@ismailsaymaz

Polis, göstericiye taş atıp küfreder mi?

Polis, göstericiye taş atıp küfreder mi?
Polis, göstericiye taş atıp küfreder mi?
Hopa'da yaklaşık bir buçuk yıl önce Başbakan Erdoğan'ın mitingini protesto gösterilerinin polis kamerası kayıtları ortaya çıktı. Görüntülerde polislerin taş atan gençlere taşla karşılık verdiği, ağza alınmayacak küfürler ettiği ve üç gencin onlarca polis tarafından dövüldüğü görülüyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hopa’da yaklaşık bir buçuk yıl önce Başbakan Erdoğan ’ın mitingini protesto eden aralarında bir zihinsel özürlü gencin de bulunduğu 51 yurttaşın yargılandığı ana davanın ilk duruşması, 14 Ocak’ta görülecek.

Dava dosyasına giren polis kamerası kayıtlarından, polislerin taş atan gençlere taşla karşılık verdiği, ağza alınmayacak küfürler sarf ettiği ve üç gencin onlarca Robocop tarafından biber gazı, cop ve tekmelerle dövüldüğü anın görüntüleri çıktı.

Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyasına giren görüntü kayıtlarına göre, Hopa’dan Gürcistan’a uzanan karayolu üzerindeki üstgeçidin üzerinde duran polis memuru elindeki kamerayla gerginliğin baş gösterdiği Cumhuriyet Meydanı’ndaki kalabalığı çekiyor.

Selda Bağcan türkülerinin yankılandığı alanda polisin gazlı müdahalesi görülüyor. Onlarca ‘robocop’ bir tekel bayisi önünde yakaladıkları üç gence yakından gaz sıkıp cop ve tekmelerle girişiyor. O an büyük bir uğultu kopuyor. Hopa’yı gaz kütlesi kaplıyor. Önce taş sesleri, sonra da “Atmayın” bağrışları geliyor. Göstericilere su sıkılıyor. Polis bir genci evire çevire dövünce bağrışmalar oluyor. Silah sesleri üzerine kaçışmalar yaşanıyor.

Bir diğer kayıtta; gençlerin elinde taşlar görülüyor.HA BU TAŞI ATAYIM MI?

Üstgeçitten Hopayı bölen karayola görünüyor. Bazı gençler polis araçlarına ve polis kamerasının olduğu üstgeçide taş atıyor. Bir yandan, silah sesleri duyuluyor. O esnada, kamerayı tutan polis ile arkadaşı arasındaki şu diyalog kayıtlara giriyor:

1. Polis: Hepsini tek tek tespit ettim, nasıl?
2. Polis: Süper çek çek, ben de zaten...
2. Polis: Şu çocuğu bir yerden tanıyorum, şerefsizi ama...
1. Polis: Hangisini?
2. Polis: Şu kırmızılı var ya.
1. Polis: Ha bu taşı ben atayım mı?
2. Polis: Yok yok... At at, at bir tane. Tam ortalarına at. A.. ben k.. sizin, o.. ç..
1. Polis: Nasıl attım ama?
2. Polis: Beyler size geliyor taş! Ananın a.. sok. A.. k.. çocuğu. A.. a.. k.. senin. Gel gel, al sana, o.. ç.. Anana atarsın onu anana.

ZİHİNSEL ÖZÜRLÜ GENÇ DE SANIK

Hopa’da, 31 Mayıs 2011’de çıkan, öğretmen Metin Lokumcu’nun öldüğü ve Başbakan Erdoğan’ın koruması Servet Erkan’ın ağır şekilde yaralandığı olaylara ilişkin “kasten yaralama, kamu malına zarar verme, mala zarar verme, direnme, kamu görevlesine hakaret” iddialarıyla 51 yurttaş hakkında açılan davanın, geçen eylülde salon darlığı yüzünden ertelenen ilk duruşması 14 Ocak’ta görülüyor.

İddianamede gerginliğin, “ AKP ’li grubu tahrik edici pankart asılması” üzerine çıktığı savunuluyor. Taşın ‘silah’ olarak değerlendirildiği iddianamede, “Taşların hacmi ve kütlesine ilişkin yapılan tarifleri, dosya içerisindeki pek çok görüntü ve fotoğrafa yansımış taşların büyüklüğü dikkate alındığında; silah olduğu hususunda hiç bir tereddüt yoktur” deniyor. Sanıklar arasında yer alan Erkut Kibar, Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nce verilen rapora göre, kendisinde “hafif düzeyde zihinsel gerilik saptandığı ve işlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin kısmen azaldığı” belirtildiği halde sanıklar arasında yer alıyor.

