@ismailsaymaz

Polis, göstericiye taş atıp küfreder mi?

Polis, göstericiye taş atıp küfreder mi?
Polis, göstericiye taş atıp küfreder mi?
Hopa'da yaklaşık bir buçuk yıl önce Başbakan Erdoğan'ın mitingini protesto gösterilerinin polis kamerası kayıtları ortaya çıktı. Görüntülerde polislerin taş atan gençlere taşla karşılık verdiği, ağza alınmayacak küfürler ettiği ve üç gencin onlarca polis tarafından dövüldüğü görülüyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hopa’da yaklaşık bir buçuk yıl önce Başbakan Erdoğan ’ın mitingini protesto eden aralarında bir zihinsel özürlü gencin de bulunduğu 51 yurttaşın yargılandığı ana davanın ilk duruşması, 14 Ocak’ta görülecek.

Dava dosyasına giren polis kamerası kayıtlarından, polislerin taş atan gençlere taşla karşılık verdiği, ağza alınmayacak küfürler sarf ettiği ve üç gencin onlarca Robocop tarafından biber gazı, cop ve tekmelerle dövüldüğü anın görüntüleri çıktı.

Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyasına giren görüntü kayıtlarına göre, Hopa’dan Gürcistan’a uzanan karayolu üzerindeki üstgeçidin üzerinde duran polis memuru elindeki kamerayla gerginliğin baş gösterdiği Cumhuriyet Meydanı’ndaki kalabalığı çekiyor.

Selda Bağcan türkülerinin yankılandığı alanda polisin gazlı müdahalesi görülüyor. Onlarca ‘robocop’ bir tekel bayisi önünde yakaladıkları üç gence yakından gaz sıkıp cop ve tekmelerle girişiyor. O an büyük bir uğultu kopuyor. Hopa’yı gaz kütlesi kaplıyor. Önce taş sesleri, sonra da “Atmayın” bağrışları geliyor. Göstericilere su sıkılıyor. Polis bir genci evire çevire dövünce bağrışmalar oluyor. Silah sesleri üzerine kaçışmalar yaşanıyor.

Bir diğer kayıtta; gençlerin elinde taşlar görülüyor.HA BU TAŞI ATAYIM MI?

Üstgeçitten Hopayı bölen karayola görünüyor. Bazı gençler polis araçlarına ve polis kamerasının olduğu üstgeçide taş atıyor. Bir yandan, silah sesleri duyuluyor. O esnada, kamerayı tutan polis ile arkadaşı arasındaki şu diyalog kayıtlara giriyor:

1. Polis: Hepsini tek tek tespit ettim, nasıl?
2. Polis: Süper çek çek, ben de zaten...
2. Polis: Şu çocuğu bir yerden tanıyorum, şerefsizi ama...
1. Polis: Hangisini?
2. Polis: Şu kırmızılı var ya.
1. Polis: Ha bu taşı ben atayım mı?
2. Polis: Yok yok... At at, at bir tane. Tam ortalarına at. A.. ben k.. sizin, o.. ç..
1. Polis: Nasıl attım ama?
2. Polis: Beyler size geliyor taş! Ananın a.. sok. A.. k.. çocuğu. A.. a.. k.. senin. Gel gel, al sana, o.. ç.. Anana atarsın onu anana.

ZİHİNSEL ÖZÜRLÜ GENÇ DE SANIK

Hopa’da, 31 Mayıs 2011’de çıkan, öğretmen Metin Lokumcu’nun öldüğü ve Başbakan Erdoğan’ın koruması Servet Erkan’ın ağır şekilde yaralandığı olaylara ilişkin “kasten yaralama, kamu malına zarar verme, mala zarar verme, direnme, kamu görevlesine hakaret” iddialarıyla 51 yurttaş hakkında açılan davanın, geçen eylülde salon darlığı yüzünden ertelenen ilk duruşması 14 Ocak’ta görülüyor.

İddianamede gerginliğin, “ AKP ’li grubu tahrik edici pankart asılması” üzerine çıktığı savunuluyor. Taşın ‘silah’ olarak değerlendirildiği iddianamede, “Taşların hacmi ve kütlesine ilişkin yapılan tarifleri, dosya içerisindeki pek çok görüntü ve fotoğrafa yansımış taşların büyüklüğü dikkate alındığında; silah olduğu hususunda hiç bir tereddüt yoktur” deniyor. Sanıklar arasında yer alan Erkut Kibar, Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nce verilen rapora göre, kendisinde “hafif düzeyde zihinsel gerilik saptandığı ve işlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin kısmen azaldığı” belirtildiği halde sanıklar arasında yer alıyor.

Hopa Davası avukatlarından Erkut Güzel zihinsel özürlü gence dava açılmasına dair “İddianamede, özürlü olduğu yazıldığı halde cezalandırılması isteniyor. Ayrıca Servet Erkan’ın da taşla yaralandığına dair bilirkişi incelemesi olmaksızın savcı, kendi yorumuyla bu sonuca varıyor. Görüntülerin bilirkişiye gönderilmesi gerekiyor.”