baskıyı dindirmeye yönelik bir yazıdır. Biz zaten biliyoruz onun yazdıklarını o biliyormu acaba, direnişciler 10 gündür uyumuyor dogru duzgun barıkatın basında gezıparkı nöbeti tutuyor, yarı ac yarı tok beklıyor. O biliyormu direnişçilerin arasında birsürü provakator var hemde kendi arkadasları hemde akgencler. 16 sene gördükleri derslerin arasında psıkolojık destekde var kımse aklımı yıtırdım onumde duran adama plastık mermı attım gozunu cıkarttım dıyıp ozur dılemesın!

  biber gazı oley - kibariye

  Hayatında sadece herhangi bir Gezi Parkı direniş eylemine katılmış bir insan bile bunların hiçbirine inanmaz.Halk Tv izlemesi de yeterli.

  anlamsız - mac_..

  her insan doğarken iradesiyle doğar. bir çocuktan belirli anlamlarda irade göstermesini beklemezsiniz , bunun karşısında ise yetişkin sayılan her bireyden iradesi dışında bir davranışta bulunmasını beklemesiniz. eğer bulunursa altında ruhsal bir bozukluk aranabilir. gelgelelim bu röpörtaja yine "emir kuluyuz" hikayeleri. çok merak ediyorum emir aldığınız kişiler size "bu gün dansöz kıyafeti giyip oynayacaksınız!" ya da "falanca beyfendiyle yatacaksınız" dese o zaman da ne yapalım emir kuluyuz der misiniz? yoksa bu gün çalışmayan özgür iradeniz o gün mü sallar sizi?

  İnandırıcı değil... - efeg27

  Evet polisin sorunları var stres altındalar emir altındalar ama kim değilki! herkes benzer durumda... üstelik beterin beteri var... balyoz davasında sanki generaller varken ofis memuru yada alt rütbelere laf yada yetki düşecekmiş gibi komutanlarıyla yargılanıp aynı cezayı aldılar. En azından polislerde bu durum yok! Öte taraftan hiç bir şey yapmasanız yapmayız! kuyruklu yalan... Aralık 2012 de ODTÜ de 3600 tam teçhizatlı polis 200 öğrenciyi dayaktan geçirdi üstelik oturma eylemi yaparken, oturdukları yerde slogan atarken... gözlerimizle gördük. Benzerlerini Kızılay da Taksimde Gündoğdu da veya ülkenin hemen her yerinde gördük. Polis her yerde aşırı şiddet kullanır ve bu hoşuna da gider lakin bu sefer diş geçiremediler mesele bu... yani ilk yenilgileri.

  yetersiz - ezü

  Başarısız bir röportaj olmuş, kitlesel bir harekete karşı kitlesel olarak saldıran bir polis gördük biz. Taş atan sayısı darba uğrayan sayısı arasındaki orana girmiyorum bile. İzmir'de artık sembolik hale gelen "taş atma" fiilini gerçekleştirmeyen ama darba uğrayan sayısız insan var, hala "bize saldırmadıkları sürece..." gibi bir yaklaşım kabul edilemez. Ama bunu bir başlangıç sayalım onların da psikolojisini anlamak adına. Bir insan olarak çok merak ediyorum çünkü savunmasız bir insanı linç etmek nasıl bir psikolojidir diye.

  Haberin gerçek olması - haciseydaoglu

  Haberini tamamını okudum. Mantıklı şeyler var. Yalnız polis klasik bir polis olarak eylemlerin yanlış olduğunu ve provakatörlerin çok fazla olduğunu söylemiş. Bu cümleler sayesinde anlaşılıyor ki röportaj gerçek. 5 intihar olayı üzerinde ayrıca durmak lazım.