Hopa Davası avukatlarından Erkut Güzel zihinsel özürlü gence dava açılmasına dair “İddianamede, özürlü olduğu yazıldığı halde cezalandırılması isteniyor. Ayrıca Servet Erkan’ın da taşla yaralandığına dair bilirkişi incelemesi olmaksızın savcı, kendi yorumuyla bu sonuca varıyor. Görüntülerin bilirkişiye gönderilmesi gerekiyor.”


  http://www.radikal.com.tr/1116037111603712

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  demokratik hak - barışsevgikaerdeşlik

  polisin taş atması demokratik haktır

  serseriser - barışsevgikaerdeşlik

  en az üç cop mu? :) fantezi dünyanız anlaşılan baya geniş siz şimdi kamçı ve kelepçe de istersiniz ama lütfen biraz ciddiyet :)

  DEVLETİN GÜVENLİKÇİSİ VE TOPLUM - semi ekrem

  Devletin güvenlik bireylerinin küfür etme lüksü varmıdırşyada bir kişinin kendini savunmak için öldürmeye yönelik girişimi meşrumudur.Bilinmez ama insani yönden bakıldığında yanlışın yanlışla düzeliyemicegidir.kamu gözünden bakıldıgında bunun suçlusu kamu görevlisini tahrik ederek buna sebeb olmaktan suçlu olarak görülmesidir.bize insani boyutu gerek çünkü bir insanın insana ne hakaret etme ne de darp etme yetkisi vardır bu isterse güvenlik görevlisi olsun değişmez.

  Bir MAZOŞİST'in sevecen duyguları... - serseriser

  Bu halk bu polisin halkı değil mi?... Sever de, döver de, işkence de eder, hatta isterse öldürürde. Bu tabii ki onun en doğal hakkı... Haberdeki polisler ise çok sevecen, hoşgörülü ve nazikler gerçekten... Sadece taş atıp küfretmiş, birazcık da dövmüşler... Kalplerindeki sevgi, attıkları taşların küçüklüğünden ve tüm analara sundukları hürmetten belli değil mi?... Asıl daha da sevindirici olanı, nüfus artış hızımızı kötü etkilemesin diye sadece bir kişiyi öldürmüşler... Daha ne istiyoruz?... Çok duygulandım, çok gururlandım... İşte örnek polisimiz, işte bizim polisimiz... Onları sevmeli, onlara kalbimizde yer açmalı ve "HER POLİSE EN AZ 3 COP" kampanyası için SMS kullanmalıyız...

  hopa olaylarini elestirenleredir lafim - keryil

  bu sadece kameraya takilan kismi ise hopa'da neler dondu bir dusunun. kalabaligin oldugu yerde gereksiz silah sesleri, tas atan, kufreden, tahrik etmeye calisan polisler. gazi ve copu soylemiyorum bile. polisle az cok muhatap olan kimsenin de buna sasiracagini zannetmiyorum. simdi yuzunuz var mi cikip hopa'daki mudahaleyi savunmaya? "ama ogrenciler de orada bulunmalariyla polisi, kendilerini tahrik etmeye tahrik ettiler" diyecek kadar yuzsuz olabilecek misiniz? gerci sizin hic yuzunuz olmadi ki, o da dogru. sizin yuzunuz, o sirada iktidarda kim varsa onun suretinden ibaret. gorusleriniz, bir yerlerden duyup okudugunuz ifadelerin bir kolaji gibi, ayni sozcukler, ayni sifatlar, ayni belirtecler, ayni tamlamalar, ayni ithamlar... tabi bir de hopa'yi protesto eylemlerinde yasananlar var ama o kendi basina incelenebilecek kadar vahim ve buyuk bir mevzu.

  polis küfredermi - gelil

  polisin normal sıradan bir vatandaşa küfrettiğini hiç duydunuz mu,polise taş atacaksın molotof atacaksın sopalarla vuracaksın ağzına gelen küfrü savuracaksın ondan sonrada polis küfretti diyeceksin,bir kendini o polisin yerine koy onun penceresinden bak daha akıllı düşünürsün,burada bu haberi yapmakla amaçlanan niyet başka kolluk güçlerini zaafa uğratmak,olayları o haddeye getirenlerin hiç mi kabahatı yok,bu ülke hepimizin doğruların yanında yer alırsak sorunları daha kolay çözeriz,tabiiki çözmek istiyorsak.

  kolluk güçleri - kabala.

  polisi savununan zihniyetler o savundukları ulkenin kolluk güçleri medarı iftiharlarından nasibini aldıklarında nasıl bir tavır takınacaklar cok merak edıyorum.. artık suçsuz yere tutuklanan kürtler,öğrenciler yada diğerleri bunları tatmin etmediğinde sıranın onlara geleceğini bilsınler..